Poniedziałek, 09 września 202409/09/2024
690 680 960
690 680 960

Spacer po rezerwacie przyrody Imielty Ług. To miejsce polubią także rowerzyści (zdjęcia)

Jeżeli nie macie pomysłu na aktywny niedzielny wypoczynek, polecamy spacer lub rowerową przejażdżkę ścieżkami rezerwatu przyrody Imielty Ług, znajdującego się na terenie Lasów Janowskich.

Z Lublina do rezerwatu najlepiej dojechać drogą krajową nr 19 prowadzącą w kierunku Janowa Lubelskiego, a następnie w Modliborzycach skręcić w prawo i skierować się do miejscowości Gwizdów. Tam można pozostawić samochód na niewielkim parkingu, przed wejściem na ścieżkę rezerwatu.

Rezerwat Imielty Ług leży w zachodniej części Lasów Janowskich i utworzony został na obszarze 804 ha zajmowanym przez torfowiska wysokie, przejściowe, stawy i bory. Przez ten prezentujący wybitne wartości krajobrazowe teren poprowadzona została ścieżka edukacyjna dla ruchu pieszego. Chociaż na leśnych drogach i ścieżkach można natrafić także na rowerzystów.

Początek trasy znajduje się przy drodze łączącej miejscowości Łążek i Gwizdów. Stąd ścieżka doprowadzi na tzw. Dużą Grępę – wydmę porośniętą sosną i otoczoną torfowiskiem z przylegającym do niego stawem. Po drodze, drewnianym pomostem można wejść w głąb boru bagiennego. Na cyplu Dużej Grępy umieszczono atrakcję – platformę widokową wyposażoną w pulpity edukacyjne. Można stąd obserwować walory rezerwatu Imielty Ług oraz liczne gatunki żyjącego tu ptactwa, a jest na co popatrzeć. Wprawne oko wypatrzy drapieżnego błotniaka stawowego, różne gatunki kaczek, czy też przelatujące czaple.

Z Dużej Grępy trasa prowadzi z powrotem do wejścia na groblę dzielącą stawy Imielty Ług i Radełko. Na grobli, w miejscu otwartego poprzez trzcinowisko widoku na oba stawy znajduje się punkt widokowy wyposażony w ławkę i pulpit informacyjny. Następnie, po zejściu z grobli trasa wiedzie przez las do miejscowości Gwizdów.

W kluczowych punktach zostały ustawione plansze z mapą i krótkim opisem rezerwatu. W punkcie początkowym i końcowym ustawiono ławostoły, przy których można odpocząć po spacerze.

Ścieżka przeznaczona jest dla pieszych i rowerzystów do zwiedzania indywidualnie lub – po uprzednim uzgodnieniu – z pracownikiem nadleśnictwa. Ponieważ szlak biegnie przez tereny leśne każdy odwiedzający znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Przy odrobinie szczęścia można tu zaobserwować m.in. jelenie, sarny i dziki.

Czas przejścia całej 2 km trasy zajmuje około 1,5 godziny.

 

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Nie widzę adnotacji, że artykuł sponsorowany. Nieładnie tak. Samej okolicy nie polecam, dużo śmieci w lasach i nieprzyjemni ludzie tam mieszkający,

    • Jaki? Od kiedy pisane o atrakcjach turystycznych to artykuły sponsorowane? Czytelnik tak na poważnie?

      • W takim razie przepraszam i zwracam honor. Poprostu wykazałem się niewiedzą w tym zakresie. Miłej niedzieli.

  2. Głupota ludzka nie zna granic

  3. Rowerzyści to miejsce znają i lubią . Co do śmieci drogi Blazkowicz ,im mniej turystów zmotoryzowanych to i śmieci mniej , ludzie ,że nieprzyjemni ? Ja się z tym nie spotkałem ,

Z kraju

Sport