Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gęste mgły radiacyjne mogą lokalnie pojawić się w woj. lubelskim w nocy i nad ranem w piątek

W nocy i nad ranem w regionie lokalnie mogą pojawić się gęste mgły ograniczające znacznie widzialność. Jutro w ciągu dnia, po wschodzie słońca i rozpoczęciu nagrzewania się podłoża, nastąpi ich zanik.

Dziś Polska znalazła się na peryferiach wyżu Timeo z centrum nad Bałkanami, a wkraczającym od północnego – zachodu mało aktywnym chłodnym frontem atmosferycznym, za który odpowiedzialny jest cyklon Zydrune ulokowanym nad Skandynawią. Strefa frontowa w ciągu dnia przesuwała się znad Pomorza na południowy-wschód. Aktywność frontowa okazała się niska. Przejściu frontu zaznaczyło się wzrostem zachmurzenia oraz gdzieniegdzie śladowymi opadami deszczu i zmianą kierunku wiatru.

Tuż za strefą frontową obserwujemy postępujące rozpogodzenia. Wpływ na pogodę przejmuje wędrowny wyż o imieniu Ulrich. Zasadniczo nasza część Starego Kontynentu jest w zasięgu rozległej blokady wyżowej rozciągającej się z południowego – zachodu, zachodu na wschód. Ciśnienie w centrum tego wyżu, który w drugiej części nocy z piątku na sobotę znajdzie się nad południową Polską sięgnie nawet 1031 hPa – 1032 hPa. Mowa tu oczywiście o wartościach na barometrach wyskalowanych do poziomu morza. Lokalne ciśnienie będzie znacznie niższe.

Co należy podkreślić w związku z obecnością wyżu, prędkość wiatru w nocy z czwartku na piątek będzie niewielka. Przy pogodnym niebie, mając na uwadze długą październikową noc, wystąpią sprzyjające warunki do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu, możliwy jest dlatego rozwój lokalnych mgieł.

Musimy pamiętać, że mgła radiacyjna tworzy się podczas bezchmurnej nocy. Obserwowane jest wtedy silne wychładzanie podłoża. Na skutek tego powietrze nad gruntem znacznie się wychładza. Ponadto spadek temperatury powietrza skutkuje, że spada również prężność pary nasyconej, dlatego też wyraźnie rośnie wilgotność względna. Wówczas po osiągnięciu temperatury punktu rosy para wodna skrapla się, tworząc mgłę. Podczas powstawania mgły radiacyjnej dochodzi do zjawiska inwersji temperatury.

Szczególną cechą mgieł radiacyjnych jest to, że nie pokrywają swoim zasięgiem większych obszarów, lecz występują na ogół lokalnie. W miastach są na ogół słabsze, poza miastem znacznie intensywniejsze. Należy pamiętać, że mgły tworzą się najpierw przy powierzchni ziemi, są to typowe cienkie pasma, potem rozbudowują się w kierunku pionowym. Czasem zdarza się, że mgły radiacyjne mają rozciągłość pionową sięgającą 50-200 m. Powyżej jest na ogół błękitnie, bądź występują chmury wyższego piętra.

Jednak po wschodzie słońca i rozpoczęcia nagrzewania się podłoża następuje zanik inwersji temperatury, dlatego też mgła radiacyjna rozprasza się przez odparowanie, bądź unosi się do góry tworząc chmury Stratus z których powstają niewielkie przelotne. Kolejną przyczyną zanikania mgły jest działanie wiatru, powodującego mieszanie się powietrza. Temperatura w nocy wyniesie od 6°C do 8°C.

Jednak w piątek nieco spokojniej w atmosferze. W miarę przesuwania się centrum wyżu nad Ukrainę, wiatr zmieniać będzie kierunek na południowy z niewielką składową zachodnią. Po ustąpieniu porannych mgieł i chmur niskich stratus, temperatura wzrośnie do 15°C/18°C w najcieplejszym momencie dnia. Nie zabraknie pogodnego nieba.

Najnowsze informacje pogodowe

Aktualna temperatura w Polsce

(fot. fanipogody.pl)

5 komentarzy

  1. No to jednak ruscy rozwalili elektrownie w Zaporożu

  2. Brajanek (ten od Dżesicy)

    Ble, ble ble ble… Abo bedzie pogoda, abo bedzie mgla, abo nie bedzie lolo

  3. ............................

    to wszystko przez brak węgla i wysoką cenę prądu sasina

  4. To przez Putina i Tuska. Tusk ładował miliardy na bomby dla Ukraińców. I ceny węgla i gazu to wina Putina.

  5. mgła bierze się stąd że po zimnym idzie ciepło albo odwrotnie tak mówił mój dziadek i to się sprawdza nic nie mówił o inwersji temperatury , czy mgle radiacyjnej ,tak naprawdę ten tekst nic nie wnosi do codziennego życia , być może dla Kreta

Z kraju