Pożar w bloku przy ul. Ułanów. Mieszkanie spłonęło doszczętnie (zdjęcia)

Blisko 30 strażaków gasiło pożar mieszkania przy ulicy Ułanów w Lublinie. Nie obyło się bez poszkodowanych. 7 osób z objawami podtrucia dymem trafiło do szpitala.

 

Pożar w jednym z bloków przy ulicy Ułanów w Lublinie został zauważony w piątek około godziny 16:20. Natychmiast powiadomiono służby ratunkowe. Na miejsce skierowano straż pożarną, zespoły ratownictwa medycznego, policję, pogotowie gazowe oraz pogotowie energetyczne.

Po dojeździe strażaków na miejsce okazało się, że płomienie wydostają się już przez okno. Paliło się jedno z mieszkań na 3 pietrze budynku. Ze względu na silne zadymienie konieczna okazała się ewakuacja części mieszkańców.

– Z bloku ewakuowano około 7 osób, poszkodowanych zostało 5 mieszkańców, z objawami zatrucia dymem zostali oni przekazani załogom karetek pogotowia a następnie przetransportowani do szpitali – wyjaśnia kpt. Andrzej Szacoń Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Pozostali mieszkańcy samodzielnie wyszli na zewnątrz jeszcze przed przybyciem ratowników. Ponieważ w niektórych mieszkaniach pozostały zwierzęta domowe, strażacy zajęli się również i ich ewakuacją. Wyniesiono m.in. psa i króliki.

Trzypokojowe mieszkanie zajmowane przez młode osoby spłonęło doszczętnie. Jak wstępnie ustalono, płomienie pojawiły się najpierw w kuchni. Następnie rozprzestrzeniły na pozostałe pomieszczenia. Na miejscu obecne było również zarządzanie kryzysowe.

Aby mieszkańcy podczas akcji gaśniczej nie musieli stać na dworze, przyjechało kilka policyjnych busów, w których mogli poczekać na możliwość powrotu do swoich mieszkań. Później podstawiono także autobus.

– W akcji gaśniczej uczestniczyło 7 zastępów straży pożarnej, łącznie 28 strażaków – dodaje Andrzej Szacoń. Obecnie działania strażaków już się praktycznie zakończyły. Trwa jeszcze wietrzenie pomieszczeń.


(fot. lublin112, nadesłane Grzegorz, Bartłomiej, Izabela)
2016-12-16 17:38:39