690 680 960

Zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie zasilił skarb monet i ozdób z drugiej połowy X wieku (zdjęcia)

Pomimo, że Skarb z Pińska trafił do Muzeum Narodowego w Lublinie jesienią zeszłego roku, dopiero teraz placówka muzealna pochwaliła się, co wchodzi w jego skład. W niedalekiej przyszłości to niesamowite znalezisko stanie się ciekawym i pięknym eksponatem muzealnym.

Muzeum Narodowe w Lublinie wzbogaciło swoje zbiory o Skarb z Pińska. Trafił on do placówki muzealnej jesienią 2020 r. W jego skład wchodzi w sumie 541 egzemplarzy arabskich monet, srebrnych ozdób i złomu srebra.

Skarb pochodzi z drugiej połowy X wieku, a znaleziony został w okolicach Pińska na Polesiu. Rozpiętość czasowa omawianego zespołu sięga około 100 lat – najstarszą monetą w skarbie jest dirham Ya’quba ibn al-Layt z lat 868-878, zaś najmłodszymi, ściśle datowanymi monetami są dwa dirhamy Abd al-Malika ibn Nuha wybite w roku 955/6. Co więcej w skład skarbu wchodzą również ozdoby (18 sztuk) oraz siedmioczęściowy zbiór fragmentów ozdób, który można określić mianem złomu.

Jak informuje Muzeum, w niedalekiej przyszłości Skarb z Pińska stanie się nie tylko ciekawym i pięknym eksponatem muzealnym, ale także fascynującym tematem interdyscyplinarnych projektów badawczych.

(fot. MNL)

2 komentarze

  1. Juź tysiąc lat temu ludzie umieli ładnie coś zrobić , a jak trwałość , nie to co dziś jednorazówki. Jeszcze nie rozpakujesz , a juź zepsute i do niczego .Jestem ciekawy , jeśli przetrwa planeta? Co będą o nas mówić za tysiąc lat????

  2. Co to jest „chodzia”?

Kursy walut

  • USD 4.348zł 0.51%
  • GBP 5.3595zł -0.03%
  • EUR 4.7089zł -0.15%
  • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas