Biłgoraj przegrał walkę o pomnik. Wykonawca odmówił jednak jego rozbiórki

Nie pomogło zbieranie podpisów, zmiana tablicy ani też odwołanie. Pomnik Józefa Dechnika w Biłgoraju musi zostać usunięty. Firma, która miała tego dokonać odmówiła jednak wykonania zlecenia.

Przed kilkoma dniami uprawomocniła się wydana 4 lutego decyzja wojewody lubelskiego dotycząca nakazu usunięcia pomnika Józefa Dechnika w Biłgoraju. Tym samym miasto przegrało długą walkę o jego ocalenie.

Powodem takiego orzeczenia jest ustawa z 1 kwietnia 2016r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. W związku z tymi przepisami w całym kraju nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym nazwy ulic, dróg, mostów i placów nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Dlatego też na Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Biłgoraju nałożono obowiązek usunięcia pomnika.

Nie zgodzili się z tym zarówno mieszkańcy, jak też władze Biłgoraja. Wszystko dlatego, że Dechnikowi zawdzięcza się rozwój miasta. To on przekształcił biedne miasteczko w prężny ośrodek przemysłowy.

Dzięki jego staraniom doszło do szybkiej odbudowy miasta, a Biłgoraj stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Z inicjatywy Józefa Dechnika w Biłgoraju powstały placówki oświatowe, kino oraz ośrodek zdrowia. W mieście budowano bloki mieszkalne, zakłady pracy, infrastrukturę drogową i kolejową oraz sieć wodociągową i kanalizację. Gdy Józef Dechnik rozpoczynał swoją działalność Biłgoraj liczył 12 tysięcy mieszkańców, kiedy odchodził – było ich ponad 20 tysięcy.

W obronie pomnika, zbierano w Biłgoraju podpisy, których łącznie złożono ponad 1,2 tys. Wcześniej Rada Miasta uhonorowała pośmiertnie Dechnika tytułem „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj”. Dodatkowo tablicę na pomniku „Budowniczy Polski Ludowej” zamieniono na „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj”. Obok ustawiono też kolejną, na której wymieniono jego życiorys i zasługi dla miasta. Burmistrz złożył zaś do wojewody sprzeciw do decyzji usunięcia pomnika. Stanowisko w tej sprawie nie uległo jednak zmianie.

Wszystko dlatego, że Józef Dechnik pomimo zasług dla miasta, budzi kontrowersje z powodu swojej politycznej działalności. Był bowiem członkiem Komunistycznej Partii Polski oraz funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W decyzji wojewody przypomniane zostało jego zaangażowanie w działalność Polskiej Partii Robotniczej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jako działacz władz centralnych partii, był uwikłany w machinę terroru i zniewolenia społeczeństwa, stanowił jej integralną część, dlatego nie jest i nie może być wzorem dla obecnych i przyszłych pokoleń. Również Instytut Pamięci Narodowej wyraził swoje zdanie, że pomnik narusza zapisy ustawy o zakazie promowania komunizmu.

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan widząc konieczność zastosowania się do decyzji wojewody podjął już negocjacje z jednym z wykonawców, który dysponuje niezbędnym sprzętem do usunięcia pomnika. Jednak właściciel firmy odmówił wykonania zlecenia argumentując, że nie chce mieć na sumieniu likwidacji pomnika osoby tak bardzo zasłużonej dla Biłgoraja. Ostatecznie we wtorek pomnik został usunięty.

(fot. UM Biłgoraj)

Zobacz również

27 komentarzy

 1. Bo to jest Polska właśnie. Dalej ciemnota i głupota – szkoda że u władzy.

  • Ciemnota i głupota to jest, ale u ciebie. Może i facet doprowadził to miasto do rozwoju z tym że Tusk, Palikot i ta cała koalicja europejska zdążyli już sprowadzić to miasto na skraj biedoty i ubóstwa.

  • Koleżka ubek, żal ci kacapski ciemniaku? (pytanie retoryczne)

 2. Dechnik w czerwcu 1976 roku, po wprowadzeniu podwyżkach i po protestach robotników w Ursusie i Radomia, usiłował popełnić samobójstwo. Taki był z niego komunista!

 3. Są osoby które wywracają pomniki. Mają praktykę i odpowiednie referencje, oni się podejmą. Czy prałat, czy komunista, aby pomnik runął.

 4. tak dobrze w tyn miasteczku .ze z 20 tys mieszkańców pozostalo 12 tys.gdziw ta wieś juz tam hase za pracą i mieszkaniem! !!!!!??????

 5. tak dobrze w tyn miasteczku .ze z 20 tys mieszkańców pozostalo 12 tys.gdziw ta wieś juz tam jadę za pracą i mieszkaniem !!!!!!!!?????

 6. Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

  Ja też nie widzę powodu dla, którego miano by ten pomnik dołączyś do pomnika Bieruta leżącego od lat pod płotem w Kozłówce.
  Z to mam nadzieję, że prędzej czy później znajdzie się tam pomnik tego co „poległ”i… na tym kończą się jego załugi dla Polski.

 7. Historii się nie da wymazać , róźne były losy ale o dobrych rzeczach nie wolno zapominać.Bo historia zapomni o nas!!.

 8. Co za bzdura… W tamtych czasach bez przynależności nie można było zrobić nic i niczemu się nie przysłużyć. I nieważne, czy człowiek dobry czy zły, jakie rzeczy robił i co dzięki niemu powstało – od razu skreślony.

