Środa, 08 maja 202408/05/2024
690 680 960
690 680 960

Europejskie Dni Archeologii w Lublinie, Zamościu, Sobiborze i nad Chodelką

W piątek 16 czerwca rozpoczną się Europejskie Dni Archeologii. Z tej okazji instytucje w całym kraju organizują warsztaty, pikniki, gry terenowe, rajdy rowerowe, wystawy, prelekcje. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Lubelskie
2023-06-16, 10:00

W ramach Europejskich Dni Archeologii od piątku do niedzieli odbywać się specjalne lekcje historii, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Ich uczestnicy będą mieli okazję do skorzystania z licznych atrakcji, wydarzenie przybliży historię zabytkowych znalezisk archeologicznych, jak również ma na celu zwiększenie świadomości na potrzeby ich ochrony, aby zachować dziedzictwo dla przeszłych pokoleń.

Europejskie Dni Archeologii są adresowane do wszystkich chętnych: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii. W naszym regionie na wydarzenie zapraszają: Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze, Muzeum Zamojskie, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Instytut Archeologii UMCS w Lublinie.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze
Piątek 16 czerwca:
11:00 – 11:30 „Materialne pozostałości po SS-Sonderkommando Sobibor-ukryte historie” – Omówienie najważniejszych odkryć archeologicznych z ostatnich 20 lat w formie prezentacji multimedialnej.
11:40 – 12:20 „Historyczny spacer pamięci” – Zwiedzanie terenu dawnego obozu ze szczególnym uwzględnieniem obiektów odkrytych w trakcie badań archeologicznych (m.in. ruiny fundamentów komór gazowych).
12:45 – 13:15 „Od znaleziska do eksponatu” – Projekcja filmu oraz dyskusja podsumowująca.

Muzeum Zamojskie
Piątek 16 czerwca:
10:00 – 12:00 oraz 13:00 – 15:00 „Czym zajmuje się archeolog? tajniki zawodu archeologa” – Uczestnicy wysłuchają wykładu na temat dziedziny nauki jaką jest archeologia, dowiedzą się na czym polega praca archeologa, z jakich narzędzi korzystają naukowcy w czasie badań. Prowadzący przybliży słuchaczom podstawowe pojęcia z zakresu archeologii. Podczas prelekcji przybliżone zostaną najważniejsze odkrycia archeologiczne z obszaru Zamojszczyzny oraz zasady postępowania w trakcie przypadkowego odkrycia zabytku archeologicznego.

Sobota 17 czerwca:
10:00 – 11:00, 12:00 – 13:00 i 14:00 – 15:00 „Warsztaty Biżuteria gotów- odtwarzanie w modelinie antycznych paciorków szklanych” – Warsztaty przygotowane w oparciu o stałą wystawę archeologiczną prezentowaną w Muzeum Zamojskim, na której eksponowane są między innymi zabytki związane z historią społeczności gockiej, która do końca II wieku naszej ery zamieszkiwała tereny Kotliny Hrubieszowskiej. Jednymi z najbardziej efektownych ozdób szklanych prezentowanych na ekspozycji są tak zwane „paciorki mozaikowe”. Bogactwo form, barw i wzorów sprawia, że paciorki te są przedmiotem ciekawych zajęć edukacyjnych. Tworzone z modeliny paciorki w metodzie wykonania, kolorystyce i wzornictwie są naśladownictwem antycznych szklanych paciorków mozaikowych.

Niedziela 18 czerwca:
10:00 – 12:00 oraz 13:00 – 15:00 „Zabawa w archeologa – dzień z życia naukowca” – Uczestnicy poprzez rozmowy z prowadzącym i różnorodne zadania poznają tajniki zawodu archeologa- rodzaje zabytków i stanowisk archeologicznych, metodykę pracy oraz sposoby datowania zabytków archeologicznych, różnice w pracy archeologa i historyka, archeologa i paleontologa. W części praktycznej poznają narzędzia pracy archeologa, metody eksploracji zabytków archeologicznych i ich dokumentacji oraz konserwacji. Prowadzący wyjaśni chronologię dziejów z podziałem na epoki oraz poda podstawowe daty ułatwiające orientację w pradziejach.

Europejskie Dni Archeologii nad Chodelką
Piątek 16 czerwca:
20:00 – 23:00 „II Przegląd Filmów Archeologicznych w Chodliku” – Baza archeologiczna w Chodliku (Chodlik 78) – część pierwsza
(przegląd filmów przed bazą archeologiczną lub w bazie w Chodliku, ognisko, opowieści archeologiczne)

Sobota 17 czerwca:
12:00 – 14:00 „Wernisaż wystawy Archeologiczne tajemnice grodziska w Kłodnicy” – Kazimierz Dolny, Dwór z Gościeradowa (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, PAN Muzeum Ziemi).
– otwarcie wystawy (wstęp mgr Paweł Lis (MNKD)
– referat na temat wyników badań archeologicznych grodziska (dr Łukasz Miechowicz IAE PAN, mgr Grzegorz Skrzyński PAN Muzeum Ziemi)
– uroczyste podpisanie umowy dot. współpracy naukowej pomiędzy Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, Instytutem Archeologii i Etnologii PAN oraz PAN Muzeum Ziemi w Warszawie

