Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ukraińskie maliny zatrzymano na granicy. Już ich wygląd wzbudzał poważne podejrzenia

Kontrola malin, jakie wieziono do Polski z Ukrainy ujawniła nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych. Okazało się, że owoce zwierają plastik.

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych w Lublinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski i Unii Europejskiej malin, jakie usiłowano wwieźć do naszego kraju z Ukrainy. Szczegółowe badania wykazały, że owoce posiadają nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych. Mowa tu zarówno o wyglądzie jak i barwie co spowodowane było obecnością plastiku.

Mrożone maliny z Ukrainy transportowane były w workach papierowych po 25 kg każdy. Łącznie było ich 800, co daje 20 ton owoców. Ładunek ma zostać cofnięty za naszą wschodnią granicę.

To nie jedyny tego typu przypadek. Rzeszowski IJHARS wydał dwie podobne decyzje co do importowanych z Ukrainy nasion lnu. Podczas kontroli natrafiono na martwe szkodniki. Łącznie cofnięto 44 ton ładunku.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski zapewnił, że trwa nadrabianie bezczynności poprzedników. Zwiększenie kontroli ma przynieść wymierne efekty. Podkreślił również, iż nic co nie spełnia europejskich norm nie ma prawa przekroczyć granicy.

32 komentarze

  1. Rolnicy nie głosowali na Pis, przestańcie pisać kłamstwa.

  2. Ja chcę kupić tanie malinki -nie straszcie

    Jak unia wam karze jeść robaki to się gawiedź cieszy jak znajdą zamarźniętego robaka w 20 tonach malin to afera

Dodaj komentarz

Z kraju