  Ale czego się spodziewać, jak dziś jest dokładnie tak samo? Nawet najlepszy człowiek, który chce i robi jak najlepiej dla społeczeństwa, będzie wyzywany od najgorszych, jeśli należy do partii innej, niż ta jedna jedyna właściwa.

 9. podziekujcie garnkowi niejakiemu wojewodzie! usunął też nazwe ul,wojska polskiego oczywiście nie oni przekroczyli bug i wyzwolili kraj. brawo

 10. Apostazy pirdółko , matka ziemia płacze że wydała na świat takie ścierwo jak ty bez żadnych zasad moralnych ….

  • Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

   Ciemność u ciebie widze… ciemność !!!

 11. Chętnie rozp….szę ten pomnik za darmo !

 12. i to jest największy problem Biłgoraja, POMNIK !. Nie szpital, nie przedszkole czy szkoła lub chodnik, a pomnik. Lecz się pislamski ciemny ludzie

 13. Choćby człowiek całe życie działał na korzyść państwa polskiego, ale miałby choć jeden epizod w życiu, który się państwu nie podoba, to państwo skreśla takiego człowieka i nawet pomniki upamiętniające taką osobę usuwają, choć ktoś kiedyś wyłożył na to pieniądze. Skoro tak się dzieje, to dlaczego tyłu polityków, księży i innych, których kombinatorstwo, złodziejstwo i inne machlojki zostały upublicznione, to w wielu kręgach (w tym i przez nasze państwo) są tolerowane, a dopiero gdy wybuchnie afera na większą skalę, to udają, że coś robią (jak to np w przypadku pedofilii). Grubas z Korei też z byle powodu potrafi skazać człowieka na śmierć, źle się tam dzieje, zbroi się chłopina i kolekcjonuje bombki i rakietki jak dziecko zabawki, ale jakoś trzyma się tej władzy i nikt mu nie podskoczy.

  • Jasio Down z zerówki

   Popieram Twoją wypowiedź Adamo – powiadam Wam zaprawdę, że nadejdą czasy kiedy pomniki tego co „poległ” też wylądują pod płotem w Kozłówce. To będzie tzw. znaczny rozwój Kozłówki. Popatrzcie na JPII… już traci na świętości…

 14. Najpierw Dechnik później Lech. Każda akcja wywołuje reakcję.

 15. W tym miasteczku spękiłdm w młodości kilka lat… W tym roku byłem tam przejazdem i przyznaje że się niesamowicie rozwinęło. Jednak nie widziałem pomników obecnych włodarzy miasta!!! Wychwalać pomnikami człowieka który pomógł w rozwoju miasta jednocześnie należał do systemu który wymordował tyłu ludzi to pomyłka.

 16. Hitler też przyczynił się do rozwoju Niemiec swego czasu. A że przy okazji spalono pół Europy i wymordowano miliony ludzi? Kto by się tam przejmował. A nie, czekaj…. przecież Hitler był zbrodniarzem spod znaku hakenkrojca a nie sierpa i młota…..

 17. „Gdy Józef Dechnik rozpoczynał swoją działalność Biłgoraj liczył 12 tysięcy mieszkańców, kiedy odchodził – było ich ponad 20 tysięcy.” – jako Jurny Stefan jestem pod wrażeniem.

 18. precz z komuną! jacy z was patrioci!? to, że jednym dawał kosztem narodu to co klapki macie na oczach i nie widzicie, że właśnie tak działał komunizm? wstyd i hańba tym co bronią komunisty!

 19. Anty ciemnogrod pis.

  BARDZO DOBRZE! A NALEŻAŁO BY USUNĄĆ TO STRASZYDLO KTORE POWSTAŁO W WARSZAWIE WBREW WOLI SAMYCH WARSZAWIAKÓW!!!

 20. Mieszkańcy Biłgoraja i okolic dostaliście jasną wskazówkę od wojewody jak się macie zachować przed urnami w niedzielę najbliższą i jak i tę październikową lu b listopadową tego roku. Pół wieku jakie spędziłem w tym mieście, w tym wiele lat gdy żył Józef Dechnik jasno pokazują że ten człowiek dał z siebie wszystko by Biłgoraj z zapyziałej „dziury” stał się miastem pięknym , z rozwiniętym przemysłem i nowoczesnymi osiedlami mieszkalnymi.

  To nic nie znaczy że ten człowiek przedzielone mu przez partię 4 pokojowe mieszkanie oddał rodzinie bezdomnej rodzinie oraz to że że w 1976 roku w proteście przeciwko własnej partii strzelił sobie w głowę i został kalekę do końca życia.

  Ważne że był członkiem jedynie ” słusznej partii ” i dlatego protesty znacznej części biłgorajskiego społeczeństwa nic nie znaczą dla dzisiejszej władzy . Historia lubi się powtarzać i o tym powinni też wiedzieć członkowie i sympatycy dzisiaj rządzącej nieomylnie partii. Nic nie jest wieczne, a zwłaszcza władza.

 21. Data i miejsce śmierci
  23 listopada 1983
  Biłgoraj

  od 83 do 2016, w 33 lata przybylo w.miescie 6tysiecy ludzi.
  normalnie rozbudowal miasto w uj

 22. wygrał …

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9412zł 0.76%
  • GBP 4.8882zł 0.56%
  • EUR 4.341zł 0.34%
  • CHF 3.9649zł 0.38%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają na Akcję Honorowego Oddawania Krwi
   Obchody 80. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę
   Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Lublin, 25-26 września 2019
   UMCS na Pikniku Naukowym XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki
   Kozłówka inspiracją dla akwarelistów
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.