Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

W tym roku Lublin stawia na dziką przyrodę. Dobiega końca nabór projektów do Zielonego Budżetu

Tylko do najbliższej niedzieli, 14 stycznia, trwa nabór projektów do Zielonego Budżetu w Lublinie. Chodzi o inicjatywę, w ramach której mieszkańcy mogą zgłosić własne propozycje dotyczące zieleni miejskiej.

W tej edycji Zielonego Budżetu w Lublinie postawiono na dziką przyrodę. Dokładnie chodzi o obszary, które powstały naturalnie i posiadają szczególne walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe i estetyczne. W grę wchodzą również tereny będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin lub siedliskiem zwierząt, zasługujących na uwagę i ochronę lub mogące służyć celom edukacyjnym oraz badawczym.

Jak podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju Artur Szymczyk, mowa tu o roślinności rozwijającej się na nieprzekształconych terenach, bez ingerencji człowieka. Takie miejsca posiadają bowiem ogromny potencjał. Wszystko pod hasłem „Naturalnie, w mieście!”

W związku z tym w zgłaszanych projektach zakres ingerencji w naturalną przestrzeń zieloną musi być ograniczony i wyważony. Zakłada się takie działania jak: obkaszanie ścieżek, przedeptów; udostępnienie lub wydzielenie miejsc do odpoczynku z naturalnych materiałów lub wykorzystanie tego typu elementów już istniejących w danej przestrzeni; pozostawianie bezpiecznych dla roślin i zwierząt stref, z których nie można korzystać.

Dozwolone są artystyczne instalacje lub rzeźby wpisujące się w krajobraz, czy też domki dla zwierząt i owadów. Do tego również działania edukacyjne, np. organizowanie pogadanek, spacerów czy warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej oraz ustawienie tablic informacyjnych, oznaczeń na temat miejsca i jego przyrody.

Założeniem tegorocznej edycji Zielonego Budżetu jest także ochrona obszarów cennych przyrodniczo poprzez zakwalifikowanie ich, jako użytek ekologiczny lub zespół przyrodniczo-krajobrazowy oraz w miarę możliwości oznaczanie miejsc w opisach i projektach miejskich planów zagospodarowania przestrzennego.

– Liczymy na to, że osoby najlepiej znające swoje najbliższe otoczenie, wskażą tego typu obszary i zaproponują ciekawe rozwiązania i pomysły. W ramach sześciu edycji Zielonego Budżetu do tej pory zrealizowaliśmy ponad 80 projektów na terenie miasta, powstało kilkadziesiąt zielonych enklaw i miejsc odpoczynku – dodaje Artur Szymczyk.

Ocenę formalną złożonych wniosków zaplanowano od 22 stycznia do 12 lutego. Wówczas Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu oceni pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości realizacji wniosków. Po ocenie formalnej, w dniach 19-26 lutego, autorzy projektów będą mieli możliwość odwołania się od jej wyników. Kolejnym etapem będzie ocena merytoryczna. Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, w skład którego wchodzą przedstawiciele Biura Partycypacji Społecznej, Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu.

11 komentarzy

  1. odwracanie uwagi od Górek Czechowskich

Dodaj komentarz