Budynki UMCS nagrodzone w międzynarodowym konkursie na najlepszą inwestycję budowlaną (zdjęcia)
08:21 05-07-2021 | Autor: redakcja
– Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin – tłumaczy rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. – Głównym celem plebiscytu jest pobudzenie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Konkurs rozstrzygnięty został przez Międzynarodową Kapitułę.
Podsumowanie i ogłoszenie wyników XX Jubileuszowej edycji Konkursu „O Kryształową Cegłę” odbyło się 25 czerwca br. w Centrum Kongresowym UP w Lublinie. Konkurs jest spójny ze Strategią Rozwoju poszczególnych województw Polski Wschodniej.
– Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymał I miejsce i Kryształową Cegłę w kategorii „Obiekty Oświatowe” za nowy budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii, a także wyróżnienie w kategorii „Remonty, Rewitalizacje i Modernizacje” dla Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka – informuje Aneta Adamska.
Nagrody w imieniu uczelni odebrała Grażyna Elżbieta Fiok, kanclerz UMCS.
Jak informuje organizator wydarzenia na stronie internetowej, konkurs w każdej edycji stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii. Międzynarodowa i międzyregionalna formuła oddaje charakter i ideę Wspólnoty Europejskiej, zmierza do objęcia zasięgiem województw, obwodów i regionów – od Skandynawii po Bałkany. Partnerami konkursu są przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, instytucji administracji budowlanej, ochrony środowiska, wyższych uczelni technicznych, branżowych organizacji i stowarzyszeń. Partnerstwo to oparte jest na wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie nie tylko architektury, budownictwa, urbanistyki, ale również ochrony środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego.
W dotychczasowych 20. edycjach konkursu rywalizowało ze sobą prawie 1000 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji.
Były to zarówno nowe, jak i modernizowane obiekty, o zróżnicowanym nakładzie finansowym, reprezentujące bogaty katalog kategorii – od niewielkich lokalnych ośrodków kultury czy sportu, po duże zespoły zabudowy mieszkaniowo-usługowej, hotele, sanatoria, obiekty sakralne czy akademickie, parki naukowo-technologiczne, centra handlowe.
– Międzynarodowa Kapituła co roku staje przed ogromnym wyzwaniem: ocenia perły architektoniki wschodniego pogranicza UE nie tylko pod względem walorów i oryginalności rozwiązań architektonicznych, czy jakości wykonania, ale także z uwagi na wpływ na środowisko, jak również w aspekcie wartości społecznych, kulturowych i narodowych – wyjaśnia na swej stronie internetowej Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.
– Organizatorom konkursu zależy na promocji najlepszych inwestycji oraz premiowaniu wzorcowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska. Warto zaznaczyć, że zgodnie z ideą konkursu nagradzani są wszyscy najważniejsi partnerzy procesu budowlanego – inwestor, projektant i wykonawca. Przez lata konkurs stał się największym przeglądem dokonań architektonicznych, inżynierskich, konserwatorskich w Europie Wschodniej, a Statuetka Kryształowej Cegły postrzegana jest w środowisku inwestycyjnym jako wyraz uznania i szczególna forma rekomendacji.
Galeria zdjęć
(fot. tekst Leszek Mikrut)
Właśnie wrócił Donald „zło” i to zło się nad Polską pojawiło
Szkoda nawet komentować taką ciemnotę umysłową jaką prezentujesz.
Idealne do pracy zdalnej.
ale wałki ukręcone…
miś na miarę naszych możliwości….
Kryształowy Miś, a kto za to płaci ja płącę Pan płaci 🙁
Też będą stały puste jak Ecotech?
Lubelskie przedsiębiorstwo „Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin” organizuje międzynarodowy plebiscyt i nagradza lubelską inwestycję…