Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszają Lubelskie Dni Autyzmu. Będą niebieskie iluminacje i szereg wydarzeń towarzyszących

Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje w naszym kraju u 1 na 100 osób. Jako wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami część budynków przybiera kolor niebieski również wiele osób ubiera odzież w tych barwach.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w Lublinie, tak jak w poprzednich latach, odbędzie si akcja „Zaświeć się na niebiesko”. Ma ona na celu popularyzację wiedzy na temat potrzeb i trudności osób z autyzmem. W związku z tym od godz. 19:20 do północy topola tzw. „Baobab”, donice kasztanowców oraz fontanny na Placu Litewskim zostaną podświetlone na kolor niebieski. Podobne barwy obierze także Arena Lublin, gdyż w działania włączył się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Natomiast w piątek ulicami miasta przejdzie „Niebieski Spacer” przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” oraz „Niebieski korowód” uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ul. Bronowickiej oraz Szkoły Filialnej dla dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera z ul. Kurantowej. W geście solidarności z osobami z autyzmem, okna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Głuskiej zostaną przybrane kolorowymi puzzlami – „Okienny display”. Na stronie internetowej ośrodka zostanie zaprezentowany także film „Jak czuję świat”, którego bohaterami są uczniowie ze spektrum autyzmu.

– Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu są okazją do kształtowania w każdym z nas postawy tolerancji, akceptacji i wrażliwości. Osoby z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie, postrzeganiem świata, budowaniem odpowiednich relacji z innymi. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, które pozwolą na ich poznanie i zrozumienie – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Przez cały kwiecień będzie można też skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem oraz ich rodzin, a także uzyskać wsparcie psychologów w formie konsultacji stacjonarnych lub telefonicznych.

Również sieci handlowe nie zapominają o klientach zmagających się z autyzmem. W związku z tym wprowadzają od kilku lat tzw. ciche godziny. Chodzi o udogodnienia, które są ukłonem w stronę osób z zaburzeniami i mają ułatwić codzienne zakupy. Jak wyjaśnia Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl, w trakcie standardowego funkcjonowania sklepów ciche godziny w Lidlu odbywają się w każdy piątek w godzinach 8.00–10.00 oraz w sobotę od 19.00 do 21.00. W tym czasie wyciszone zostają muzyka oraz komunikaty w systemie nagłośnienia, a klienci deklarujący, że są osobami ze spektrum autyzmu, bez weryfikacji są obsługiwani poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa.

– Dla większości z nas jest to ledwo zauważalna zmiana, ale dla części klientów może być znacznym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. W naszych działaniach kierujemy się empatią marki oraz otwartością na różne potrzeby. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to dobra okazja, by uświadamiać i uwrażliwiać społeczeństwo na innych. W Lidl Polska pamiętamy o klientach ze spektrum autyzmu oraz o ich rodzinach. Wiemy, że „ciche godziny” poprawiają komfort ich zakupów – dodaje Aleksandra Robaszkiewicz.

Działania związane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu odbywają się nie tylko w Lublinie. Włączyło się w nie wiele miast, firm i instytucji z naszego regionu.

2 komentarze

  1. Ci z autyzmem mają pierwszeństwo do kasy, a Ci z aŁdi mają pierwszeństwo do sklepu, gdy zaparkują w drzwiach.

  2. Chyba chodzi o spektrum autyzmu, nie tylko o autyzm.

Dodaj komentarz

Z kraju