Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Budowa spalarni odpadów wywołała w Kraśniku sporo emocji. Przeprowadzone zostanie referendum

W maju w Kraśniku przeprowadzone zostanie referendum. Ma ono na celu poznanie opinii na temat planowanej budowy w mieście spalarni odpadów.

Sprawa planowanej budowy spalarni odpadów w Kraśniku wywołała bardzo dużo kontrowersji wśród mieszkańców. Zakład odzysku energii z procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych, gdyż taką nazwę nosi przedsięwzięcie, zamierza zrealizować spółka Eko Energia. Pomimo zapewnień inwestora, że obiekt będzie w pełni bezpieczny, głównie za sprawą zastosowania sprawdzonej technologii, korzystny ekologicznie i ekonomicznie dla otoczenia, zapewni też bezpieczeństwo energetyczne i stabilne ceny ciepła m.in. do ogrzewania domów i mieszkań, wśród wielu osób zawrzało.

Sprzeciwiający się budowie mieszkańcy tłumaczą, że tego typu obiekt nie powinien być lokalizowany na terenie Kraśnika. Oprócz kwestii zdrowotnych wskazują, iż planowana instalacja ma przerabiać rocznie ok. 25 tys. ton odpadów. To zdecydowanie więcej, niż powstaje ich w mieście, więc resztę trzeba będzie sprowadzać z innych części regionu lub kraju. Protestujący zaznaczają, że produktem ubocznym będą toksyczne żużle i popioły, których powstawać będzie ponad 6 tys. ton, a więc dwa razy więcej, niż ilość odpadów pochodząca od mieszkańców Kraśnika.

Na początku roku przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponowali, aby decydujący głos w tej sprawie dać mieszkańcom. Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie Andrzej Maj ogłosił rozpoczęcie inicjatywy związanej z referendum. W marcu do burmistrza miasta trafił wniosek a na ostatniej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję o jego przeprowadzeniu.

Inicjator akcji Andrzej Maj wyjaśniał, że pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się ok. 3,3 tys. osób. Wskazują oni, że potrzebna jest dyskusja na ten temat gdyż wiedza o planowanej inwestycji wśród mieszkańców jest bardzo znikoma. Tym samym referendum będzie okazją, aby mogli się na ten temat wypowiedzieć zarówno zwolennicy jak też przeciwnicy zakładu.

Całość odbędzie się w niedzielę 21 maja. Na karcie znajdzie się jedno pytanie: Czy chce Pan/Pani żeby w Kraśniku został wybudowany zakład odzysku energii z procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych, tzw. spalarnia odpadów?. Mieszkańcy będą mogli odpowiedzieć TAK lub NIE. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział minimum 30 proc. uprawnionych do głosowania. Należy jednak pamiętać, że uzyskany wynik traktowany będzie jako opinia mieszkańców, nie jest jednak wiążący i nie decyduje o dalszych losach tej inwestycji.

Spółka Eko Energia na budowę spalarni odpadów uzyskała już blisko 87 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW. Jak wskazuje, przedsięwzięcie ograniczy masę odpadów kierowanych na wysypiskach o ponad 18 tys. ton rocznie, a zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej sięgnie nawet 7,16 MW. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2026 r.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

13 komentarzy

  1. Skoro to takie ekologiczne dobrodziejstwo,to dlaczego spalarnie nie wybudują w największym mieście regionu-Lublinie?Nie trzeba by było daleko wozić drogocennego opału.

  2. Taka spalania może wprowadzić ideologię LPG, a co gorsze zakłócać wi-fi…

  3. To nowy pomysł na Polskę wschodnią – będzie przemysł!!!! Spalenie śmieci z całej Polski: LUBLIN – planowane 3 spalarnie, Kraśnik – 1, Zamość – 1 !!! Ciekawe gdzie jeszcze będą następne? Dla jednej planowanej w Lublinie policzono, że śmieci z samego Lublina będzie za mało 🙁 Chyba, że będą palić tym zbożem zatrutym wukaińskim !

    • Akurat zboża i inna biomasa powinny być spalane oddzielnie ze względu na cenny popiół do nawożenia roślin.

  4. propnuję sasin niech się zajmie klapa murowana

  5. Każdy swój syf niech spala u siebie.

  6. Kraśnik to stan umysłu. 15 lat temu mieszkańcy się nie zgodzili na wybudowanie więzienia. Opole lub. zyskało dzięki tej inwestycji. Podejrzewam gdyby nie było FŁT i teraz znalazł się ktoś by wybudować FŁT to Kraśniki opowiedział by na NIE.

  7. Referendum nic nie znaczące bo nie wpływa na decyzję, wiadomo że będą na NIE ale za to urzędnikom trzeba zapłacić za niedzielę w komisjach . Plus kawa , herbata i ciasteczko. Dobrze że to idzie z budżetu miasta czyli z pieniędzy mieszkańców . Może Sasin przeprowadzi referendum kopertowe?

  8. Ale kolejny kościół chętnie wybudują.

  9. Ostatni sprawiedliwy

    Co za ciemnogród wszystko źle! Ja bym im kanalizację też odłączył gaz i wodę! A i internet i nie tylko 5 g

  10. Ale po co spalarnia w Polsce jak jest w Berlinie