Porzuciła nowo narodzone dziecko i zgłosiła się po 500 plus. Kilkaset osób musi zwrócić nienależnie pobrane świadczenia

money-367973_960_720

Kontrole wykazują, że wciąż zdarzają się osoby, które pobierają świadczenie 500 plus, choć nie spełniają wymogów. Większość to błędy związane z obliczaniem podstawy do wypłaty świadczenia, choć zdarzają się przypadki celowego działania.

 

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ubiegłym roku w całym kraju wypłacono łącznie 24 mld złotych w ramach programu Rodzina 500 plus. Kontrole wykazały, że ponad 350 tys. rodzin utraciło prawo do świadczenia. Osoby, które niesłusznie pobierały środki bezprawnie, muszą teraz zwrócić łącznie ponad 47 mln zł. Do tego dochodzą odsetki.

W Lublinie od początku funkcjonowania programu, wszczęte zostały 243 sprawy związane z nienależnym pobieraniem świadczenia. 500 plus należy się na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Na pierwsze lub jedyne dziecko świadczenie jest wypłacane tylko wtedy, gdy dochody w rodzinie nie przekraczają kwoty 800 zł na osobę. Większość przypadków dotyczy właśnie wyższego kryterium dochodowego.

Łącznie mieszkańcy Lublina muszą zwrócić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ponad 389 tys. złotych. Największa kwota, jaką musi oddać dana osoba, wynosi 6,5 tys. złotych. Najczęściej spłacane są one w ratach. Zdarzały się też przypadki bezprawnego i przede wszystkim celowego wyłudzenia świadczenia. Jeden z nich dotyczył osoby, która złożyła wniosek o pieniądze na dziecko, które z nią nie mieszkało, drugi zaś kobiety, która od razu po urodzeniu, porzuciła dziecko w szpitalu. Później udała się do MOPR-u celem otrzymania świadczenia 500 plus. W obu tych przypadkach dalszymi czynnościami zajęła się prokuratura.

(fot. pixabay.com)
2018-03-20 20:30:02