Wtorek, 14 maja 202414/05/2024
690 680 960
690 680 960

Był tort, dyplomy uznania i pokazy dla dzieci. Lubelskie obchody Dnia Numeru Alarmowego 112 (zdjęcia)

W ubiegłym roku operatorzy numeru alarmowego odebrali ponad 770 tys. zgłoszeń. Lubelskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego zatrudnia 75 pracowników. Dziś miały miejsce obchody ich święta.

W niedzielę, 11 lutego, obchodzony był Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Dziś w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie zorganizowano uroczystości z tej okazji. To właśnie w budynku przy skrzyżowaniu al. Kraśnickiej i ul. Wojciechowskiej dyspozytorzy odbierają połączenia od osób, które potrzebują pomocy policji, straży pożarnej lub ratowników medycznych. Co ważne, nie tylko z terenu całego województwa lubelskiego, lecz również z innych regionów Polski. Wszystko dlatego, że w sytuacji, kiedy np. w Warszawie czy Krakowie wszystkie linie będą zajęte, wówczas rozmowa jest przekierowywana do innego CPR.

Wydarzenie było okazją do do podziękowań dla operatorów obsługujących linię alarmową jak też promowania odpowiedzialnego używania numeru 112. Wszystko dlatego, że wciąż nie brakuje sytuacji, kiedy to dzwoniący chcą zamówić pizzę lub taksówkę, lub też kontaktuje się w sprawach zupełnie niezwiązanych z sytuacjami zagrożenia zdrowia, życia lub mienia czy też wymagającymi interwencji policji czy też innych służb.

Wyraźnie wskazują na to dane liczbowe. W ubiegłym roku operatorzy odebrali 770 586 połączeń, z czego zaledwie 292 335 były to zgłoszenia zasadne. Blisko połowa z nich, a dokładnie 141 165 zgłoszeń przekazano do policji, podobna liczba, gdyż 139 503 dotyczyła interwencji Państwowego Ratownictwa Medycznego a 6 proc. – 18 181, trafiło do Państwowej Straży Pożarnej. Pozostałe zasadne zgłoszenia operatorzy wysłali do służb pomocniczych.

– Operatorzy, to aniołowie stróże, którzy dbają o to, by nasze bezpieczeństwo, nasze życie, nasze zdrowie, nasze mienie były niezagrożone. A to, że tak jest, mamy na to dowody, ponieważ według statystyk jesteśmy jednym z najlepiej funkcjonujących CPR-ów w kraju. Z tego wynika, że tą pracę wzorowo realizujecie, i za to chciałem wam serdecznie podziękować – mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Podczas obchodów pracownicy CPR zostali uhonorowani dyplomy uznania. Wyróżnienia zostały przyznane za profesjonalizm, odpowiedzialność i poświęcenie na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego, a także opanowanie, asertywność, cierpliwość i empatię wyrażane podczas przyjmowania zgłoszeń alarmowych. Doceniona została także umiejętność szybkiego podejmowania decyzji pod presją czasu i w sytuacjach ekstremalnych.

Lubelskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego zatrudnia 75 pracowników, z czego 67 z nich pracuje na stanowiskach operatorskich obsługujących alarmową linię. Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia w 2023 r. wyniósł 8,9 sekundy i był najniższy w Polsce. Dodatkowo realizowane są zadania mające na celu popularyzowanie wiedzy o numerze 112 z podkreśleniem odpowiedzialnego jego używania. Organizowane są dni otwarte oraz zajęcia dla grup studentów z Uniwersytetu Medycznego.

13 komentarzy

  1. Dzwonię na numer 112 dziecko przeleciało przez kierownicę i walnęło o kostkę brukową. Przewraca oczami i popłakuje a na infolinii mi każe że jeśli jest kontakt to nic złego się nie stało. Potem przełącza mnie do szpitalnej lekarki czy ma wysłać karetkę bo nie wie. Tamta mówi że może mógłby ktoś go przywieść w końcu przyjeżdża karetka po 30min bez sygnałów wolno a szpital oddalony 4km. Zabrali go okazało się że musiał być wywieziony z Lubartowa na sygnale na Lublin bo miał wstrząs muzgu i czaszkę pękniętą.

Dodaj komentarz