690 680 960

Drzewa uschły, od kilku lat nie ma nowych nasadzeń. Miasto zapewnia, że zostaną wykonane jesienią

Od kilku lat trwa oczekiwanie na wykonanie nasadzeń drzew, które uschły na zielonym terenie pomiędzy ulicami Wrotkowską i Smoluchowskiego. Jak poinformował nas Czytelnik, pisał w tej sprawie wielokrotnie do miejskich urzędników, jednak nowe drzewa nie pojawiły się.

W 2019 roku wykonawca zakończył budowę ulicy Dywizjonu 303 i ul. Wrotkowskiej. W rejonie tym dokonał nasadzeń, niestety nowe drzewa uschły. Nasz Czytelnik przekazał nam, że pisał w tej sprawie wielokrotnie do miejskich urzędników, jednak przez 3 lata drzewa nie zostały wymienione na nowe, a przecież była to kompensacja za wycinkę drzew 50-60 letnich.

Jednocześnie pyta, jaki sens ma ustalanie przepisów, których nie pilnują urzędnicy? Dlaczego w przypadku niedopełnienia obowiązku nasadzeń w przypadku osób fizycznych, czy wspólnot mieszkaniowych nakładane są kary, a w momencie, gdy wykonawca prac zlecanych przez gminę Lublin nie dostosuje się do nich, nic mu się nie robi? – pyta dalej Czytelnik.

O wyjaśniania w tej sprawie poprosiliśmy Miasto Lublin.

– Budowę nowego odcinka drogi łączącej ul. Dywizjonu 303 z ul. Wrotkowską (ulicy Wyścigowej) zrealizowano na podstawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Specustawa drogowa przewiduje wyjątkowy tryb usuwania drzew i krzewów z nieruchomości objętych taką decyzją, w tym zarówno brak obowiązku uzyskania zgody na usunięcie drzew i krzewów z nieruchomości, jak i poniesienia opłat z tego tytułu (nasadzeń zastępczych). Intencją ustawodawcy było przyśpieszenie i usprawnienie budowy infrastruktury drogowej – wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Przedstawicielka Miasta dodaje, że Miasto Lublin stara się zapewnić mieszkańcom jak najwięcej terenów zieleni obsadzonych szeroką gamą roślinności wysokiej i niskiej, stąd mimo braku obowiązku rekompensaty przyrodniczej, przy ul. Wyścigowej posadzono nowe drzewa.

– Nasadzenia te objęte są gwarancją wykonawcy do 2024 roku. W związku z tym, że stwierdzono obumarcie sadzonek, nowe nasadzenia zostaną wykonane jesienią przez wykonawcę w ramach wspomnianej gwarancji – dodaje Monika Głazik.

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

 1. ,,Przedstawicielka Miasta dodaje, że Miasto Lublin stara się zapewnić mieszkańcom jak najwięcej terenów zieleni obsadzonych szeroką gamą roślinności* wysokiej i niskiej,” np: park na rogu DMM i Krańcowej oraz wiele innych lokalizacji o Górkach nie wspominając.
  *- czytaj bloków

 2. Fątaś - (kto wie jak to jest po polsku?)

  Czytelnik, pisał w tej sprawie wielokrotnie do miejskich urzędników, jednak nowe drzewa nie pojawiły się – bo to jest tak panie czytelniku: drzewa od samego pisania nie urosną, trzeba je wprzódy posadzić, a po posadzeniu choć raz na jakiś czas podlewać.
  Tymczasem pan nie zrobił nic więcej jak napisał i rozkraczony przy klawiaturze czeka pan, aż bliżej nieokreślony „ktoś’ to zrobi.

 3. Starego Gaju, co ja pisze, mniejszej powierzchni, bo Rezerwatu Stasin, upilnować nikt nie potrafi, a co dopiero kilku drzew. Aż dziw bierze, że są.

 4. W każdym Gaju nad drzewami ma pieczę gajowy, bywa, że Ma…ucha, (a nawet jak niema kogo „ma…uchać”, to lasu powinien doglądać..

 5. Uschły to uschły. Uprzejme drzewa. Widać, nie chciały śmiecić.

 6. A czy przypadkiem pan Czytelnik nie siursiał pod te drzewka gdy wracał pod wpływem z imprezki złowieszcząc że w mieście wojewódzkim brak komunikacji nocnej?

Kursy walut

 • USD 3.975zł -0.05%
 • GBP 5.0198zł 0.11%
 • EUR 4.3542zł -0%
 • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas