Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt. Wtedy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Gdzie zatem skorzystasz z pomocy medycznej? Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, gdzie szukać pomocy, poza godzinami pracy POZ.

Ból brzucha wieczorem, angina w weekend

Często objawy infekcji nasilają się późnym wieczorem lub nocą. Dobrze o tym wiedzą rodzice małych dzieci, gdy w ciągu dnia maluch bawi się w najlepsze i nic nie zapowiada choroby, a nocą kaszel, ból brzucha, gorączka dają się mocno we znaki. O tak późnej porze można się udać po pomoc do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Placówki te przyjmują w dni robocze w godzinach od 18:00 do 8:00 oraz przez całą dobę w weekendy oraz inne ustawowo wolne dni od pracy. Nie obowiązuje rejonizacja, ani też nie jest potrzebne skierowanie.

– W woj. lubelskim funkcjonuje 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.  W 2022 r.  w punktach tych udzielono ponad 247 tys. porad lekarskich i ponad 109 tys. porad pielęgniarskich., zaś w I półroczu 2023 r. – 134 tys. porad lekarskich i 56 tys. porad pielęgniarskich – dodaje Bartoszek.

Pomoc medyczna przez telefon

Pomoc poza godzinami pracy przychodni POZ można uzyskać dzwoniąc do Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK), pod nr telefonu 800 137 200. To bezpłatna infolinia, dostępna w dni robocze w godz. od 18:00 do 8:00 oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Niezależnie, gdzie jesteśmy, możemy pod tym numerem telefonu uzyskać poradę lekarza, pielęgniarki lub położnej.

Po wyborze numeru 800 137 200 zgłosi się pielęgniarka, która przeprowadzi wstępny wywiad. Jeśli będziemy potrzebowali dalszej konsultacji z lekarzem, wtedy oddzwoni on na wskazany przez nas numer telefonu, który podaliśmy w wywiadzie pielęgniarskim. W trakcie rozmowy, jeśli będzie konieczne, lekarz wypisze e-receptę lub e-zwolnienie .

Poradę specjalisty poprzez kontakt z Teleplatformą Pierwszego Kontaktu uzyskamy także w języku angielskim i ukraińskim. Jest ona przygotowana  również dla osób niesłyszących. Mają one możliwość umówienia się na wideoporadę lekarską, która jest tłumaczona przez profesjonalnych tłumaczy polskiego języka migowego.

150 tys. konsultacji w TPK

W od początku bieżącego roku z konsultacji lekarskich i pielęgniarskich przez telefon w ramach TPK skorzystało niemal 150 tys. osób w skali kraju. Tylko w ubiegłym miesiącu (wrzesień br.) takich porad było prawie 13,7 tys.; w większości były to porady udzielone przez lekarzy (7,3 tys. konsultacji). Najczęściej dzwonią osoby z nagłym zachorowaniem, czasem zdarzają się też pacjenci, którym skończyły się leki i nie mogą doczekać się na otwarcie swojej placówki medycznej, w której mają lekarza rodzinnego.

Nagła pomoc w zagrożeniu zdrowia i życia

Jeśli nasze życie jest bezpośrednio zagrożone, wtedy wzywamy Zespół Ratownictwa Medycznego (numer alarmowy 112 lub 999) bądź udajemy się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Nie obowiązuje skierowanie i nie ma też rejonizacji. – Pamiętajmy jednak o tym, że jest to miejsce, w którym ratowane są nagłe przypadki zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego jeśli zgłosimy się tam z błahym problemem zdrowotnym, wtedy czas oczekiwania na pomoc może być długi, ponieważ każdy pacjent przechodzi ocenę stanu zdrowia na SOR (tzw. triaż) i na tej podstawie ustala się przybliżony czas przyjęcia pacjenta.

Podczas pobytu na SOR lekarz może zlecić dodatkowe badania, ale są to wyłącznie badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby pacjent może być też skierowany do leczenia szpitalnego lub przetransportowany do innej specjalistycznej placówki.

Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w województwie lubelskim dostępne są na stronie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: www.nfz-lublin.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik: Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?

Poradnik pacjenta – to kompleksowy materiał informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia o systemie ochrony zdrowia i profilaktyce.

Dostępny jest na stronie https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/gdzie-do-lekarza-w-nocy-w-weekend-i-w-swieta,8361.html

(źródło NFZ Lublin)

4 komentarze

  1. Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta? Do prywatnych gabinetów w kolejki na „po święta”.
    Byle z kasą w zębach (jak kto jeszcze ma).

  2. Ta pomoc nocna i świąteczna to czysta kpina z ludzi. Zatrudnieni lekarze z Ukrainy z którymi trudno się dogadać ponieważ nie znają dobrze języka polskiego. Ten cały NFZ należy natychmiast zlikwidować.

Dodaj komentarz

Z kraju