Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Władze kościoła katolickiego nie zgadzają się na Polski Ład. Księża będą musieli płacić większe podatki

Do premiera Mateusza Morawieckiego list od przedstawicieli kościoła na temat Polskiego Ładu. Ujęte w nim nowe rozwiązania podatkowe mają uderzyć w księży. Dlatego też arcybiskup wyraża ubolewanie, że do konsultacji nie zaproszono osób duchownych.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym odnosi się do nowych założeń podatkowych, jakie partia rządząca ujęła w tzw. Polskim Ładzie. Wyraża on ubolewanie, że przedstawicieli Kościoła nie zaproszono do konsultacji społecznych w tej sprawie. W efekcie pojawił się zapis, iż księży obejmie wzrost składki zdrowotnej do 9 proc.

Biskup przypomniał premierowi o treści podpisanego w 1993 r. konkordatu, w którym to ujęto, że „w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa (…) strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami.” Chodzi o uwzględnienie potrzeb kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce. Dołączył też opinię prawną ks. dr hab. Piotra Stanisza z KUL-u, z uwagami dotyczącymi Polskiego Ładu.

W piśmie ujęto, że sytuacja prawna osób duchownych nie należy do pierwszorzędnych przedmiotów zainteresowania projektodawców. Z kolei wejście w życie proponowanych przepisów nie pozostanie bez wpływu na status członków tej grupy. Chodzi o księży, którzy opłacają zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych. Obecnie zgodnie z przepisami „ulega on obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne”.

– Skreślenie tego przepisu będzie oznaczać niemożliwość zastosowania uregulowanego w nim odliczenia, z konsekwencją w postaci obowiązku opłacenia w całości zarówno podatku ryczałtowego, jak i składki zdrowotnej. Proponowana zmiana spowoduje więc, że obciążenia duchownych opłacających podatek zryczałtowany wyraźnie wzrosną – podkreśla ks. Piotr Stanisz.

Duchowny dodaje również, że dla zdecydowanej większości podatników posłowie zaproponowali różnego rodzaju unormowania amortyzujące dodatkowe koszty. Wskazuje m.in. na wzrost kwoty wolnej od podatku i podniesienie progu dochodów. Jednak nie będą one miały zastosowania w odniesieniu do duchownych opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtowej. Profesor KUL-u podkreśla, że dla duchowieństwa nie przewidziano żadnych rozwiązań, które miałyby złagodzić skutki likwidacji możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

(fot. lublin112)

92 komentarze

  1. So_Many_Braindead

    A ja ubolewam, że Pan ksiądz zauważył tylko wzrost obciążeń „swoich” a przeciez dotyczy to wielomilionowej rzeszy małych przedsiębiorców…
    Witamy w socjaliźmie – przyjedzie 'Nowy Wał’ i wyrówna… 🙁

  2. Jakich konsultacji, co oni sobie wzobrażają, ten rząd nie konsultuje nic z nikim. Teraz ojciec Tadeusz odda z naddatkiem to co od nich dostał. I nie tylko on.

  3. Mają tupet sku…

  4. W watykanie macie zarejestrowaną ta korporację ! Dość okradania Polski i Polaków !!

Z kraju