Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do strażaków z Lubelszczyzny trafią nowe samochody. Mają pomóc w poprawie bezpieczeństwa na drogach

W ramach usprawniania systemu ratownictwa na drogach do strażaków z województwa lubelskiego trafi 16 nowych pojazdów. Dzięki nim pomoc poszkodowanym w wypadkach ma być sprawniejsza a przede wszystkim skuteczniejsza.

Trwa realizacja projektu, którego celem jest usprawnienie systemu ratownictwa na drogach. Ma to na celu poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, co ma nastąpić poprzez sprawniejszą ewakuację osób poszkodowanych w wypadkach oraz efektywniejszą likwidację skutków powstałych zagrożeń dla życia i zdrowia, a także środowiska naturalnego. Na ten cel przeznaczono blisko 293 mln złotych, z czego 249 mln złotych to środku z Unii Europejskiej.

Beneficjentem programu jest Państwowa Straż Pożarna. Jednostki w całym kraju mają zostać wyposażone w nowoczesny sprzęt niezbędny w prowadzeniu akcji ratowniczych w transporcie drogowym. Mowa tu m.in. o 289 samochodach ratowniczo-gaśniczych posiadających zwiększony potencjał ratownictwa drogowego, samochodach zaopatrzeniowych, średnich samochodach ratownictwa technicznego a także lekkich pojazdach rozpoznawczo-ratowniczych dla specjalistycznych grup ratownictwa technicznego.

Właśnie zakończone zostały postępowania przetargowe na zakup sprzętu. Wiadomo już, że do naszego regionu trafi 8 średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych 4×4 ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego. Otrzymają je jednostki PSP w Białej Podlaskiej, Łęcznej, Opolu Lubelskim, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Rykach, Świdniku i Włodawie. Do tego dochodzą 4 ciężkie samochody ratowniczo – gaśniczych ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, które będą przekazane do jednostek w Lublinie, Janowie Lubelskim, Łukowie i Tomaszowie Lubelskim.

Strażacy z Włodawy otrzymają również mikrobus, a z Lublina i Krasnegostawu ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego na podwoziu 4×4. Już teraz trwają zaś dostawy lekkich samochodów rozpoznawczo – ratowniczych. Fordy Rangery trafiają do Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego. Jeden z nich otrzymali lubelscy strażacy. Wszystkie pojazdy mają zostać dostarczone do połowy przyszłego roku.

(fot. PSP/zdjęcie ilustracyjne)

3 komentarze

 1. Fajnie, że kupuje się dużo dobrego specjalistycznego sprzętu dla strażaków.
  Fajnie byłoby też, gdyby w pakietach były specjalistyczne szkolenia dotyczące obsługi tego sprzętu.
  I oczywiście szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy.
  Szkolenie podstawowe z używania narzędzi to o wiele za mało, a tak wygląda obecnie rzeczywistość. Niestety.

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

   Szkolenie podstawowe z używania narzędzi to nie za mało… był przypadek faceta, który ledwie kombierki potrafił w garści trzymać, ale przy ich pomocy skakał przez płot, a nawet prezydentem został (!).
   Na przymus, bo jak sam stwierdził: „Nie chcem, ale muszem !”.

 2. Specjalistom jestem

  Ale nowe nowe czy tak jak w np. Sobótce gdzie po dwóch latach od przekazania na przyjazd minister wóz umyto i obwiązano wstążkami aby mogła przekazać go…

Z kraju