Helsińska Fundacja Praw Człowieka zainteresowała się sprawą śmierci 37-latka w lubelskiej izbie wytrzeźwień

Trwa śledztwo w sprawie śmierci mieszkańca Lublina w izbie wytrzeźwień. O szczegóły prowadzonego postępowania zwróciła się do prokuratury Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ z prośbą o informacje na temat śledztwa dotyczącego śmierci 37-latka w lubelskiej izbie wytrzeźwień. O sprawie podejrzanego początkowo zgonu poinformowaliśmy jako pierwsi. Z naszych ustaleń wynikało, że w sobotę 27 lipca w godzinach porannych w „Ośrodku wczesnej interwencji dla osób z problemami alkoholowymi i ich rodzin”, czyli izbie wytrzeźwień ujawniono zwłoki mężczyzny. Został on przywieziony z jednej z interwencji, jaką w centrum miasta przeprowadzali policjanci.

Jak nam relacjonował kom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, w piątek po godzinie 15 patrol policji został skierowany na plac Kaczyńskiego, gdzie grupa kilku osób spożywała alkohol, zaczepiała przechodniów i rzucała butelkami. Funkcjonariusze zastali na miejscu trzech mężczyzn. Dwaj z nich, 19 i 46-latkowie zostali ukarani mandatami karnymi w kwocie po 100 złotych. Trzeci z imprezowiczów spał na ławce. Mundurowi z trudem dobudzili mężczyznę, jednak nie mogli nawiązać z nim żadnego kontaktu. Z uwagi na fakt, iż nie posiadał on żadnych dokumentów, bełkotał, nie był w stanie utrzymać równowagi, a także na jego ubraniu znajdowały się ślady wymiocin, policjanci z uwagi na jego bezpieczeństwo, nie mogli zostawić go w takim stanie.

Dlatego też został przetransportowany do izby wytrzeźwień. Funkcjonariusze przekazali go obsłudze i odjechali. Mieszkaniec Lublina zgodnie z procedurami był poddany badaniom przez lekarza. Oceniano, czy stan zdrowia mężczyzny nie uniemożliwia pobytu w takim miejscu. W tym przypadku miało nie być żadnych zastrzeżeń. Został on również poddany badaniu alkomatem. Urządzenie wykazało w jego organizmie prawie cztery promile alkoholu. Pomimo tego, w trakcie badania mężczyzna zaczął przejawiać objawy agresji. Usiłował m.in. opluć badającego go lekarza. Ostatecznie o godzinie 16:20 został umieszczony w sali. Policja o jego śmierci została powiadomiona następnego dnia o godzinie 6:57.

Znajomi 37-latka przekazywali nam, że miał on mocno opuchniętą lewą stronę twarzy co mogło wskazywać, iż został on pobity. Tymczasem zarówno oględziny zwłok, jak też wstępne wyniki przeprowadzonej na zlecenie prokuratury sekcji zwłok nie wykazały, aby do śmierci mężczyzny mogły przyczynić się osoby trzecie. Analizowane są również nagrania z kamer monitoringu, które mają pozwolić na ustalenie dokładniejszych szczegółów całej sprawy.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka poprosiła o udzielenie informacji na temat toczącego się postępowania. W tym przypadku chodzi o fakt, iż pozbawienie wolności przez danej osoby zawsze oznacza przejęcie odpowiedzialności za jej życie i integralność fizyczną przez funkcjonariuszy już w momencie zatrzymania. Dalej odpowiedzialność ta rozciąga się na zaniedbania prowadzące do zgonu, a wynikające np. z nieudzielenia lub udzielenia niewłaściwej opieki medycznej, co właśnie jest jednym z etapów śledztwa. Jak tłumaczy Julia Gerlich, prawniczka HFPC, postępowanie musi być prowadzone w sposób efektywny, pozwalający na ustalenie przebiegu wypadków i osób odpowiedzialnych za ewentualne bezprawne działania. W przypadku nagłej utraty życia to na władzach publicznych spoczywa ciężar przedstawienia przekonującego i satysfakcjonującego wyjaśnienia sytuacji.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)

17 komentarzy

 1. Walił wódę do porzygu sam swojego życia i zdrowia nie szanował to teraz szukają dziury w całym. Gdzie była ta cała HFPC jak chodził do sklepu po gorzale? Będą się czepiać ludzi za to ze przyjęli chłopa żeby sobie wytrzeźwiał

 2. Chyba są poważniejsze sprawy niż dobrowolna śmierć w wyniku przepicia

 3. a od kiedy to ‚znajomi’ mają udostępnione do oględzin zwłoki? przecież rodzina identyfikuje, i to raczej jedna osoba, a nie pielgrzymki – więc jak znajomi mężczyzny mogli alarmować o prawdopodobnym pobiciu? sami go pobili jak leżał nieprzytomny na ławce w środku miasta?

 4. Jednego śmiecia mniej

 5. Patola chce kasę od Państwa wyciągnoć

 6. Satysfakcjonujące wyjaśnienie sytuacji tego dna jest takie ,że zapił się na śmierć. Śmiertelna ilość alko we krwi to już 3,5promila .

 7. Przy tylu promilach to już powinien być w szpitalu …..ale cóż taki wynik to wyłącznie jego wina . Ciekawe czy jakby został tam na ławce to by żył ….

  • w szpitalu powinni być ludzie chorzy…a nie pijaczyna, który się zachlewa na śmierć…
   tak samo ktoś chory na serce, układ krążenia, płuca a nadal pali…nie powinno mu przysługiwać ubezpieczenie zdrowotne, chyba, ze zapłaci dużo wyższą składkę

 8. Ta fundacja to jakaś kpina…. Czym oni się zajmują? Organ państwowy ma coś przed nimi udowadniać że nie jest wielbłądem? Śmiechu warte.

 9. Niech ścigają! ale kolegów z którymi pił i którzy kupowali mu alkohol. Ewentualnie sklepy które sprzedały gościowi pijanemu kolejny alkohol. Jest powszechne przyzwolenie społeczne na to by sprzedawać pijanemu alkohol i o to jego skutek. Dlatego ścigać ale prawdziwych winnych. Przeprowadzić wywiad środowiskowy i sprawdzić czy to był jednostkowy wybryk tego pana który zakończył się tragicznie. A może był to standardowy obraz człowieka staczjącego się z dnia na dzień a rodzina nie reagowała. Jeżeli pobudkami tej całej afery są jedynie roszczenia finansowe rodziny zmarłego to WSTYDŹCIE SIĘ ! Człowiek który jest alkoholikiem wymaga pomocy zanim się stanie mu krzywda a nie po fakcie !

 10. Ta cała fundacja sama z siebie się tym nie zainteresowała.

 11. Jeżeli jest to Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  Uprasza się by działała na terenie Helsinek.

 12. Ludzie normalnie patole. Bez uczuć, brak slow. Chłopak był naprawdę w porządku…..

 13. Dzięki wódzie gość się zabrał i jeszcze się nad nim litować.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka