Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Każdy mieszkaniec Lublina produkuje rocznie średnio 328 kg śmieci. To powyżej średniej krajowej

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Został on ustanowiony w 1994 roku przez Biuro Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody oraz Organizację Narodów Zjednoczonych w celu promowania recyklingu i edukacji na temat ochrony środowiska.

Recykling to proces przetwarzania zużytych materiałów na nowe produkty w celu zmniejszenia zużycia surowców naturalnych oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki recyklingowi możliwe jest wielokrotne wykorzystanie odpadów, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów produkowanych przez społeczeństwo.

W Polsce nadal powstaje duża ilość odpadów. Według danych GUS, przeciętny mieszkaniec naszego kraju produkuje rocznie około 300 kg śmieci. W Lublinie poziom ten jest jeszcze większy. W ubiegłym roku z terenu miasta odebrano około 103,5 tys. ton odpadów komunalnych, co daje 328 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dlatego też z okazji Światowego Dnia Recyklingu miasto po raz kolejny postanowiło przeprowadzić działania uświadamiające mieszkańców na temat właściwej segregacji odpadów. Ich podział na właściwe frakcje pozwoli im bowiem wrócić do obiegu. Dzięki recyklingowi papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne zostaną ponownie wykorzystane przy produkcji nowych artykułów. Jest to kluczowy krok w kierunku ograniczenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach oraz zmniejszenia zużycia surowców naturalnych. To z kolei przełoży się na niższe koszty związane z gospodarowaniem odpadami.

– Światowy Dzień Recyklingu to dobry moment do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami i nawykami konsumenckimi. Każdy z nas może włączyć się aktywnie w proces recyklingu, bo rozpoczyna się on już w naszym gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja odpadów. Ważne, by odbywała się ona w sposób prawidłowy. W obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia środowiska i wyczerpywania zasobów naturalnych, recykling staje się nieodzownym elementem działań proekologicznych. Dzisiaj, w Światowym Dniu Recyklingu podsumowujemy nasze działania w tym zakresie i zachęcamy wszystkich mieszkańców do promowania tej idei w swoich społecznościach – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska.

Aby skutecznie promować recykling, niezbędne jest zaangażowanie społeczeństwa na rożnych poziomach. Edukacja na temat segregacji odpadów, zmiany przyzwyczajeń zakupowych oraz wspieranie inicjatyw lokalnych są kluczowe dla budowania kultury zrównoważonego gospodarowania odpadami. Wydział Ochrony Środowiska prowadzi w tym zakresie cykliczne akcje informacyjno-edukacyjne wśród mieszkanek i mieszkańców w każdym wieku, dotyczące w szczególności zasad selektywnego zbierania odpadów i recyklingu.

Każdy mieszkaniec Lublina produkuje rocznie średnio 328 kg śmieci. To powyżej średniej krajowej

33 komentarze

  1. Pewnie ważą te worki w które każą lądować te śmieci bo ich nie stać na pojemniki.

Dodaj komentarz

Z kraju