Środa, 04 grudnia 202404/12/2024
690 680 960
690 680 960

Burze śnieżne możliwe nad woj. lubelskim. Przed nami duże ochłodzenie, oblodzenia i nadejście zimy termicznej

W piątek prognozowane są przelotne opady mieszane, przechodzące w opady mokrego śniegu. Miejscami dojdzie do przyrostu pokrywy śnieżnej do 2-4 cm. Punktowo możliwe są burze z krupą śnieżną.

Pogodę kształtuje cyklon znad Rosji

Dziś aura w Polsce jest kształtowana przez rozległy cyklon lokujący się w rejonie znad zachodniej Rosji. Przesunął się on w ciągu 24 godzin znad Skandynawii, przez państwa bałtyckie dalej w kierunku Federacji Rosyjskiej, gdzie ulega stopniowemu wypełnianiu chłodniejszym powietrzem arktycznym nad wychłodzonym lądem. Po jego zachodniej stronie, z północno-zachodnich obszarów Starego Kontynentu, dochodzi do powstania typowego korytarza dla dynamicznej adwekcji coraz chłodniejszych mas powietrza pochodzenia polarnego i arktycznego o cechach morskich, jaka w wielu regionach kraju przyczynią się do występowania przelotnych, rozproszonych opadów mieszanych o zmiennym stopniu intensywności i sporej lokalności.

Co więcej wraz z coraz silniejszym napływem chłodu nie zabraknie w kraju przelotnych śnieżyc w formie konwekcyjnej, dodatkowo miejscami mogą formować się pojedyncze burze, także generujące punktowo intensywne opady mokrego śniegu i krupy śnieżnej. Z uwagi na utrzymujący się jeszcze gradient baryczny w całej Polsce występować ma zwiększony gradient ciśnienia atmosferycznego objawi się też istotnie nasiloną prędkością wiatru z sektorów zachodnich.

Lokalne burze śnieżne

Dane z systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wskazują, że nad ranem w piątek pojawiła się lokalna burza adwekcyjna na obszarze woj. lubelskiego. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne odnotowały detektory wyładowań w rejonie Parczewa. W drugiej części dnia nie można wykluczyć kolejnych ośrodków konwekcyjnych z potencjałem do generowania niewielkiej ilości wyładowań atmosferycznych w naszym regionie.

Warto obserwować uważnie dzisiejsze niebo, gdyż mogą pojawić się malownicze tęcze, chmury mammatus i wały szkwałowe. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero prognozowane są opady mieszane, krupy i śniegu. W czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych widzialność pozioma może być ograniczona do 100-300 m. Dodatkowo na skutek przejścia chmury Cumulonimbus, dochodzić ma do szybkiego spadku temperatury. Pogorszyć mogą się warunki do jazdy, krajobrazy ponadto mogą się zabielić. W przerwie pomiędzy opadami pojawią się przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia na Lubelszczyźnie.

Przelotne opady mokrego śniegu, silny wiatr

Piątek przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady mieszane przechodzące w opady mokrego śniegu. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej osiągnie do 2-4 cm. Punktowo możliwe są burze z krupą śnieżną. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 2°C do 4°C. Jednak w zasięgu oddziaływania komórek konwekcyjnych obserwowany będzie szybki spadek temperatury powietrza na skutek oddziaływania prądów zstępujących. Wiatr dziś umiarkowany i dość silny, w porywach do 65-70 km/h – największe porywy będą w pierwszej połowie dnia z przewagą kierunku zachodniego. Późnym popołudniem możliwe oblodzenie nawierzchni. Wiatr nasilać ma się wyraźnie w zasięgu komórek konwekcyjnych.

Nocne, przelotne opady śniegu

Noc z piątku na sobotę przyniesie w regionie zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -4°C do -1°C. Przy gruncie lokalnie do -5°C. Na przeważającym obszarze woj. lubelskiego wystąpi oblodzenie dróg i chodników. Zachowajmy szczególnie ostrożność na drogach. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, początkowo porywisty do 45 km/h, stopniowo słabnący, z przewagą sektora południowo-zachodniego i zachodniego.

W sobotę i niedzielę kolejne opady śniegu

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Na termometrach w najcieplejszym dnia od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty do 40 km/h, z wyraźną przewagą kierunków zachodnich.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są słabe, przelotne opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -5°C do -2°C. Dodatkowo spadek temperatury poniżej 0°C spowoduje masowe oblodzenie mokrych nawierzchni. Zatem zachowajmy ostrożność na drogach i chodnikach. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Od niedzieli w całym woj. lubelskim rozpoczynać ma się lekka zima termiczna z okresowymi opadami śniegu o zróżnicowanym natężeniu. Oznacza to, że temperatura ma być ujemna na ogół przez całą dobę. Dodatkowo noce będą mroźne z temperaturą pod koniec miesiąca w okolicach -12°C/-7°C. Skala spadków temperatury będzie zależna od wielkości przejaśnień i rozpogodzeń oraz prędkości wiatru, ale także lokalnych uwarunkowań terenowych.

Na niewielkim plusie temperatura może być na przełomie listopada i grudnia, ale noce dalej z mrozem. Niewykluczone, że trwalsza blokada cyrkulacji strefowej potrwa przez prawie całą pierwszą dekadę nowego miesiąca. Przewaga zimnych mas arktycznych będzie wyraźna i rzadko znajdziemy się w cieplejszych masach powietrza.

Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to na przełomie listopada i grudnia zalegać będzie nawet 5-13 cm białego puchu. Większa śnieżyca o charakterze wielkoskalowym jest możliwa zwłaszcza na początku przyszłego tygodnia, ale na bardziej precyzyjne prognozy przyrostu pokrywy śnieżnej musimy jeszcze poczekać.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś lokalnych burz śnieżnych w drugiej części dnia wynosi 30% w woj. lubelskim.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz śnieżnych

 

3 komentarze

  1. Czy napada 4cm czy metr to i tak nie powstrzyma rowerzystów i hulajnogistów przed jazdą.

  2. To się jeszcze okaże czy tym razem się sprawdzi czy też będzie to kolejne lanie wody

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia