Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Tak ma wyglądać po przebudowie Dom Kultury Kolejarza. Miasto przedstawia wizualizacje budynku (zdjęcia)

Budynek Domu Kultury Kolejarza zostanie przebudowany i rozbudowany na potrzeby Teatru im. H. Ch. Andersena, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego oraz Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”. Powstanie tam Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży.

W ubiegłym roku miasto ogłosiło plany wobec budynku dawnego Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. Od początku zaznaczano, iż jest to miejsce charakterystyczne nie tylko dla samej dzielnicy, ale również całego kulturalnego Lublina. Dlatego też zostanie tam stworzona nowoczesną przestrzeń dla młodych mieszkańców miasta, teatru dla dzieci i biblioteki miejskiej. Dziś zaprezentowano efekty prac projektowych.

Jak wskazuje prezydent Lublina Krzysztof Żuk, zaproponowana przez wykonawcę przebudowa budynku, w którym swoją siedzibę ma mieć Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży, a także zagospodarowanie pobliskiego terenu, jest kompromisem między potrzebami przyszłych użytkowników a możliwościami lokalizacyjnymi dla tej placówki. Połączenie kilku instytucji kultury oraz zastosowanie nowoczesnej architektury i wysokiej funkcjonalności sprawi, iż miejsce to po przebudowie ma stać się ważnym punktem w przestrzeni zarówno miasta Lublina jak też regionu, poprzez wzbogacenie oferty kulturalnej.

Budynek po przebudowie ma mieć cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Przy czym ta najniższa pełnić będzie charakter techniczny. Główne wejście pozostanie w tym samym miejscu, od strony ul. Kunickiego. W południowej części obiektu znajdzie się biblioteka oraz przestrzeń do prowadzenia edukacji kulturalno-społecznej, tam od strony niewielkiego placu prowadzić będzie osobne wejście. Zaplanowano stworzenie sali głównej na 300 osób, sali kameralnej na 100 osób, a także galerii oraz sali edukacji teatralnej.

Szklany łącznik stanowić będzie również strefę bufetową. Boczne przestrzenie budynku zarezerwowano dla administracji i pracowników, aktorów i techników scenicznych. Tylną część przeznaczono dla pracowni plastycznych oraz magazynów. Ponieważ teatr umożliwi wykonywanie dekoracji na miejscu, w strefie pracowni zaplanowano modelarnię, farbiarnię, pralnię, pracownię krawiecką, mechanizatornię, malarnię oraz stolarnię.

Miejscy urzędnicy zaznaczają, iż przygotowany projekt powstał m.in. po rozmowach z instytucjami, które będą miały w budynku swoje siedziby. Przedstawiły one swoje potrzeby, aby obiekt spełniał potrzeby, ale też był funkcjonalny, nowoczesny i ekologiczny, ale też dobrze skomunikowany i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Jednak nie bez znaczenia ją ograniczenia związane z lokalizacją przy ruchliwej ulicy i wśród gęstej zabudowy. Dlatego też zaplanowano konsultacje społeczne z mieszkańcami.

Zostaną one przeprowadzone w dniach od 4 do 18 października, aby każdy zainteresowany miał okazję wypowiedzieć się na temat wyglądu powstającego obiektu. Chodzi o zgłaszanie ogólnych uwag oraz wybranie spośród 11 opcji kolorystyki elewacji i cokołu oraz wprowadzenia zdobienia cofniętej ściany frontowej budynku w postaci muralu lub płaskorzeźby. Szczegóły oraz wizualizacje przyszłego Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży można obejrzeć do 11 października na wystawie w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 oraz w Filii nr 7 MBP przy ul. Kunickiego 35 do 18 października.

Tak ma wyglądać po przebudowie Dom Kultury Kolejarza. Miasto przedstawia wizualizacje budynku (zdjęcia)

fot. UM Lublin

Tak ma wyglądać po przebudowie Dom Kultury Kolejarza. Miasto przedstawia wizualizacje budynku (zdjęcia)

Tak ma wyglądać po przebudowie Dom Kultury Kolejarza. Miasto przedstawia wizualizacje budynku (zdjęcia)

fot. UM Lublin

Tak ma wyglądać po przebudowie Dom Kultury Kolejarza. Miasto przedstawia wizualizacje budynku (zdjęcia)

27 komentarzy

  1. To jeszcze o remoncie ulicy Kunickiego nie zapomnijcie

  2. A gdzie będą parkingi jak rodzice przywiozą swoje pociechy?

  3. A może tam jeszcze stadion żużlowy się zmieści?
    Na dachu…

  4. Na mnie proszę nie liczyć , ja nic nie dam . Uważam to za zbytek całkowicie niepotrzebny. Kultura ma się dobrze i domu nie potrzebuje .

  5. To te kamienice obok się zawala jak zaczną tam budować , w piwnicach stropy są podpierane belkami.

  6. Przy tej lokalizacyjnej ciasnocie jak zwykle zapomina się o samochodach bo to dla eko-szaleńców temat wstydliwy. Skromnych kilka miejsc zajmą pracownicy i szlus, rodzice z dziećmi i zapraszani na występy mieszkańcy będą popylać Rowerem Miejskim. Gratuluję frekwencji.

  7. q-fa a można tam byłoby ze dwa tuziny bloków wcisnąć…? Trza z łysym pogadać

  8. kolejna sarkofagowa betonoza, przerost formy nad treścią

Dodaj komentarz

Z kraju