Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak postępować z żywymi karpiami w trakcie sprzedaży detalicznej? Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii

W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywych karpi w punktach sprzedaży detalicznej Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia ogólnych zasad przy sprzedaży ryb, wynikające z przepisów, opinii naukowych i rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej w sprawie ochrony zwierząt. Główny Lekarz Weterynarii zaleca, aby sprzedaż ryb odbywała się wyłącznie po uprzednim ich uśmierceniu.

Zalecenia dotyczące uśmiercania ryb w punktach sprzedaży detalicznej

Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tej gromady kręgowców. Zgodnie z raportem EFSA do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna.

METODA – Uderzenie w część czołową czaszki lub poddanie działaniu prądu  elektrycznego powodujące utratę przytomności w połączeniu z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, lub przerwaniem rdzenia kręgowego albo dekapitacją.

Zabronione jest uśmiercanie zwierząt kręgowych, a więc również ryb, w obecności dzieci. Jest to zakaz bezwzględny, zagrożony sankcją karną. W związku z tym, miejsce ogłuszania i uśmiercania karpia w punktach sprzedaży detalicznej powinno być osłonięte lub wydzielone tak, aby uniknąć udziału i obecności osób postronnych.

MIEJSCE – wydzielone pomieszczenie lub miejsce np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem punktu sprzedaży albo namiotu zewnętrznego, który całkowicie zapobiega udziałowi osób postronnych.

Zalecenia dotyczące personelu

Personel sprzedający ryby powinien mieć ukończone 18 lat oraz doświadczenie przy hodowli i/lub chowie ryb albo odbyte szkolenie
z zakresu dobrostanu, ogłuszania i uśmiercania ryb (np. szkolenie stanowiskowe). W przypadku dystrybucji ryb z udziałem pośrednika, zapewnia on, aby sprzedawca końcowy był przeszkolony z zakresu dobrostanu, ogłuszania i uśmiercania ryb.

Zalecenia dotyczące warunków przetrzymywania żywych ryb

Wymagania dotyczące warunków przetrzymywania żywych ryb przed sprzedażą:

  • baseny – szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach,
  • woda – czysta, natlenowana lub napowietrzana; wymiana 1/3 objętości wody basenu co 12 godzin,
  • zagęszczenie – maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1kg masy ryby/l wody,
  • optymalna temp. wody 4 – 6 ºC max 10 ºC,
  • ryby bez widocznych uszkodzeń – ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.

Zalecenia dotyczące opakowań stosowanych do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez odbiorców detalicznych

W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego powinno zawierać wodę – podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji – dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody.

Zalecenia dla odbiorców detalicznych dotyczące przenoszenia żywych ryb po ich zakupie w sklepie

Zaleca się, aby czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu był jak najkrótszy, zaś opakowania indywidualnie używane przez klienta w celu przenoszenia ryby żywej spełniały wymagania zaleceń dotyczących opakowań stosowanych do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez odbiorców detalicznych (informacje powyżej).

(Źródło: GLW)

17 komentarzy

  1. Karp po to żyje aby go zabić i zjeść. Każda ryba po to jest, zwierzęta tak samo.
    A do lewaków którzy w głowie mają eko bzdury, ja się pytam dlaczego wpuścili ciężarówkę coca-coli która ma silnik diesla, przemierza kraj nie wożąc towarów pierwszej potrzeby, wymagacie od innych, a sami co ?

  2. Każdy powinien karpia walić w głowę osobiście i cielaka na kotlety, kurę z piór powinien obdzierać wtedy by miał prawo to zjeść a nie czekać na gotowe.

  3. Dziadek ze Slamsowa

    Wesołych świąt karpie !!!
    Po takich radach, poradach, będziecie utłuczone humanitarnie.

  4. Mortadel Wiejski

    Co tam zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii, jakby to samo ogłosił rządzący Polską (dzięki Konkordatowi) Sekretariat Episkopatu Polski, to byłoby to byłoby i bez grzechu !

  5. Czy wędkarz lub rybak jest przeszkolony z zakresu dobrostanu, ogłuszania i uśmiercania ryb?? To są jakieś jaja. To może jeszcze przeszkolenie z zabijania much i komarów???

    • Pan Cieć z alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

      Przeszkolenie, przeszkoleniem; stosowne certyfikaty (za opłatą) wydać !!!

      • A najlepiej żeby karp był koszerny.

        • Żaby mógł być „koszierny”, mus go rytualnie utłuc. Od czego ponoć się odchodzi.
          „Myckowi” i pejsaci będą musieli żreć „niekoszierne”.

  6. Jak można jeść takiego śmierdziela? Aż mnie na wymioty zbiera.

  7. … zawsze kupuję żywego i najmniejszego, potem wypuszczam do Bystrzycy żeby świąt nie kojarzyć z zabijaniem tylko życiem … trzeźwych świąt dla wszystkich komentujących

    • To łamiesz prawo bo jest zakaz zarybiania wód rybami nie wiadomo jakiego pochodzenia bez odpowiedniej wiedzy i ichtiologa.

    • Z kurczakami schabowymi i cielęciną rób tak samo 😉

    • Karp ginie z powodu szoku termicznego jakiego doznaje, wyjęty ze stosunkowo ciepłej wody w wiaderku i wpuszczony do lodowatej wody pobliskiej rzeki czy jeziora

  8. Jak postępować z żywymi karpiami w trakcie sprzedaży detalicznej?
    A instrukcji obsługi łyżki do jedzenia dalej nie opublikowano.

Dodaj komentarz

Z kraju