Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Interaktywna wystawa edukacyjna UMCS w CSK. Naprawdę warto ją zobaczyć (zdjęcia)

Od miesiąca niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się interaktywna wystawa edukacyjna „Zmysły i emocje”, którą można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Ekspozycja jest dziełem pracowników naukowych oraz studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, którzy przygotowali blisko 100 eksponatów o charakterze interaktywnym. Duży wkład w organizację wydarzenia powierzono właśnie ludziom młodym, gdyż Lublin jest w bieżącym roku Europejską Stolicą Młodzieży. Zwiedzający uczestniczą w wizualno-sensorycznej przygodzie, wyzwalającej kreatywność i ciekawość świata.

– „Zmysły i emocje” stwarzają przestrzeń, która angażuje wszystkie zmysły odbiorcy – jego dotyk, wzrok, słuch, węch oraz uczucia i emocje – tłumaczy rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. – W trakcie zwiedzania można zapoznać się ze ścieżkami tematycznymi: „Szlak złudzeń”, „Krajobraz dźwiękowy”, „Sensomotoryka”, „Poczuj to” oraz „Czas”. Wskazane szlaki przedstawiają m.in. perspektywę osób słabowidzących i niewidomych, niedosłyszących, profilaktykę i zaburzenia zmysłów oraz kultywują postawy istotne dla budowania społeczeństwa świadomego różnorodności. Wielowątkowość oraz interaktywność wystawy absorbującej odbiorcę przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki nadaje jej również funkcję popularnonaukowego eksploratorium.

Wystawę opracował wielodyscyplinowy zespół ekspertów, włączający w działania młodych pracowników i studentów UMCS, którzy wykorzystują w swoich działaniach najnowsze osiągnięcia techniki. Celem prac zespołu było stworzenie interaktywnej ekspozycji, kreującej pozytywny obraz współczesnej nauki oraz wskazującej na jej znaczenie i rolę w rozwiązywaniu globalnych problemów cywilizacyjnych i społecznych.

– Zgodnie za słowami Marii Curie-Skłodowskiej, „(…) uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń” – przypomina Aneta Adamska. – Wystawa naszych twórców to zatem zbiór niezwykłych eksponatów, dzięki którym zwiedzający może przenieść się w fascynujący świat odsłaniający tajniki nauki. Czerpiąc ze swego zawodowego i życiowego doświadczenia pracownicy oraz studenci UMCS zrealizowali wiele pomysłów, urzeczywistnili wiele naukowych ciekawostek, aby stworzyć atrakcyjną prezentację osiągnięć nauki.

Prace rozpoczęte już w styczniu 2022 r. zaowocowały stworzeniem katalogu eksponatów, dla których wspólnym mianownikiem stały się zmysły oraz emocje, towarzyszące odbiorowi otaczającego nas świata. Wszystkie eksponaty projektowane były od podstaw, dyskutowane na forum zespołu, a następnie realizowane przy dużym zaangażowaniu i wkładzie pracy autorów pomysłów oraz wspierających ich wykonawców, w tym również studentów. Z dużym zaangażowaniem pomagali również pracownicy Warsztatu Mechanicznego Instytutu Fizyki, dzięki którym wiele zaprojektowanych eksponatów doczekało się realizacji i jest wystawionych w przestrzeniach CSK.

– Na ścieżce „Szlak złudzeń” zwiedzający znajdują eksponaty np. krzywych zwierciadeł, kalejdoskopów, czy iluzji optycznych, przygotowanych przez współpracujących ze sobą grafików i fizyków – wyjaśnia rzecznik prasowy UMCS. – Strefa „Sensomotoryki” powstawała przy istotnym wykorzystaniu druku 3D – dzięki takiemu podejściu mapy ukształtowania terenu, w szczególności z obszaru Lubelszczyzny, można zbadać zmysłem dotyku. Z kolei na ścieżce „Krajobraz dźwiękowy” znajdują się oryginalne instrumenty muzyczne m.in. cymbały kamienne, gigantyczna pozytywka. Wielomiesięczna praca chemików zaowocowała opracowaniem techniki „zamykania” zapachów w woskach – na zwiedzających CSK czeka więc uczta zapachów na ścieżce „Poczuj to”.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Eksponaty będzie można podziwiać do 1 października br. w CSK w Lublinie, poziom -1 – Foyer Sali Kinowej.

(tekst Leszek Mikrut)

 

Jeden komentarz

  1. Wystawa super. Szkoda tylko, że część eksponatów jest zdewastowana przez zwiedzających. Jak za darmo to trzeba zepsuć

Dodaj komentarz

Z kraju