Środa, 08 maja 202408/05/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody Światowego Dnia Ziemi na UMCS. Będzie mowa o kataklizmach a także kryzysach społeczno-gospodarczych

Jak co roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie włącza się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczna, 16. edycja wydarzenia pod hasłem „Ziemia na krawędzi” odbędzie się w piątek 21 kwietnia. Uroczysta inauguracja nastąpi o godz. 9:00 w Auli im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS przy al. Kraśnickiej 2d.

Lublin
2023-04-21, 09:00

Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych klasy VII i VIII, a także dla środowiska akademickiego. Wzorem lat ubiegłych, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS przygotował program złożony z ciekawych wykładów popularnonaukowych, warsztatów, wystaw i konkursów dotyczących różnych zagadnień związanych z Ziemią i środowiskiem.

Młode osoby będą mogły poznać sposoby rozwiązywania aktualnych problemów środowiskowych oraz zgłębić informacje nt. wpływu zmian klimatu na życie ludzi i gospodarkę. Ważnym punktem wydarzenia będzie debata ekspertów z udziałem młodzieży ze szkół ponadpodstawowych na temat wpływu trzęsień ziemi na społeczeństwo i środowisko obszarów dotkniętych kataklizmem.

Uczestnicy zdobędą także nową wiedzę na temat zmian klimatu („Susza – wielkie zagrożenie w regionie wodnym Bugu”, „Współczesne zmiany klimatu i ich konsekwencje”), otaczającej nas przyrody („Nadleśnictwo Baligród – bieszczadzka przyroda i nie tylko”, „Znaczenie lasów dla życia i gospodarki na Ziemi”, „Arktyka – piękna i niebezpieczna kraina”, czy „Wędrówki lubelskich żurawi”), oddziaływania człowieka na środowisko (np. „Wielkie inwestycje hydrotechniczne i ich wpływ na środowisko”), czy tego, jak dbać o naszą planetę („Segreguję – nie marnuję”).

W programie będzie też wiele innych intrygujących wykładów i warsztatów, takich jak „Miasta przyszłości”, „Geoarcheologia – co geografię łączy z archeologią?”, „Wodniczka – szary klejnot bagien”, „Meteosymulacja”, „Gdzie stawiać wiatraki – spór o odległość” czy warsztaty pn. „Bobrze sprawki”. Na gości będą czekać także dwie wystawy, pawilony wystawiennicze (np. Lasów Państwowych z możliwością odebrania sadzonki drzew, Fundacji Dla Przyrody), stoisko z ofertą edukacyjną Wydziału, a także poczęstunek, konkursy i loterie.

Na poszczególne zajęcia obowiązywały zapisy online. Jednak wszyscy zainteresowani mogą oglądać transmisję na żywo. Dostępne będą tam wszystkie punkty programu, które odbywają w Auli WNoZiGP, tj.: oficjalne rozpoczęcie wydarzenia, debata ekspercka oraz duża część wykładów. Transmisja rozpocznie się o godz. 9:00 i będzie dostępna pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=xi2m4IL2nrE&ab_channel=WNoZiGPUMCS

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

Dodaj komentarz