Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wybrano najlepszych rolników z Lubelszczyzny. Nagrodzono też gospodarstwa ekologiczne (zdjęcia)

W czwartek, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której ogłoszone zostały wyniki konkursów „Rolnik z Lubelskiego” oraz „Ekolubelskie”. Była to już piąta edycja wydarzenia, którego celem jest nagradzanie najlepszych rolników dbających zarówno o rozwój rolnictwa, jak również o jakość wytwarzanych w gospodarstwach rodzinnych produktów.

Plebiscyt corocznie organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Odbywał się on w czterech kategoriach: produkcja zwierzęca, produkcja roślinna, ogrodnictwo i sadownictwo a także producent-przetwórca. Pod uwagę brano wiele czynników m.in. osiąganie wyróżniających się wskaźników produkcji, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i umiejętne korzystanie z funduszy unijnych. Nie bez znaczenia była też też dbałość o wygląd gospodarstwa, osiągnięcia podczas branżowych wystaw i konkursów oraz działania na rzecz ochrony środowiska.

– Siła naszego województwa od lat tkwi w rolnictwie i wierzę, że jeszcze długo tak będzie. W konkursie Ekorolnik doceniamy osoby, które kreują pozytywny wizerunek rolnictwa ekologicznego i lubelskiej wsi, przetwórców ekologicznych produktów i na te kryteria zwracamy uwagę podczas wizytacji gospodarstw. Z kolei rolnicy, którzy dbają o środowisko naturalne i umiejętnie korzystają z unijnych dotacji, a ich gospodarstwa osiągają wysokie wskaźniki produkcji, są zwycięzcami konkursu Rolnik z Lubelskiego – wyjaśniał Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

W kategorii produkcja zwierzęcą pierwsze miejsce zajął Michał Wojciechowski z Sawina w powiecie chełmskim, drugie Paweł Szatałowicz z Łomaz w powiecie bialskim a trzecie Grzegorz Jasina z Lublina. Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Mazur z Sawina w powiecie chełmskim. Jeżeli chodzi o produkcję roślinna, pierwsze miejsce przypadło Jolancie i Sławomirowi Tupikowskim z miejscowości Wola Zdunkówka w powiecie radzyńskim. Drugie miejsce zajął Piotr Błaszczak z Majdanu Brzezickiego w powiecie świdnickim zaś trzecie Marta i Józef Rybińscy z Szlatyna w powiecie tomaszowskim. Wyróżnienia wręczono Hubertowi Kicia z Majdanu Kawęczyńskiego, Damianowi Kołodziej z Wilczopola Kolonii, Grzegorzowi Cyranowskiemu z Oleśnik, Krzysztofowi Mazurkowi z Józefowa oraz Sławomirowi Rułce z Cezaryna.

Najlepszymi w ogrodnictwie oraz sadownictwie okazali się Mateusz Maruszewski z Baranowa w powiecie puławskim, Mariusz Gąsak z Siedlisk Pierwszych w powiecie krasnostawskim i Marcin Kluch z Rybczewic w powiecie świdnickim. Wyróżniono zaś Konrada Wójcika z Częstoborowic, Martę i Józefa Rybińskich z Szlatyna, a także Bartosza i Beatę Ilczuk z Mialnowa. Natomiast w kategorii producent-przetwórca laureatami zostali: Rodzinne Gospodarstwo „Manufaktura Różana” ze Starej Wsi w powiecie puławskim, Gospodarstwo Ekologiczne Jerzy Moń z Krupego w powiecie krasnostawskim oraz Paulina Pietrusik z Kodnia w powiecie bialskim. Wyróżniono też Martę i Józefa Rybińskich z powiatu tomaszowskiego, Szczepana Wojdata z powiatu bialskiego, Tadeusza Szczęśniaka z powiatu świdnickiego i Pasiekę Hodowlaną z Żabiej Woli w powiecie lubelskim.

W konkursie „Ekolubelskie 2024” laureatów wybierano spośród rolników i przetwórców prowadzących certyfikowaną produkcję ekologiczną, a także rozpowszechniają wiedzę z tego zakresu oraz prezentują pozytywny wizerunek rolnictwa ekologicznego i lubelskiej wsi. Ideą konkursu była promocja rolnictwa ekologicznego oraz nagradzanie najlepszych rolników i przetwórców. Laureatami zostali: Eligiusz i Jolanta Pecio z Zabłocia w powiecie puławskim, Bożena i Sławomir Fiutka z Brzostówki w powiecie lubartowskim oraz Kamil Psiuk a Aleksandrowa w powiecie biłgorajskim. Wyróżnienia przypadły dla: Elżbiety Mielniczuk z Derła w powiecie bialskim i Jolanty Chlebek z Wandalina w powiecie opolskim.

Zwycięzcy otrzymali tytuły, statuetki, dyplomy oraz nagrody finansowe.

9 komentarzy

  1. Malinów czy Milanów?

  2. Ta w czerwonym to wnuczka wcisłowarkocza? POdobna ale 100 razy ładniejsza.

  3. Byłeś w roxie?

  4. Bzdura ewidentnie promują sami swoich toż to ustawka przedwyborcza

  5. Tak sobie myślę

    Czy dziękując za nagrody powiedzieli że solidaryzują się że strajkującymi rolnikami? Czy mają to w głębokim poważaniu? O tempora o mores.

  6. A Kołodziejczak gdzie Kołodziejczak gdzie jest?

  7. Gdzieś zaginęły zdjęcia, czy to tylko zachęta do artykułu?

  8. Ostatni sprawiedliwy

    Za protesty nic się nie należy!

  9. 1000 – 3000 zł dla rolnika, szczególnie zajmującego się ekologią to jak splunięcie w twarz…
    Widać po twarzach nagrodzonych jacy są szczęśliwi.

Dodaj komentarz

Z kraju