Dostałeś podejrzaną przesyłkę z nasionami z Chin? Sprawdź, co z nią zrobić

W ostatnim czasie pojawiają się informacje dotyczące przesyłek z Chin, które zawierają nieoznakowane nasiona. Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, w tym także do Polski.

Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w przypadku otrzymania takiej paczki z Chin i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Najlepiej je spalić z zachowanie zasad bezpieczeństwa.

– Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku (aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego). Niemniej mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm) w naszej opinii, wskazane jest raczej nie otwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy Wojewodzie – przekazuje PIORiN.

Nasion znajdujących się w przesyłce absolutnie nie należy wysiewać „na próbę”.

– Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe – czytamy w komunikacie.

Polska policja przekazała, że do tej pory nie otrzymała zgłoszeń o przesyłkach z Chin zawierających nieoznakowane nasiona. Jeżeli otrzymaliście taką przesyłkę należy taki fakt niezwłocznie zgłosić na policję.

(fot. Twitter/InspectionCan)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. niejestemcebulakiem

  żarty żartami, ale to naprawdę może być jakiś bioterroryzm, jak niegdyś tu i ówdzie spotykany wąglik. Jak ktoś nic nie zamawia z aliexpress, a dostanie paczkę z Chin, to radzę naprawdę nie otwierać. nie, nie jestem za teoriami spiskowymi, ale to śmierdzące jest, szczególnie w dobie koronawirusa

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą