Sensacyjne znaleziska archeologiczne w okolicach Goraja (zdjęcia)

Do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w ostatnim czasie trafiło kilka niezwykłych znalezisk archeologicznych. Specjaliści datują je na X-XI wiek, czyli okres ekspansji Bolesława Chrobrego na teren Lubelszczyzny.

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej poinformowało o niezwykłych odkryciach archeologicznych w rejonie Goraja. Natrafiono tam na artefakty datowane na X-XI wiek, czyli okres ekspansji Bolesława Chrobrego na teren Lubelszczyzny.

Znalezisko składa się z topora, całego wędzidła dwuczłonowego, trzech fragmentów innych tego typu elementów, grotu strzały, ostrogi oraz krzesiwa kabłąkowego. Są to przedmioty wykonane z żelaza. Oprócz tego do muzeum trafiła ołowiana plomba typu drohiczyńskiego. Jednak najciekawszym przedmiotem jest topór. Tego typu zabytki są bardzo rzadkie na terenie Polski. Podobny topór został odnaleziony na Pomorzu Zachodnim.

– Nasz egzemplarz możemy datować na X-XI wiek. Być może jest on świadectwem ekspansji na pocz. XI wieku Bolesława Chrobrego na teren Lubelszczyzny. Nieco szerzej należy datować wędzidła, choć nie jest wykluczone,że pochodzą również z tego okresu. Natomiast grot strzały, ostroga oraz krzesiwo reprezentują typowe formy dla pogranicza polsko-ruskiego co się wiąże z funkcjonującymi na wschód od znaleziska tzw. Grodami Czerwieńskimi. Nie bez znaczenia jest fakt, że zabytki zostały znalezione w bliskiej odległości od zespołu osadniczego w Goraju, który to został wymieniony pośrednio w 1244 roku w kontekście walk polsko-ruskich – wyjaśnia Daniel Tereszczuk z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Plomba ołowiana widoczna na zdjęciu, może być dowodem na funkcjonowanie na terenie Roztocza Zachodniego, dalekosiężnego szlaku handlowego łączącego Europę Wschodnią z księstwami polskimi, a nawet terenami położonymi we współczesnych Czechach i Niemczech.

O odkryciu zostały powiadomione służby konserwatorskie. Wszystkie znaleziska można obejrzeć na wystawie archeologicznej znajdującej się w Muzeum.

(fot. Daniel Tereszczuk MZB)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika