Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silne przymrozki wystąpią na obszarze woj. lubelskiego. Nawet -5°C przy gruncie, potem 20°C i burze

Na przełomie kwietnia i maja po przejściu frontu zokludowanego zaczęliśmy od zachodu dostawać się w zasięg wędrownego wyżu, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina otrzymał imię Rixte. Ustabilizuje on warunki pogodowe na najbliższe kilkadziesiąt godzin w naszej części Europy, pojawią się dodatkowe silne przygruntowe przymrozki. Niewykluczone, że ujemna temperatura pojawi się dodatkowo na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu. Dużo słonecznych chwil czeka nas głównie 1 maja 2023 r., kiedy to centrum wędrownego wyżu odsuwać ma się na wschód i południowy – wschód. Na termometrach zobaczymy przyjemne wartości, które sięgną 14°C/16°C.

W niedzielę wyraźnie odczuwamy napływ chłodnego, polarnego powietrza z północnego-zachodu. Jednak najbliższej nocy wyżowa pogoda, słaby wiatr i przygruntowe przymrozki do około -5°C wystąpią w całym woj. lubelskim.

Ostatni dzień kwietnia przyniesie początkowo duże zachmurzenie z zanikającymi opadami deszczu na wschodzie regionu. Następnie będzie ono małe i umiarkowane. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 14°C na wschodzie i miejscami w centrum, do 18°C na południowych krańcach regionu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty,w kierunku północno-zachodnim.

Noc z niedzieli na poniedziałek ma być pogodna w całym regionie. Na skutek adwekcji chłodnego powietrza polarnego, słabego wiatru i braku chmur, pojawią się korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Na wysokości 2 metrów będzie od -2°C do 1°C, jednak w wielu miejscach pojawią się przygruntowe przymrozki nawet do -5°C. Dlatego też warto zabezpieczyć rośliny przed wpływem niskich temperatur.

Pierwszy dzień maja w całym regionie zapowiada się słonecznie a temperatura zacznie szybko rosnąć. Będziemy w zasięgu wędrownego wyżu. Pod koniec dnia ciśnienie atmosferyczne z około 1025 hPa na poziomie morza zacznie spadać. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 14°C do 16°C. Wiatr będzie słaby, zmienny, po południu południowo-wschodni.

Noc z poniedziałku na wtorek jeszcze pogodna. Na termometrach minimalnie od 3°C do 6°C. Natomiast przy gruncie około 0°C – 2°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak po południu wzrastające okresami do dużego. Spodziewane są przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze w drugiej części dnia. Wysokość opadów burzowych prognozowana jest do około 15 mm. Na termometrach zobaczymy od 20°C do 22°C. Wiatr będzie słaby, chwilami umiarkowany i porywisty. Jednak w czasie burz w porywach do 72 km/h, południowo-zachodni i południowy.

Od środy czeka nas ochłodzenie. Na termometrach zobaczymy od 11°C do 13°C. Kolejne dni zapowiadają się z temperaturą w ciągu dnia przeważnie od 10°C do 15°C. Zdarzą się dni pogodne, ale i możliwe są czasem gwałtowne burze. Nocne i poranne przymrozki również mogą się czasem zdarzyć.

Więcej o wtorkowych burzach podamy w najbliższych dniach, kiedy to prognozy ustabilizują się.

Prognozy pogody dla Polski.
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone

Z kraju