Środa, 15 maja 202415/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie gościła minister edukacji Barbara Nowacka. „O nauczycieli zadbaliśmy” (zdjęcia)

Wczoraj w Lublinie gościła minister edukacji Barbara Nowacka. Podczas spotkania z wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim rozmawiała m.in. o wyzwaniach, które stoją przed polską oświatą.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbył się briefing prasowy minister edukacji Barbary Nowackiej. Podczas wizyty w Lublinie minister Barbara Nowacka spotkała się z p.o. lubelskiego kuratora oświaty Sebastianem Płonką i nauczycielami oraz wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim.

W Kuratorium Oświaty w Lublinie minister Nowacka spotkała się z nauczycielami, którzy w województwie lubelskim pełnią role rzeczników praw ucznia. W spotkaniu uczestniczył także prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz p.o. Lubelskiego Kuratora Oświaty Sebastian Płonka.

Na briefingu prasowym w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim minister edukacji mówiła o zmianach, które czekają polskie szkolnictwo.

– Cieszę się, że od Lublina, który był Europejską Stolicą Młodzieży, rozpoczynamy rozmowy i konsultacje, dotyczące ustawy, która ma regulować status rzecznika praw uczniowskich. Koalicja 15 października złożyła zobowiązanie naprawienia sytuacji polskiej szkoły. Polska szkoła to przede wszystkim nauczyciele i uczniowie, których prawa i dobrostan jest dla nas jednym z priorytetów – powiedziała Barbara Nowacka.

Następnie zabrała głos w sprawie podwyżek dla nauczycieli oraz nieobowiązkowych prac domowych dla części uczniów.

– O nauczycieli zadbaliśmy. Podwyżki – tak jak zapowiadaliśmy – 30 i 33 proc. są już wdrażane. Od momentu, kiedy prezydent podpisze ustawę, my zakończymy konsultacje – nauczyciele odczują poprawę, pieniądze przyjdą z odpowiednim wyrównaniem, od 1 stycznia i będą zdecydowanie odczuwalne. Ministerstwo będzie też dbało o uczniów, m.in. dlatego będziemy odchudzać podstawy programowe, dlatego, że młodzież musi mieć czas na uczenie się tego wszystkiego. Dziś nauczyciele świetnie przygotowani i kompetentni bardzo często nie wyrabiają z materiałem, który mają do przygotowania, nie mają czasu na omówienie, na rozmowy, na pogłębienie wiedzy. Od kwietnia prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane, co nie znaczy, że nie można ich zadać. Można porozmawiać, a niekoniecznie od razu oceniać. To dla młodzieży więcej czasu, w tym na naukę i rozwój osobisty – mówiła minister edukacji.

Barbara Nowacja zaznaczyła też, jak ważne są prawa uczniów.

– Żeby młodzież dobrze czuła się w szkole należy zadbać o prawa uczniów. Docierają sygnały, że nie są przestrzegane w taki sposób, w jaki młodzież chciałaby. Często też młodzieży brakuje podstawowej edukacji dotyczącej ich praw. Ministerstwo zamierza to zmienić. Rozpoczęliśmy prace nad ustawą o rzeczniku praw uczniowskich. W momencie, kiedy młodzież będzie w szkole czuć się dobrze, nauczyciele będą godnie wynagradzani, to uda się doprowadzić do naszego zobowiązania: poprawienia atmosfery w polskiej szkole. To dla nas ważne, kluczowe, bo od tego, jak dzieci będą nauczone, w jakim stanie będą przychodziły do szkoły – będą mogły do przychodzić z radością, będą mogły dobrze się uczyć, tak, by mieć jak najlepsze wyniki, i jak najbardziej potrzebną wiedzę. Od tego, jak szkoła będzie wyglądała zależy przyszłość Polski. Chcemy, by była to dobra przyszłość, z szansą na rozwój indywidulany i zbiorowy, na zrozumienie swoich praw, bo jeśli ktoś zrozumie swoje prawa, wtedy będzie mógł dobrze funkcjonować w społeczeństwie i się bronić. Z drugiej strony nauczyciel, który będzie znał te prawa będzie rozumiał rolę mediacji i moderacji i będzie szanowany – powiedziała Barbara Nowacka.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk po spotkaniu z minister edukacji relacjonował:

– Na spotkaniu w Lubelskim Kuratorium Oświaty rozmawialiśmy o nadchodzących zmianach w systemie edukacji, a szefowa resortu doceniła bardzo dobrą pozycję i renomę Lublina, jako samorządu świetnie prowadzącego szkoły. Jesteśmy przecież od lat wyróżniani co roku certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji”. Nasza rozmowa dotyczyła także roli Rzecznika Praw Dziecka, potrzeby wprowadzenia standardów ochrony dzieci i młodzieży, nad którymi pracowaliśmy w Lublinie w ubiegłym roku gdy mieliśmy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Omawialiśmy również doświadczenia Centrum Pomocy Dzieciom, realizowanego przy współpracy z organizacjami pozarządowymi.

45 komentarzy

  1. ucz się ucz,bo będziesz jak tymek szujownia

  2. Nie piszcie że nauczyciele nie dostali 1500 podwyżki. Dostali 600 za bycie nauczycielem (na wakacjach,feriach,przerwie świątecznej,rekolekcjach,dzień nauczyciela,edukacji,imieniny proboszcza,urlop na podratowanie zdrowia) czyli za realnie wypracowaną godzinę przy nauczaniu wychodzi 1500.

  3. Świat się zmienia, ministrem edukacji może być osoba kulturalna a nie dzban roku🤣

  4. Oto przykład darmozjadki. Całe życie jej płacą za gadanie głupot. Jak już zaistniała tak uczciwa praca jej nie grozi już nigdy. Będzie siedzieć w Sejmie, później w Senacie, czasem w rządzie, czasem w opozycji do starości aż się zmarszczy.

  5. Uwalniamy Lubelszcznę od pisowskiej hołoty

    ludzie… nikt nikogo nie zmusza aby brał tą podwyżkę, jak nauczyciel nie chce to niech nie bierze i tyle, dalej niech pracuje za to co miał…

  6. Lewaki won z Polski.

  7. Jestem za, a nawet przeciw! Jak zwykle zresztą.

  8. Następny matoł został ministrem oświaty i chce by dzieci jej dorównały

    • Uczeń nie może odrabiać pracy domowej bo spoci się niepotrzebnie a i tak dostanie za nią jedynkę. Nie może też uczyć się w domu bo rozboli go głowa i kto wyjdzie z psem? Brawo ministra i brawo mściwy – wyrośnie niedouczone, ciemne społeczeństwo którym będzie łatwo manipulować.

  9. Czy ona ma kompleks swojej szkoły?

Dodaj komentarz