Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szpital przy al. Kraśnickiej został rozbudowany. Niebawem do nowego obiektu trafią pierwsi pacjenci (zdjęcia)

Nowy, trzykondygnacyjny budynek uzyskał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Jak podkreślają władze województwa, oddanie obiektu to tak naprawdę zakończenie po 20 latach budowy tej placówki.

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowego budynku, jaki powstał na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. W bloku R, gdyż taką nazwę otrzymał obiekt, zlokalizowany został przede wszystkim blok operacyjny. W jego skład wchodzi 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi.

Do tego dochodzi sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej. Został tu również zlokalizowany Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii obejmujący 18 łóżek usytuowanych w zespołach 2- i 4-łóżkowych oraz Centralna Sterylizatornia z bezpośrednią komunikacją z nowym blokiem operacyjnym. Do tego dochodzi szpitalna apteka.

Jak zaznaczały władze szpitala, dzięki tej inwestycji placówka uzyskała nowoczesny i bardzo potrzebny obiekt, co pozwoli na znaczne zwiększenie ilości przeprowadzanych operacji, również przy użyciu robota da Vinci. Oczywiście budynek został skomunikowany z pozostałą częścią szpitala.

– To jest ostatnia inwestycja w ochronę zdrowia z poprzedniej pespektywy unijnej na lata 2014-2020. Oddanie budynku R to zakończenie po 20 latach budowy szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickich. Mam nadzieję, że ta placówka spełni oczekiwania mieszkańców Lubelszczyzny – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Nowy budynek posiada trzy kondygnacje, a jego całkowita powierzchnia wynosi 6500 m2. W ramach inwestycji zakupiono też za kwotę ponad 4 mln zł sprzęt medyczny. Mowa tu o kolumnach anestezjologicznych i chirurgicznych, lampach operacyjnych i zabiegowych oraz sufitowych systemach zasilające dla stanowiska OIT. Głównym celem rozbudowy szpitala jest poprawa jakości i lepsza dostępność do świadczeń udzielanych w zakresie ochrony zdrowia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Wiadomo już, że pierwsi pacjenci trafią do nowego obiektu już na początku lutego. Jak szacują władze szpitala, ulepszonymi usługami zdrowotnymi zostanie objętych ok. 4 tys. osób rocznie.

3 komentarze

  1. Antoni Święty Lotnik

    Moja komisja jest pewna, a w zasadzie to wiem że Tupolew został zestrzelony przez 50 pełnych baterii Grad. Dlatego wrak tak się rozpadł, to nie prawda że wysokościomierz barometryczny podał błędne dane przed płytą lotniska. Zobaczycie moja komisja będzie błogosławiona a może nawet i święta. My wcale czubki nie jesteś !

  2. Medyczni górnicy

    Podnieście jeszcze składkę zdrowotną, bo jak medycy mają nowy sprzęt, to będą chcieli nowych kontaktów.

  3. Sprzęt Siemensa to dobry mimo że niemiecki.

Dodaj komentarz

Z kraju