Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest beton, może być zieleń. Do ratusza wpłynęła ciekawa propozycja

Teren ten jest wyłączony z ruchu pieszych, niedostępny też dla pojazdów. Tymczasem pokryto go betonową kostką. Zaproponowano, aby stworzyć tam pas zieleni, tak bardzo potrzebnej w centrum miasta.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka złożyło na ręce prezydenta miasta Lublin wniosek dotyczący utworzenie pasa zieleni wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Chodzi o odcinek pomiędzy ul. Ewangelicką a Wieniawską. Propozycja wskazuje przeznaczenie na ten cel niewykorzystywanej części chodnika pomiędzy jezdnią a słupkami, na których zamocowane łańcuchy odgradzają pieszym dostęp do tego terenu.

Jak wskazuje Krzysztof Kowalik z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, ten wąski teren jest wyłączony z użytkowania. Jednocześnie utwardzono go betonową kostką. Tymczasem obecnie prowadzony jest tam remont, więc przestrzeń tą można by przeznaczyć na pas zieleni.

– Mamy w niedalekiej okolicy przykłady jak taki teren mógłby wyglądać – choćby świeżo zazieleniony sąsiedni odcinek Krakowskiego Przedmieścia czy ul. Kołłątaja. Mieszkańcy Lublina wielokrotnie podkreślali, że chcą więcej zieleni w mieście – mówi Krzysztof Kowalik z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Aktywiści wskazują, że pas zieleni w tym miejscu przyniesie same korzyści. Przede wszystkim pomysł wpisuje się w miejską strategię rozszczelnienia zabetonowanych przestrzeni. Usunięcie betonu pomoże w trackie opadów przejąć nadmiar deszczówki, natomiast w trakcie upałów zieleń będzie skutecznie chłodzić. Dodatkowo powinno to poprawić warunki życiowe znajdujących się tuż obok drzew.

Miasto jest za tym pomysłem, co więcej prowadzi już uzgodnienia na temat zagospodarowanie zielenią tego terenu. Całość ma zostać zrealizowana w ramach zielonego budżetu.

(fot. Google Street View)

22 komentarze

 1. Dziwny pomysł, a nie można wygospodarować większego miejsca na zieleń, która nie będzie się gotować i kisić w żarze, spalinach i błocie pośniegowym?

 2. Nie jest ciekawa. Wręcz kiepska.

 3. nieKrytyKrytyk

  ta w polsce zamienią kostkę na trawnik, już to widzę, od kilkunastu lat betonują wszystko co mogą, teraz nagle zaczną to zmieniać już to widzę, no chyba że szwagier jakiegoś ministra firme założył to może może. każda kolejna władza w polsce jest coraz większa patologią, Pro rodzinni PISYSMANI nakupili karetek, nie tak jak patusy z PEŁO.

 4. Dobry pomysł! To jest potrzebne.

 5. chyba propozycję złożyły osoby bardzo młode, nie znające życia.
  nie po to się karczuje i betonuje miasta, żeby teraz kostkę zrywać i coś sadzić… błagam was, myślcie!

 6. A kto potem będzie to kosił? I przybędzie wypadków bo nie będzie widać pieszych zbliżających się do przejścia.

 7. Chcesz trawy, wyjedź za miasto. Wyrwało się towrzystwo ze wsi i chce zrobić z miasta teren zielony.

 8. Niby nagle ciekawy pomysł. HA HA HA Mam dobry ubaw. może niech Pan Krzysztof Kowalik z Towarzystwa dla Natury i Człowieka sprawdzi sobie zdjęcia Lublina i wspomnianej ulicy sprzed 30-40 lat jak wyglądała wcześniej. A nie wmawia ludziom iż mają pomysł na zieleń. Starsi mieszkańcy Lublina pamiętają iż była w tym miejscu dawniej ziemia i trawa między drzewami jak i kwiaty. Tylko komuś przeszkadzało i zabetonować było trzeba.

Z kraju