Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Średniowiecze nad Czechówką” – dwudniowy festyn w Dębówce. To trzeba zobaczyć!

W dniach 30 czerwca – 01 lipca br. w podlubelskiej Dębówce (gmina Jastków), nad Czechówką  odbędzie się festyn. Wydarzenie będzie miało miejsce pod latarnią umarłych, znajdującą się tuż przy brzegu rzeki.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie na rzecz promocji wiedzy o kulturze średniowiecznej „Curia Mediaevalis”. Jest to ten sam podmiot, dzięki któremu półtora roku temu ustawiona została właśnie w Dębówce latarnia umarłych – pięciometrowej wysokości obiekt z płonącym ogniem w części szczytowej, opodal którego ma być stworzony park historyczny. Latarnie umarłych budowane były początkowo przeważnie na cmentarzach. Miały przypominać o nieśmiertelności ludzkiej duszy, a także wzywać żyjących do modlitwy za zmarłych.

– Latarnię wznieśliśmy z kamienia wapiennego ze starego kamieniołomu w świętokrzyskim Janikowie, surowca, który mógł być wykorzystywany już we wczesnym średniowieczu do budowy podsandomierskich kościołów – tłumaczy historyk i archeolog Jakub Ordutowski, prezes Stowarzyszenia „Curia Mediaevalis”. – Nasz obiekt ma pięć metrów wysokości, a w jego wnętrzu znajduje się pionowy szyb, którym na wysokość okienek wciągamy kopię średniowiecznego glinianego kaganka lub drewniano-pergaminową latarenkę na świece woskowe.

Takie obiekty stawiane były również przy ważnych szlakach komunikacyjnych, na rozdrożach dróg. Znane były w średniowiecznej Europie wszędzie tam, gdzie dotarła kultura łacińska. W Polsce dodatkową funkcją latarni było ostrzeganie przed znajdującym się w pobliżu szpitalem dla osób zakaźnie chorych lub cmentarzem, gdzie chowano osoby zmarłe na te choroby.

– Pierwszy dzień festynu będzie miał charakter warsztatowy – zaznacza Jakub Ordutowski –  Młodzikowie uczyć się będą dawnego snycerstwa i rzeźby w drewnie. Zainteresowani będą mogli poznać metody średniowiecznego malarstwa tablicowego oraz m.in. szczegóły dotyczące średniowiecznego uzbrojenia, dawnych strojów i życia obozowego. Drugiego dnia, tj. w dzień św. Ottona z Bambergu, odbędą się wykłady plenerowe, które nie tylko nakreślą historię ziem lokalnych, ale także pomogą słuchaczom jaśniej je zrozumieć i umiejscowić na tle panoramy dziejowej ówczesnej Europy. Po każdym z wykładów, słuchacze i prelegenci będą mogli swobodnie kontynuować debatę i dyskusję nad poruszonymi zagadnieniami.

W trakcie wydarzenia na granicy gminy Jastków i Lublina ustawiona zostanie rzeźba rycerza Jaksy z Miechowa, a wzdłuż ulicy, która dzięki naszym staraniom Stowarzyszenia „Curia Mediaevalis” otrzymała nazwę ul. Jaksy z Miechowa, staną drewniane, ręcznie rzeźbione tablice z tą samą nazwą.

– Wczesnym wieczorem odbędzie się prelekcja i koncert, po którym nastąpi późnowieczorny „sympozjon”, w czasie którego będziemy i debatować i czytać stare księgi opowiadające wszelkie prawdy o dziejach rycerzy i wielkich przygodach z czasów pięknego średniowiecza – informuje Jakub Ordutowski, pomysłodawca budowy parku historycznego nad Czechówką w gminie Jastków. – Przez cały czas spotkania w naszym obozie stać będzie ruszt, zatem każdy, kto tylko zechce, będzie mógł przygotować sobie pieczyste, którego składniki trzeba jednakże przynieść ze sobą na spotkanie. Organizatorzy zapewnią ławy do siedzenia. Może ich jednak nieco zabraknąć, jeśli goście dopiszą – dodaje żartobliwie.

PROGRAM

 30 czerwca (piątek) 2023 r.
11.00 –  Rozbicie obozu rycerskiego;
12.00-17.00 – Warsztaty rzeźbiarskie i snycerskie dla młodzieży – Błażej Iwaniak;
14.00 – Prezentacja średniowiecznego malarstwa tablicowego – Adam Siudem;

 01 lipca (sobota) 2023 r.
11.00 – Rozpoczęcie cyklu wykładów plenerowych;
11.30-  Jaksa „zwany niegdyś księciem” i benedyktyni z Sieciechowa – dr Zbigniew Piłat;
12.30 – Średniowieczna Dąbrowica i rycerze Leopardzi – dr Paweł Jusiak;
13.30 – Św. Hildegarda z Bingen – filozofia pięknego średniowiecza – co oferuje współczesnemu odbiorcy? – dr hab. Małgorzata Kowalewska;
15.00 – Harce i zabawy rycerskie i plebejskie – dzierżenie miecza na czas, walka na palcaty, przeciąganie liny;
16.30 – Odsłonięcie rzeźby Jaksy i umocowanie tablic z imieniem patrona wzdłuż ulicy Jaksy z Miechowa;
17.00 – Widowisko historyczne z Jaksą i benedyktynami sieciechowskimi przyjmującymi Jastków;
18.00 – Trubadurzy, truwerzy, żonglerzy: pieśni i pieśniarze czasu krucjat – dr hab. Jacek Kowalski (wykładowi towarzyszyć będzie kameralny koncert w wykonaniu jego samego).

(fot. Stowarzyszenie na rzecz promocji wiedzy o kulturze średniowiecznej „Curia Mediaevalis”)

8 komentarzy

  1. O godzinie 12 opublikowany artykuł informujący o wydarzeniu zaczynającym się o 11 – mógłbym się nie wyrobić…

    • Impreza jest dwudniowa. A pierwsza Informacja na naszym portalu była już kilka dni temu.

      • Skoro piszecie, że informacja była, to zapewne i była, ale…
        Przed napisaniem poprzedniego komentarza, sprawdziłem poprzez opcję wyszukaj frazę: „Średniowiecze nad Czechówką” – szukajka znalazła tylko dzisiejszy artykuł. (szukałem też po innych wyrażeniach kluczowych)

  2. Dębówka to, czy Dąbrowica? Mam wątpliwości.

  3. Jednak Dąbrowica droga Redakcjo polecam obejrzenie filmu na facebooku stowarzyszenia „Curia Mediaevalis”

    • Nam przekazano, iż będzie to Dębówka. To samo znajduje się na materiałach wydarzenia.
      ,

  4. ul. Wądolna

Dodaj komentarz

Z kraju