690 680 960

Wyszła z psem na spacer, napotkała spore stado dzików (wideo, zdjęcia)

Dzikie zwierzęta bardzo polubiły przebywanie przy niektórych ulicach Lublina. Zwłaszcza dziki, które od jakiegoś czasu nieskrępowanie spacerują pomiędzy blokami przy ul. Niepodległości.

We wtorek rano jedna z mieszkanek Lublina, napotkała podczas spaceru z psem sporych rozmiarów stado dzików. Zwierzę spacerowały w rejonie bloków mieszkalnych przy ul. Niepodległości.

Zwierzęta te w tak licznej grupie „grasują” na Kalinowszczyźnie już od jakiegoś czasu. W ubiegły czwartek otrzymaliśmy nagrania, na których widać prawdopodobnie te same zwierzęta.

Oto kilka zasad, których należy przestrzegać w zetknięciu z dzikiem

W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić. Jeśli dzik nas dostrzeże najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 10 metrów na sekundę.

Dzik ma bardzo wyczulony węch (w odległości 500 metrów może wyczuć człowieka) oraz wyczulony słuch pozwalający usłyszeć pęknięcie gałązek, trzeszczenie śniegu, a nawet szum tarcia ubrań. Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa tylko ruch. Mieszkańcy i turyści powinni pamiętać, że zaniepokojona locha z młodymi jest bardzo agresywna. Warchlaków nie wolno dotykać, zaczepiać, łapać, ani tym bardziej atakować.

Dzików nie wolno szczuć psami oraz dokarmiać. Zwierzęta pojawiają się w mieście szukając pożywienia. Jeśli je znajdują, wówczas do takiej sytuacji się przyzwyczają. Szczególną ostrożność należy zachować w lasach i na szlakach turystycznych, a także w miejscach, w których dziki niedługo wcześniej zryły teren.

Po zmroku należy unikać zarośli i łąk. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których jeżdżą samochody. Nawet jeśli dzik wydaje się być oswojony, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić.

(fot. wideo nadesłane Ewelina i Kamil)

16 komentarzy

  1. Nowe hasło miasta: ,, Lublin, miasto dzikiego wschodu”

  2. A ten rudy to chyba dziki lis.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie