Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody zmierza do woj. lubelskiego. Temperatura spadnie o ponad 15 stopni, pojawi się brudny deszcz, mocno powieje

Dobiega końca wyjątkowo ciepły okres synoptyczny. Bardzo wysokie temperatury w minionych dniach zawdzięczamy napływowi powietrza zwrotnikowego z południa, a dokładniej znad Afryki i Morza Śródziemnego. Dodatkowo pojawiła się duża koncentracja pyłu saharyjskiego. Już we wtorek spaść może on miejscami w regionie wraz z deszczem, brudząc karoserie i szyby samochodów oraz parapety. Na szczęście ochłodzenie będzie chwilowe i w drugiej połowie bieżącego tygodnia powrócą wysokie temperatury.

To były najcieplejsze Święta Wielkanocne od ponad 20 lat. Posypały się także rekordy temperatury maksymalnej na stacjach telemetrycznych i synoptycznych PSHM w regionie. Tuż po świętach temperatury gwałtownie pójdą w dół i pojawią się opady oraz silny wiatr. Jednak nie na długo.

Silny wiatr w kraju, pięć osób nie żyje

W poniedziałek obszar naszego kraju znajduje się w zasięgu układu niżowego Patricia przemieszczającego się z zachodniej części Europy przez Polskę dalej na północny wschód kontynentu europejskiego. Pogodna i słoneczna aura w ciągu dnia była zastępowana przez rosnące zachmurzenie i opady deszczu o różnej intensywności, w tym pojedyncze burze, zwłaszcza na południowym-zachodzie i zachodzie Polski. Na południu kraju występował przed frontem silny wiatr o huraganowej sile. Na szczycie Kasprowego Wierchu wiało ponad 150 km/h. Niestety bilans wichury na południu jest tragiczny, gdyż 5 osób nie żyje.

Dziś po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak w najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniosła od 22°C do 24.6°C w regionie. Wiatr był na ogół umiarkowany, na południu i centrum regionu okresami dość silny, w porywach do 40-55 km/h, z przewagą kierunków południowych.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak z biegiem godzin na zachodzie województwa lubelskiego wzrastające do dużego. Dodatkowo nad ranem na krańcach zachodnich możliwe przelotne opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na termometrach w najchłodniejszej części noc 10°C do 13°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych, bliżej godzin porannych na zachodzie regionu zmieniający kierunek na zachodni.

Wtorek z niższą temperaturą i silnym wiatrem

We wtorek spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 10-15 mm. Temperatura maksymalna wyniesie zaledwie od 12°C do 15°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, jednak w porywach do 70 km/h, z przewagą kierunków zachodnich.

Noc z wtorku na środę przyniesie na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane przelotne opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 6°C do 8°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-65 km/h, na ogół zachodni i południowo-zachodni.

Środa z deszczem i możliwymi burzami

W środę natomiast prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu w całym regionie, lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 65-70 km/h, z przewagą kierunków zachodnich. Miejscami może powodować szkody. Co ciekawe w nocy ze środy na czwartek prognozowany jest przymrozek. Na 2 metrach temperatura spadnie w regionie do -3°C do -1°C. Przy gruncie nawet do -5°C, co może spowodować lokalne szkody w czasie rozwijającej się fenologicznej wiosny. Po wschodzie słońca temperatura szybko wzrośnie do wartości dodatniej.

Od czwartku cieplej

Kolejne noce już bez przymrozków w regionie. W czwartek nawet 14°C do 17°C w woj. lubelskim. Już w piątek nawet 19-21°C w regionie. Jeszcze cieplej zapowiada się pierwszy weekend kwietnia, gdy to temperatura wzrośnie do 23°C/26°C. Jest szansa na przekroczenie progu dnia gorącego, czyli 25°C.

Będzie to zasługa adwekcji bardzo ciepłej masy z południa o cechach polarnomorskich ciepłych, a nawet przejściowo zwrotnikowych. Znów może pojawić się znaczna koncentracja pyłu saharyjskiego, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba.

Przyszył tydzień z możliwymi temperaturami powyżej 20°C

To właśnie na okres od lutego do kwietnia przypadają największe transporty pyłu saharyjskiego do naszej części Europy, ale potrafią się też zdarzać przy cyrkulacji południowej i południowo zachodniej także w miesiącach letnich. Niewykluczone, że bardzo ciepło będzie także na początku przyszłego tygodnia z temperaturą w okolicach 24-27°C.

Okresami zdarzą się w najbliższych tygodniach wiosenne burze, które mogą być całkiem intensywne, ale na bardziej precyzyjne prognozy burzowe musimy poczekać. Wygląda na to, że pierwsza dekada będzie ekstremalnie ciepła w Polsce, ale także i w naszym regionie. Okresami aura będzie dynamiczna. Średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej może przekroczyć 8°C do 10 kwietnia 2024 r., pozwalając na coraz szybszy rozwój fenologicznej wiosny w woj. lubelskim. Temperatura przez większość czasu będzie powyżej normy wieloletniej względem lat 1991-2020 r. i okres ochłodzenia okaże się na początku kwietnia krótkotrwały.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

 

9 komentarzy

  1. Najfajniejsze z tego wszystkiego jest zdjęcie.

  2. My rdzenni mieszkańcy tej części Europy, nie utożsamiamy się z ”prawdziwymi polakami z kościoła” to dla Nas obcy i inni.

  3. Lubelskie strefa 51, można napotkać w terenie czołgające się prawie brygady z krzyżami na plecach. Omijajcie szerokim łukiem.

  4. Brudny deszcz to zakrawa promieniowaniem A to brzozy pyłki

    • Deszcz będzie zanieczyszczony pyłem z wulkanu z Islandii, który krąży nad Europą od miesiąca i jest toksyczny. Proszę poczytać

  5. Ale nie to piach z sachary

  6. Miało porządnie lać, a tu ledwo siąpi. Meteorolodzy dostaną premie, a Walijewski awans.

Dodaj komentarz

Z kraju