Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spektakl na niebie w trakcie niedzielnych burz w regionie (zdjęcia)

Niedzielne burze w regionie zapewniły niezwykły spektakl na niebie w postaci licznych wyładowań piorunów. Nadesłaliście do nas sporo przepięknych zdjęć, które publikujemy poniżej.

Pioruny są naturalnymi zjawiskami elektrycznymi, które występują podczas burz atmosferycznych. Są to potężne wyładowania elektryczne między chmurami lub między chmurami a ziemią. Pioruny to jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk atmosferycznych, ale także jedno z najniebezpieczniejszych.

Podstawowym mechanizmem odpowiedzialnym za powstawanie piorunów jest rozdzielanie ładunków elektrycznych w chmurach burzowych. W trakcie procesu tworzą się obszary o różnych ładunkach: na górze chmury gromadzi się ładunek dodatni, a na dole ładunek ujemny. W pewnym momencie różnica potencjałów elektrycznych staje się tak ogromna, że dochodzi do przebicia izolacji powietrza między chmurami lub między chmurą a ziemią. To przebicie generuje olbrzymie wyładowanie elektryczne, czyli właśnie piorun.

Spektakl na niebie w trakcie niedzielnych burz w regionie (zdjęcia)

fot. Arkadiusz Wójtowicz

Pioruny mogą mieć różne formy, ale najczęściej widzimy je jako błyskawice, które momentalnie rozświetlają niebo. Charakterystyczne grzmoty to dźwięki wywołane nagłym rozszerzaniem się powietrza pod wpływem gwałtownego nagrzewania przez prąd elektryczny pioruna. Pioruny mogą także powodować różnego rodzaju efekty, takie jak pożary (gdy uderzą w drzewa lub budynki), uszkodzenia elektroniczne (poprzez zaindukowane napięcia), a także uszkodzenia lub śmierć osób lub zwierząt w wyniku bezpośredniego trafienia.

Aby minimalizować ryzyko związane z piorunami, stosuje się różne środki ostrożności. Jednym z najważniejszych jest pozostawanie w bezpiecznym miejscu podczas burzy, unikając otwartych przestrzeni, drzew, wody, wysokich budynków i innych potencjalnie niebezpiecznych obszarów. W budynkach zaleca się unikanie korzystania z urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej oraz unikanie metalowych przedmiotów, które mogłyby przewodzić prąd w przypadku uderzenia pioruna.

Pomimo wszystko, pioruny w trakcie burz tworzą na niebie niepowtarzalny spektakl. Na zdjęciach od naszych Czytelników zobaczycie ich piękno.

(fot. Arkadiusz, Marcin, Basia i Łukasz, Daniel, Michał)

8 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Zdjęcia są niezaprzeczalnie piękne. Dziękuję za nie wszystkim ich autorom.

 2. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Oglądając te zdjęcia piorunów tak se wziąłem i pomyślałem (co każdemu sie może zdarzyć), że jakby Pan Bóg nie był taki stary i lepszy wzrok miał to o wiele celniej mógłby zawiadywać tymi mocami, a co za tym idzie i grabarze mieliby co robić i cołaski częściej by trafiały do „dobrodziei”.

 3. Z innej strony patrząc: to zobaczcie ile tej ogromnej mocy idzie dosłownie do piachu.
  Myślę, że Nobla dostanie ten co wykombinuje jakby to zakumulować, albo chociażby poprawić celność

 4. Zdjęcia przepiękne?

 5. To są dopiero piękne zdjęcia. I to są łowcy burz, a nie jakieś popierdółki.

 6. Zdjęcie 36 i 37 wbija mnie w fotel. Jakie piękne! ?

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112