Święta spędzili w kolejkach do lekarzy. Szpitale ukarane za nieprawidłowości

Ogromne poruszenie wśród naszych czytelników wywołał materiał, w którym przedstawiliśmy sytuację jaka występowała w punktach opieki zdrowotnej podczas świąt Bożego Narodzenia. Niektóre z placówek zostały właśnie ukarane finansowo za te problemy.

Nawet po kilka godzin podczas świąt Bożego Narodzenia spędzili pacjenci, którym przyszło zgłosić się do lekarza. Punkty, które pełniły dyżur w nocy oraz dni wolne od pracy, przeżywały w dniach 23-26 grudnia prawdziwe oblężenie. W kolejkach ustawiały się osoby uskarżające się na katar, kaszel, gorączkę czy też bóle żołądkowe. Pacjenci narzekali, że w Lublinie czynne są tylko trzy miejsca, gdzie można było uzyskać pomoc lekarską. Jednak najwięcej skarg dotyczyło zbyt małej obsady lekarskiej. W większości dostępny było tylko jeden lekarz dla dzieci i jeden dla dorosłych.

Narodowy Fundusz Zdrowia po przeanalizowaniu sytuacji jaka wystąpiła w tym okresie postanowił nałożyć karę finansową na dwa lubelskie szpitale, które prowadziły świąteczną opiekę lekarską. Powodem jest niedostosowanie liczby lekarzy i pielęgniarek do zwiększonej ilości pacjentów. Jak zaznaczono, do takich sytuacji nie powinno dochodzić, zwłaszcza, że od 1 października 2017 roku zwiększone zostało o 82 tys. złotych finansowanie tych świadczeń, właśnie po to, aby pacjenci mieli łatwiejszy dostęp do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Za nieprawidłowości do których doszło, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie przy al. Kraśnickiej otrzymał karę w wysokości 4,4 tys. zł, zaś Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego przy ul. Biernackiego 2 tys. zł. Wszystkie trzy szpitale, które przyjmowały w święta pacjentów, złożyły w tej sprawie wyjaśnienia. Jak tłumaczyli ich dyrektorzy, problemy wynikały ze znacznie zwiększonej w tym okresie liczby pacjentów, ich napływie spoza Lublina, jednak każdy z nich otrzymał pomoc.

(fot. nadesłane)
2018-01-09 23:27:26

Zobacz również

34 komentarze

 1. Wydojony pacjent

  Dzięki takim wspaniałym rozwiązaniom (czyli karom) szpitale miały możliwość zaoszczędzić trochę pieniędzy.
  A pacjenci?
  A kogo (czyli Narodowy Fundusz Zdrowia) to obchodzi?
  Przecież pacjenci w tym okresie więcej wydali pieniędzy na prywatne wizyty niż wspomniane (4,4 +2) tysiące kary.
  Zarobił fundusz zdrowia?
  Zarobił.
  Przecież od tego jest aby zarabiał… na nas…

 2. Radziwiłłłł rządowe nieporozumienie odwołany zobaczymy co dalej.

  • A kto zmniejszył opiekę świąteczną? PISUARY niedługo wszystko pozamykają sklepy szpitale tylko kościoły będą czynne aby rydzykowi dawć

   • Niezidiociały mimo bulu

    Skoro tak brzęczysz to nasuwa się pytanie : co zrobił w ostatnich 2 latach okradania Polaków niejaki „minister” Arłuk wraz ze swoimi POplecznikami w temacie nasycenia personelem zarówno pielęgniarskim jak i lekarskim tychże placówek ???????????????????????????????????????
    Tylko baran „zarządzający” na zlecenia „przyjaciół” z poza Polski tak drastycznie mógł obciąć fundusze i wygonić zarówno pielęgniarki jak i lekarzy do leczenia poza Polską mimo, żę to nasze pieniądze są przeznaczane na ich wykształcenie !!!!!!!
    Ale , co tu wymagać od „lekarza” nie POtrafiącego prawidłowo wypisać recepty mimo, że wymaga tego od pozostałych. !!!!!!!!!

    • Od 2 lat rządzi wszechmocny PIS, co zrobił aby poprawić opiekę zdrowotną, już żyg..ć się chce od tego oskarżanie poprzedników, 2 lata to długo co zrobili, napisz a nie oni i oni.

    • Twoja sprawa co ci się tam nasuwa skoro na pytanie co zrobi w walce ze smogiem , odpowiada że palenie papierosów jest bardziej szkodliwe ? Po za tym to co dzieje się teraz na SORach to jego wina bo on dowodził Służbą zdrowi a nie nikt inny ! Won z nim na zmywak i tyle !

