Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kąpiel w fontannie to nie jest dobry pomysł. Sanepid przestrzega o zagrożeniu dla zdrowia

Najbardziej znane lubelskie fontanny przez niektórych traktowane są jak miejskie kąpieliska. Państwowy Inspektor Sanitarny ostrzega przed wchodzeniem do takich miejsc. Dlaczego? Może to stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia.

Pomimo tabliczek z napisem o zakazie kąpieli, w lubelskich fontannach można napotkać na dzieci, które w nich…pływają. Wodne zabawy można dostrzec na Placu Litewskim, czy też w Parku Ludowym. Co ciekawe, wszystko odbywa się pod okiem rodziców.

Fontanny i podobne urządzenia wodne stanowią ozdobne elementy architektury i powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Kąpiel w fontannie groźna dla zdrowia

Podczas upałów nie brakuje amatorów kąpieli korzystających z tej formy ochłody. Stanowi to jednak duże zagrożenie dla zdrowia. Woda ta zanieczyszczona jest odchodami ptaków i innych zwierząt oraz licznymi mikroorganizmami, które mogą powodować takie choroby jak: zapalenie spojówek, grzybicę stóp, zapalenie dróg moczowych, legionellozę, a nawet SEPSĘ. Ponadto, woda pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny narażona jest na skażenie fekalne mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E.coli, enterokoki, wirusy, pierwotniaki pasożytnicze).

Woda w zbiornikach fontann nie jest uzdatniania i dezynfekowana jak w pływalniach, a jej jakość nie jest kontrolowana, gdyż intencjonalnie nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.

Jasny regulamin i zasady korzystania

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.), utrzymanie gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej należy do zadań własnych gminy. Zatem za wszelkie działania, związane z posiadanymi przez gminę obiektami, w tym ustalenie i opracowanie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów. Organy gminy wydają akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń publicznych, np. stanowiące załącznik do uchwał regulaminy korzystania z fontann miejskich. Regulaminy korzystania z fontann, tablice informacyjne oraz informacje udostępniane na stronach internetowych przez właścicieli i zarządców fontann powinny jednoznacznie wskazywać, że woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach. Za złamanie zakazu kąpieli w fontannie może grozić mandat. Jeśli masz ochotę na kąpiel, warto wybrać miejsca, które są przeznaczone specjalnie do tego celu, takie jak baseny publiczne, kąpieliska lub jeziora, gdzie zapewnione są odpowiednie warunki higieniczne i bezpieczeństwo.

31 komentarzy

  1. a straz miejska od czego jest?od dlubania w nosie

    • Dziadek ze Slamsowa

      Straż miejska jest głównie od zaglądania w kominy, czy śmieci się nie pali, no i jeszcze, żebyś nie zaparkował tak jak straż pożarna przy kolizji drzewa z motocyklem.

  2. Cały rynek wymaga przemiany, tam potrzeba drzew i zieleni, przecież po tym betonie w lecie chodzić się nie da

  3. Przez całe lata wyśmiewano się ze Świdnika że to iasto chamów i prostaków, a tymczasem Lublin wcale nie prezentuje się lepiej. Wleźć do fontanny w łachach to szczyt wiochy i chamstwa. Zresztą wystarczy wybrać się na deptak w godzinach 21 i później, zwłaszcza w weekendy – gwarantowany festiwal chamstwa, obory i wieśniactwa.

  4. Skoro woda w fontannach jest tak niebezpieczna to przypominam, że przy fontannach na skutek kropelkowania ta właśnie skażona woda dostaje się do płuc osób będących w pobliżu. Czy to na pewno jest tak niebezpieczne – bo jeżeli tak to sanepid dawno powinien pozamykać fontanny.

Dodaj komentarz

Z kraju