Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie zabrzmi hymn Unii Europejskiej w językach polskim i ukraińskim oraz hymn Ukrainy

26 marca o godz. 12:00 na placu Wł. Łokietka pod Ratuszem w Lublinie odbędzie się akcja „Ukraina w UE – Śpiewamy Odę do Radości”. Ogólnopolska akcja Komitetu Obrony Demokracji śpiewania hymnu Unii Europejskiej z okazji rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich odbywa się od sześciu lat.

25 marca 1957 roku podpisując Traktaty Rzymskie przedstawiciele europejskich państw zapoczątkowali najdłuższy okres pokoju w historii Europy. Dzięki tym porozumieniom powstała Unia Europejska.

– Obchodząc tę rocznicę przypominamy o wartościach zapisanych w unijnych traktatach – poszanowaniu praw człowieka, wolności i równości, praworządności i demokracji. Ostatnie tygodnie pokazują, jak wielkie znaczenie ma Unia Europejska dla solidarności i bezpieczeństwa krajów członkowskich – informują przedstawiciele KOD.

Jednocześnie dodają, że nie możemy świętować z radością, kiedy za wschodnią granicą giną ludzie i niszczone są miasta.

– Niech to święto będzie wyrazem jedności z Narodem Ukraińskim, wyrazem naszego podziwu dla jego bohaterstwa. Apelujemy o jak najszybsze przyjęcie Ukrainy do wspólnoty państw Unii Europejskiej. Zapewniamy o naszym wsparciu i solidarności. Na placach wielu miast w Polsce miast w zabrzmią hymn Unii Europejskiej w językach polskim i ukraińskim oraz hymn Ukrainy. W tym czasie zagrożenia i bólu słowa „Wszyscy ludzie będą braćmi” nabierają szczególnego znaczenia – dodają organizatorzy wspólnego śpiewania.

(fot. lublin112.pl)

32 komentarze

 1. W oryginale to jeszcze jakoś brzmi.

  • Ale w plagiacie to już o tak o

  • Ale co brzmi w oryginale jakoś? Oda do radości? Przekład polski Ci nie pasuję? Kolędę Cicha Noc też tylko w oryginale słuchasz?

 2. i witaj Putinie.

 3. Hymn ukraiński ?? Serio ?? ?

  • Żeby nie było nie mam nic na przeciw. Rozumiem, że tak wspieramy walczących z naszym wspólnym wrogiem.

 4. KOD biadoli że im to co plutin płaci po spadku wartości rubla jest wielkim zero.

 5. Gdzie jest hymn Polski?? I od kiedy Ukraina jest w UE ?

 6. Nic się nie bój nie znam ani jęz. ukraińskiego, ani hymnu polskiego, więc choćbym się ze…..ał nie dam rady zaśpiewać. 😉

Z kraju

Polityka i społeczeństwo