    • „nasze pieniądze są przeznaczane na ich wykształcenie !!!!!!!” – po pierwszena ich wykształcenie łożą również ich rodzice, płacąc ciężkie pieniądze za korepetycje, by dostali się na studia, za prywatne dobre szkoły, płacą oni sami za kursy doskonalące, książki, itp itd. W toku sześcioletnich studiów muszą przeczytać i przyswoić materiał zawarty na kilkudziesięciu tysiącach stron formatu A4 rozmaitych książek, podręczników i innych publikacji, czyli tyle, ile Pan nie dałby rady przeczytać przez całe swoje życie, nawet gdyby Pan żył 10 razy (kwestię zrozumienia pomijam). Za Pańskie pieniądze to jest może jakaś część 500+. Proszę sobie buzi nie wycierać, i trochę więcej szacunku. Jak Pana dopadnie jakaś cięższa przypadłość, nauczy się Pan szacunku i spokornieje.

     „Ale , co tu wymagać od „lekarza” nie POtrafiącego prawidłowo wypisać recepty” – lekarze raczej bez problemu potrafią to robić. Przy okazji – „spoza” się pisze, proszę Pana, a nie „z poza”.

   • Dajesz na Rydzyka? Nie? To w z czym masz problem? Tak? To nie dawaj. Ja daję ofiarę na tacę, ale żadna z nich nie idzie na zgromadzenie redemptorystów. Jak nie wiesz, co dzieje się za drzwiami świątyni, to nie komentuj. Jak widać, nawet bałagan w służbie zdrowia jest dobra okazją, aby przywalić o. Rydzykowi i KK. Masz chyba jakiś problem ze sobą, bo problem zgoła nie związany z KK potrafisz obrócić, aby wszystkiemu był winny Kościół. Jeśli wcześniejsza władza tak uszczęśliwiała, to może jakąś modlitwę za nią zmów, aby wróciła.

  • Lepiej nie będzie. Bo ma być gorzej…

 3. Czy mozna sie oskarżać na katar??

 4. Szpital na Kraśnickiej??? Jak to miejsce można nazwać szpitalem???

 5. Dobra zmiana. 5 godzin czekać do lekarza z malutkim dzieckiem to kpina. Co to za kraj?

 6. Z katarem to się siedzi w domu, a nie ludziom w święta d… zawraca.

 7. Chodzić w święta do lekarza i uskarżać się na ból żołądka albo katar..

 8. wsiok nie z Lublina

  cyt: „problemy wynikały ze znacznie zwiększonej w tym okresie liczby pacjentów, ich napływie spoza Lublina” co za głupoty ktoś wypowiada mieszkając poza Lublinem na terenie powiatu lubelskiego mieszkańcy tych miejscowości mają napisane w swoich przychodniach gdzie mają się udać na takowe dyżury, a tu ktoś myślał że tylko z Lublina będą przychodzić
  ps a wiem co się działo na Biernackiego bo miałem okazję w tym „ulu” kaszlących w święta przebywać
  wsiok

 9. Komuna wróciła.
  Jakaś śmieszna komisja z NFZ niby sprawdziła po fakcie (bo przecież w święta to mieli wolne) i ukarała śmiesznymi karami szybko znalezionych „winnych”. W prasie ogłoszono, że to sprawka dyrektorów szpitali, no bo zmniejszenie z sześciu do trzech punktów nocnej opieki przez PiS nie ma tu nic do rzeczy…

  Poczekamy do kolejnego długiego weekendu. Gwarantuję, że sytuacja się powtórzy!

  Jak się rząd i NFZ tłumaczy?
  No bo przecież zwiększyli dofinansowanie o 82 tys. zł! Ha, ha, ale jak łatwo policzyć, to wystarczy zaledwie na roczną pensje dla jednego (sic!) lekarza!

  Droga redakcjo nie dajcie się wciągnąć w rządowa propagandę i nie róbcie za tubę PiS.
  Przecież to ich tłumaczenie kupy się nie trzyma.

  Czy ktoś tu ma nas za idiotów?