20:00 – 23:00 „II Przegląd Filmów Archeologicznych w Chodliku” – Baza archeologiczna w Chodliku (Chodlik 78) – część pierwsza
(przegląd filmów przed bazą archeologiczną lub w bazie w Chodliku, ognisko, opowieści archeologiczne)

20:00 – 23:59 „Wianki nad Chodelką” – Impreza etnograficzno-archeologiczna – Słowiańska noc Kupały- Lokalizacja – przystań nad Chodelką. Ogniska, poczęstunek, puszczanie wianków, zabawa do rana! Nocne zwiedzanie grodziska w Chodliku. II Przegląd Filmów Archeologicznych w Chodliku – części druga (trzy wybrane filmy)!

Niedziela 18 czerwca:
10:00 – 16:00 „Prezentacje z zakresu archeologii eksperymentalnej” – Grodzisko Żmijowiska (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym). Rekonstrukcje, warsztaty i pokazy archeologiczne! Zajęcia dla dzieci organizowane przez archeologicznewarsztaty.pl

Muzeum Narodowe w Lublinie
Piątek 16 czerwca:
11:00 – 14:00 Pokaz skanowania i druku 3D, warsztaty z użyciem kopii zabytków oraz prezentacja o wykorzystaniu nowych technologii w archeologii – Zgłoszonym grupom szkolnym zaprezentowane zostanie skanowanie 3D na żywo sylwetki ludzkiej ucharakteryzowanej na woja okresu wczesnego średniowiecza wraz z jego wyposażeniem, uzbrojeniem stanowiącym kopie zabytków z terenu wschodniej Polski.
Dodatkowo podczas zajęć warsztatowych użyte zostaną kopie zabytków archeologicznych, pozyskane dzięki skaningowi 3D, które uczestnicy warsztatów będą mogli własnoręcznie ozdobić a następnie zabrać ze sobą na pamiątkę.
Temu wszystkiemu towarzyszyć będzie prezentacja obrazująca możliwości wykorzystania technologii 3D w badaniach wykopaliskowych, opracowaniach naukowych jak i w muzealnictwie. Uwaga – obowiązują wcześniejsze zapisy.

16:00 – 19:00 Pokaz skanowania 3D – Pokaz skanowania 3D na żywo sylwetki ludzkiej ucharakteryzowanej na woja okresu wczesnego średniowiecza wraz z jego wyposażeniem, uzbrojeniem stanowiącym kopie zabytków z terenu wschodniej Polski.

16:00 – 18:00 Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem kopii zabytków – Podczas zajęć warsztatowych użyte zostaną kopie zabytków archeologicznych, pozyskane dzięki skaningowi 3D, które uczestnicy warsztatów będą mogli własnoręcznie ozdobić a następnie zabrać ze sobą na pamiątkę.

16:00 – 19:00 Prezentacja obrazująca możliwości wykorzystania technologii 3D w badaniach wykopaliskowych, opracowaniach naukowych jak i w muzealnictwie – Jak skanowanie trójwymiarowe pomaga ochronić dziedzictwo archeologiczne i jest we współczesnej archeologii ważnym narzędziem – ogniwem w łańcuchu działań dokumentacyjnych, badawczych, rekonstrukcyjnych.

Instytut Archeologii UMCS w Lublinie
Piątek 16 czerwca:
10:45 – 16:00 „Ochrona dziedzictwa archeologicznego Ukrainy – konferencja” – Konferencja Ochrona dziedzictwa archeologicznego Ukrainy, organizowana jest we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W trakcie obrad prelegenci z Polski i Ukrainy poruszą istotne kwestie dotyczące różnych aspektów ratowania dziedzictwa archeologicznego, ewidencjonowania i dokumentacji strat wojennych w poszczególnych obwodach Ukrainy. Istotnym punktem spotkania będzie również omówienie polsko-ukraińskich projektów ukierunkowanych na ochronę dziedzictwa archeologicznego, skali zniszczeń, sposobów zabezpieczania zabytków ruchomych i nieruchomych oraz stanu kolekcji muzealnych na terenach wyzwolonych spod okupacji. Konferencja jest otwarta i ma charakter hybrydowy.

Niedziela 18 czerwca:
10:00 – 16:00 „Prezentacja z zakresu archeologii eksperymentalnej, warsztaty archeologiczne dla najmłodszych” – Archeologia to nie tylko zabytki i książki, to też dobra zabawa. Koło Naukowe Studentów Archeologii UMCS w Lublinie przygotowało różnorodne warsztaty, których celem jest prezentacja między innymi replik narzędzi krzemiennych oraz sposobów ich użytkowania. Miejsce: Grodzisko w Żmijowiskach

(fot. materiały organizatora)

Dodaj komentarz