Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Tucznej zaprezentowano najpiękniejsze konie zimnokrwiste (zdjęcia)

Była prezentacja klaczy, pokaz ogierów arabskich, pokaz amazonek oraz konkurencje dla dzieci. Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych z roku na rok cieszy się też coraz większym zainteresowaniem.

W niedzielę w Tucznej odbyła się Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych. Wydarzenie, które od lat cieszy się zainteresowaniem hodowców z całej Polski, zgromadziło sporą publiczność. Oprócz miłośników tych zwierząt z całego kraju, licznie przybyli też mieszkańcy gminy oraz regionu.

Po otwarciu wystawy i przemówieniach gości zaprezentowały się klacze, następnie ogiery arabskie z klubu jeździeckiego „For Pleasure”, później podziwiać można było ogiery zimnokrwiste. Był też pokaz amazonek na koniach arabskich oraz konkurencje dla dzieci pod nazwą „Hobby Horse”.

Wystawa została zorganizowana już po raz 14. Jak wyjaśniał nam Wójt Gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk, początkowo wystawa była częścią gminnych dożynek. Jednak wydarzenie rozrosło się do takich rozmiarów, że zapadła decyzja, aby rozdzielić obie imprezy. Z roku na rok Wystawa cieszy się też coraz większym zainteresowaniem.

Koń zimnokrwisty wywodzi się od konia leśnego z Europy Północnej. Został udomowiony około 3 tys. lat temu, był wykorzystywany głównie do prac rolniczych oraz transportowych. Jest masywniejszy oraz silniejszy od konia gorącokrwistego. Hodowcy doceniają konie zimnokrwiste za to, że wyróżniają się łagodnym charakterem. Są mniej ruchliwe, a co się z tym wiąże, znacznie spokojniejsze.

Obecnie województwo lubelskie jest jednym z nielicznych regionów w Polsce, gdzie można spotkać te zwierzęta. Jednak już niezwykle rzadko w pracy w rolnictwie, gdyż coraz częściej konie zimnokrwiste wykorzystywane są do rekreacji.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. Michał Kowalski

    Tuczenie koni – nie pochwalam.

    Skoro im zimno to czemu nikt nie pójdzie po jakiś koc ?!?!?

    Zgłaszam to do płokułatuły

Z kraju

Sport