 10. nie chodzę po lekarzach z katarem a na bóle żołdkowe są krople

  Cytuję ” W kolejkach ustawiały się osoby uskarżające się na katar, kaszel, gorączkę czy też bóle żołądkowe”. .gorączkę to jeszcze rozumiem .,ale pozostałe pierdoły ? katar ,bóle żołądkowe ? …to teraz ludzie z takim pierdołami do lekarza od razu lecą ? …nie dziwne ze się tłum uzbierał

  • wsiok nie z Lublina

   Jak bijesz do mnie to właśnie znalazłem się tam z gorączką i nie z dorosłym tylko dzieckiem , a jak nie byłeś to nie cytuj bzdur bo jednak większość dzieci które tam były nie skarżyły się na ból brzucha czy na sraczkę tylko większość miała gorączkę albo mało płuc nie wypluło przez kaszel…

   • Swojemu dałam Nurofen co 6 godzin i syrop na kaszel i inhalacje. Co z Ciebie za rodzic? Najlepiej z byle czym do lekarza w święta i pier … że się czeka.

    • to ty lekarz jesteś zobaczysz jak swojego uleczylas za pare lat

    • A osłuchałeś czy nie ma nacieków w płucach? Lek przeciwgorączkowy i syrop na kaszel może i sprawią, że dziecko będzie się czuło lepiej, ale nigdy nie wiadomo, czy w tym czasie nie rozwija się zapalenie płuc i nie trzeba antybiotyku. Ja tam o swoje dzieci dbam i chodzę z nimi do lekarza jeżeli choroba trwa dłużej niż 2-3 dni, a nie bezmyślnie leczę samemu!

     • no właśnie jeśli choroba trwa dłużej niż 2-3 dni to należy

     • 30% pacjentów zgłaszało się z gorączką trwającą dzień! albo bo dziecko zakaszlało w nocy-niestety taka jest prawda .nie wiem czy nie lubią świąt , czy teściowej?ale jak już przyszli to trzeba ich zbadać i wypełnić wszystkie ważne papiery i wtedy niestety chorzy muszą czekać (6h max czas oczekiwania w/g NFZ -więc nie wiem za co te kary?) nie ma mechanizmu szybkiego pozbywania się ludzi którzy tak na prawdę nie potrzebują doraźnej pomocy!

 11. I bardzo dobrze. Kasę za opiekę świąteczną biorą ale jej nie zapewniają. Dyrektorzy powinni być wymienieni w takich placówkach. Firmy budżetowe powinny być zarządzane tak jak prywatne a zarządzający powinni ponosić konsekwencje swojego niedbalstwa. W listopadzie dzwoniłam na Kraśnicką w sprawie opieki nocnej dla dziecka. Kobieta nie wiedziała, że coś takiego świadczą. Jak dopytała i okazało się, że świadczą kazała jechać do szpitala dziecięcego. Powiedziała, że lekarz i tak mnie odeśle.

 12. Kasjerki mają w święta wolne ale wymagają aby wszyscy lekarze i pielęgnarki pracowały bo przecież ONI muszą. To tez ludzie !!! Hipokryzja ludzka granic nie zna. Ja w listopadzie rok temu tez siedziałam z dzieckiem 5 godzin i co … W święta miałam chore dziecko, dostała leki, na gorączkę i kaszel i poszliśmy normalnie do lekarza po Świętach. 80 % pacjentów było tam niepotrzebnie … ludzie są chorzy ale na głowę.

  • Kierowcy MPK też ludzie, czyli wychodzi na to, że autobusy też nie powinny wcale kursować w święta. Tak samo jak kolej, ośrodki rekraacyjne, bary i kawiarnie itp, itd. jeśli ma być dla każdego równo.
   Inna sprawa, że przychodzą i tacy, którzy są teoretycznie zdrowi, a skończyły im się prochy, więć trzeba receptę wypisać. Sam nie chodzę z byle przeziębieniem, pewnie dla tego, że nie chce mi sie stać w tych kolejkach, dopiero jak już zdycham i muszę to idę, za co już nie raz mnie nie jeden lekaż opier****. Niestety Ci co mają za dużo czasu, wybierają formę rozrywki w postaci siedzenia w poczekalni i ploteczek, a prawdziwi chodzy czekają. Lekarz nic takim nie powie, bo nie może, nie powinien, chociaż na Kraśnickiej na SOR zdażały się i takie perełki.
   Inna sprawa jak idzie się z dzieckiem, które jest bardziej podatne na choroby i nie powie co mu dolega.

 13. kasjerka w sporzywczaku mydlo i powidło sprzedaje a nie ratuje ludzkie zycie co z ciebie za pielegniarka

 14. Boże spraw cud aby im WSZYSTKIM wrócił rozum. Człowieczeństwo a nie chciwość. Dobro i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.

 15. No tak, w święta przykazanie o nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu nie obowiązuje…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7713zł 0.5%
  • GBP 4.8874zł 0.88%
  • EUR 4.4514zł -0.03%
  • CHF 4.141zł 0.09%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki