Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jeśli masz problemy z samym sobą, to „Misericordia” może Ci pomóc. Przeczytaj, zgłoś się, spróbuj… (zdjęcia)

Warsztat Terapii Zajęciowej „Misericiordia” działa w Lublinie od 2007 roku. Prowadzi terapię dla 35 osób z niepełnosprawnościami.

Zajęcia rehabilitacyjne w placówce (ul. Głuska 138) obejmują profilaktykę zdrowotną, rehabilitację zawodową, rehabilitację społeczną oraz rehabilitację ruchową. Podstawową formą terapii jest terapia zajęciowa. Uczestnicy zatem pracują w siedmiu pracowniach, w których poznają techniki wykonywania różnych przedmiotów oraz możliwości świadczenia usług w zakresie tematyki konkretnej pracowni. Oprócz wspomnianych zajęć WTZ oferuje również różnorodne formy edukacyjne, ruchowe i psychoedukacyjne. Wszystkie prowadzone są przez psychologa, specjalistę ds. rehabilitacji społecznej, pielęgniarkę oraz fizjoterapeutę.

Spotkania w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00-15.00. Udział w nich jest bezpłatny.

Jednym z namacalnych przejawów działalności placówki jest „Galeria na płocie”, usytuowana wzdłuż ogrodzenia okalającego Szpital Neuropsychiatryczny od ul. Abramowickiej.

– Ta galeria to strzał w dziesiątkę, jest ona promocją twórczości osób z niepełnosprawnością oraz istotnym łącznikiem z otoczeniem ludzi zdrowych i sprawnych – tłumaczy Barbara Maślik ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia” – artysta plastyk, opiekunka pracowni dekoratorskiej. – Aby działania promocyjne twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnością miał bardziej otwarty charakter, warto wyjść na zewnątrz, szukać nowych przestrzeni, które są skierowane do szerokiego grona odbiorców. Taką przestrzenią jest właśnie „Galeria na płocie”, która budzi w odbiorcach refleksje, uznanie, zachwyt, a nawet podziw. Stanowi jakże ważny element obecności twórczej osób z niepełnosprawnością w kulturze dzielnicy. Dzięki uniwersalnemu językowi sztuki może ona stać się szansą na to, aby głos osób niepełnosprawnych został usłyszany donośniej. Nasza galeria – to artystyczna przestrzeń, która buduje poczucie własnej wartości u osób z niepełnosprawnością, zaś sztuka jest – przypominam – istotnym komponentem człowieczeństwa. Projekt powstał przy wsparciu finansowym województwa lubelskiego – dodaje.

W placówce działa siedem pracowni: rękodzieła, krawiecka i prac ręcznych, komputerowo-poligraficzna, porządkowo-dekoratorska, pamiątkarstwa, introligatorska, gospodarstwa domowego. Ponadto organizowane są wyjścia do różnorodnych instytucji rynku pracy lub w celach kulturalno-relaksacyjnych. Pracownicy WTZ organizują także co roku wycieczki do atrakcyjnych miejsc turystycznych zarówno w na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Ważnym elementem rehabilitacji w WTZ – jak zapewnia kierownictwo placówki – jest tzw. trening ekonomiczny, w ramach którego uczestnicy terapii mogą otrzymać pieniądze, które wydatkują w ustalony sposób.

– W „Galerii na płocie” możemy zobaczyć prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia” (ul. Głuska 138) oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia” (ul. Abramowicka 2) – wyjaśnia Katarzyna Sykuła, psycholog pracujący w WTZ na stanowisku specjalisty ds. rehabilitacji społecznej. – Obie placówki działają w ramach Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie. Galeria jest nie tylko formą promocji sztuki, ale także okazją do tego, aby o „Misericordii” dowiedziało się więcej osób. Zdjęcia prac przedstawionych w ramach projektu powstają w 7 różnych pracowniach w WTZ „Misericordia”. Warsztat prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową dla osób z dysfunkcjami. W codziennej pracy zauważamy ogromny wpływ terapii zajęciowej na rehabilitację osób z niepełnosprawnością. Dlatego ważne dla nas jest, żeby trafiać do jak największej liczby osób. Prezentacja prac w galerii wpływa nie tylko na wzmocnienie samooceny naszych uczestników, motywuje ich do dalszego działania, ale jest również okazją do zachęcenia osób z niepełnosprawnościami do udziału w zajęciach w naszym warsztacie.

Warsztat Terapii Zajęciowej oferują osobom niepełnosprawnym, a więc niezdolnym do podjęcia pracy w momencie przyjęcia do WTZ, takie formy rehabilitacji społecznej i zawodowej, które umożliwiają danym osobom nabycie lub przywracanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, w tym do podjęcia zatrudnienia. Oznacza to, że codziennie ćwiczone są z uczestnikami zajęć umiejętności, które pomogą im dobrze radzić sobie w życiu, tzn. dobrze funkcjonować w społeczeństwie oraz w miarę możliwości podjąć satysfakcjonującą pracę.

Tekst: Leszek Mikrut

 

2 komentarze

  1. Większość „artystów” to wariaci, więc akcja może wypromować nowych.

  2. Jeśli masz problemy z dyrektorem szkoły – uprzykrza ci życie. Chcesz zdać do następnej klasy, ale nie przez łóżko, oto co musisz zrobić: podnieś telefon, zawsze jestem dostępny, dzwoń kiedy chcesz. Po prostu wykręć 36 24 36 – prowadzę przestępcze życie.

Dodaj komentarz

Z kraju