Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień Jeża w Parku im. Jana Pawła II w Lublinie. „Forma społecznego sprzeciwu wobec próby zabudowania części parku”

W piątek odbędzie się akcja „Dzień Jeża w Parku im. Jana Pawła II”. Akcja ta jest kolejną formą społecznego sprzeciwu wobec próby zabudowania części Parku im. Jana Pawła II w Lublinie przez spółkę Globar Rent, która chce postawić wielopoziomowy parking i 3-piętrowy budynek biurowy przy ul. Wyżynnej.

– Jednym ze skutków planowanej inwestycji będzie zniszczenie siedlisk jeży znajdujących się na terenie przeznaczonym pod inwestycję i w jego bezpośrednim otoczeniu. Jeże, które są gatunkiem chronionym, już stały się jedna z pierwszych ofiar inwestora, gdyż postawienie parkanu wokół działki zakłóciło okres ich jesiennej hibernacji. Może to doprowadzić do ograniczenia liczebności lub całkowitego zniszczenia populacji jeży, których występowanie jest istotne dla utrzymania równowagi lokalnego ekosystemu, w tym eliminacji szkodników takich jak gryzonie i ślimaki – wyjaśnia Robert Krzyszczak, koordynator akcji.

W ramach dzisiejszej akcji, w rejonie parkanu otaczającego działkę inwestora, zostanie zorganizowana przestrzeń, w której dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli będą mogły zawiesić swoje prace plastyczne poświęcone jeżom i ich ochronie.

– Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę społeczności Lublina, że wydając swoją decyzję o pozwoleniu na budowę Prezydent Miasta Lublin nie tylko nie zadbał o krajobraz parku i ochronę unikalnej strefy terenów zielonych w wąwozie Czuby, ale zlekceważył również kwestie zabezpieczenia siedlisk gatunków chronionych – dodaje Robert Krzyszczak.

Dzisiejsza akcja potrwa od godz. 13.30 do 16.30 – w tym czasie członkowie Społecznej Inicjatywy Ratowania Parku im. Jana Pawła II będą dyżurować przy parkanie w celu pomocy dzieciom, rodzicom i innym przybyłym osobom w umieszczaniu prac plastycznych na tablicach.

– Na czas akcji przestrzeń przy tablicach stanie się swoistym „Hyde Parkiem” – strefą, w której mieszkańcy będą mogli wyrazić swój pogląd na temat planowanej inwestycji i jej wpływu na jakość życia społeczności. Dopuszczalne są różne środki wyrazu – nie tylko prace plastyczne (rysunek, malarstwo) ale także fraszki i rymowanki, piosenki, a nawet performance. Teren akcji będzie też przestrzenią dla sąsiedzkiego spotkania i umocnienia solidarności mieszkańców – informuje Robert Krzyszczak.

PRZECZYTAJ

Kiedy pojawił się płot, dowiedzieli się o budowie. Mieszkańcy protestują przeciwko dewastacji Parku Jana Pawła II w Lublinie (zdjęcia)

9 komentarzy

  1. Niestety ale faktem jest bezspornym że lublin tak jak wiele miast Lubelszczyzny idzie w betonoze zabudować zalać asfaltem zakostkowac mając głęboko w du zwierzęta czy sama przyrodę a skutki są tego potem opłakane bo w lecie skwar gdzie temperatura przekracza grubo ponad 30 stopni jesienią i zimą smog a gdy tylko nadchodzi burza i mocniejszy deszcz to zalewa całe ulice to sa skutki betonozy dlaczego tereny wiejskie nie zalewa nie ma smogu itd itd

  2. Oby akcja przyniosła pozytywne skutki ✊️✊️

  3. Mięsny jeż, mięsny jeż. ???

  4. Zostawcie zwierzęta w spokoju patodeweloperzy naciągacze.

  5. Najpierw betonują parki a potem marudzą, że dzieci „trudno na dwór wygonić”. Wylać beton, dziecku w łape komóre i… samemu można się też gapić co tam w necie 🙂 Obudzicie się w klatce z betonu bez wyjścia.

Dodaj komentarz