Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

W przyszkolnych ogródkach rozkwitają kolorowe łąki (zdjęcia)

Na przyszkolnych łąkach kwietnych zaczynają kwitnąć aksamitki, chabry, lwie paszcze, lewkonie, cynie, nagietki i kosmosy. To efekt nowej miejskiej akcji „Wysiej sobie łąkę”. Wzięło w niej udział 17 szkół, które otrzymały mieszanki nasion i wsparcie Miasta w postaci zabiegów agrotechnicznych.

– Uczniowie odpoczywają już na zasłużonych wakacjach, tymczasem w naszych szkołach rozkwitają pierwsze łąki kwietne założone w ramach akcji „Wysiej sobie łąkę”. To nowe działanie z zakresu edukacji ekologicznej, które pokazuje, że łąka kwietna może być świetną alternatywą dla tradycyjnych trawników również w przyszkolnych ogródkach. Łąki kwietne rozsiane są również w wielu innych punktach miasta jako enklawy bioróżnorodności, wspaniałe stołówki dla zapylaczy i innych owadów, a także schronienia dla drobnych zwierząt – mówi Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni.

Do akcji zgłosiło się kilkanaście szkół

Do akcji „Wysiej sobie łąkę” zgłosiło się 17 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które otrzymały specjalne mieszanki nasion kwiatów jednorocznych Last Minute. Można je wysiewać nawet do lipca, a kwitną już kilka tygodni po wysianiu, nawet do mrozów.

Miasto pomogło także zainteresowanym placówkom przygotować teren pod wysiew oraz przekazało wskazówki jak prawidłowo założyć, a następnie pielęgnować łąkę. Prace realizowali wspólnie nauczyciele i pracownicy szkół wraz z uczniami.

W akcji wzięły udział:

✿Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza,
✿Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta,
✿Szkoła Podstawowa nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego,
✿Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza,
✿Szkoła Podstawowa nr 21 im. Królowej Jadwigi,
✿Szkoła Podstawowa nr 23 im. Olimpijczyków Polskich,
✿Szkoła Podstawowa nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej,
✿Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza,
✿Szkoła Podstawowa nr 32 im. Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka,
✿Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza,
✿Szkoła Podstawowa nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980,
✿Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego,
✿Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego,
✿Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II,
✿Zespół Szkół nr 13 Szkoła Podstawowa nr 58,
✿Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki,
✿I LO im. Stanisława Staszica.

Działania są realizowane w ramach projektu IX edycji Budżetu Obywatelskiego pn. „Zadbajmy o zwierzęta”.

(fot. źródło UM Lublin)

9 komentarzy

  1. kronikidewelorozwoju

    Drużyna chrabąszcza-betoniarka wyK0rzystuje nieletnich na P0trzeby „zielonego” PR. Dlaczego w akcji nie uczestniczą dewelo-buraczki?

  2. Dobrze, że ustawiono tam tabliczki z napisem: „TU rośnie łąka”, bo skąd by biedne dzieciaczki wiedziały, że ich przywleczono na łąkę…

    • Co tam tabliczki z napisem: „TU ROŚNIE ŁĄKA”,, w ostatnimi laty, w zaprzyjaźnionych nam Stanach, a konkretnie w Nowym Yorku, żeby dzieciaczki wiedziały, że mleka nie produkuje się w wielkich fabrykach, do tamtejszego zoo sprowadzono krowę (po polsku: Mućkę).

  3. Nasza „przyszłość narodu”, tak sie rozwija, że niedługo trzeba będzie i do łyżki do jedzenia dołączać instrukcję obsługi.

  4. … super pomysł i wykonanie , brawo … tak powinny wyglądać przydomowe trawniki . jeszcze budki dla owadów , jeży i ptaków i uczyć szacunku dla przyrody od maleńkości , edukować

    • Przyroda sobie poradzi bez pomocy człowieka czlowiek nie to gatunek zagrożony wymarciem powinien być pod ochroną przed politykami

    • Przyroda da sobie radę jak przez miliony lat tylko żeby żaden deweloper cwaniak budek lęgowych niech ustawiać precz od przyrody szubrowce.

  5. Fajna anty-betonowa inicjatywa. Oby więcej tego typu działań.

Dodaj komentarz