Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza akcja łyżeczka. Niepotrzebne sztućce posłużą do stworzenia instalacji artystycznej

W wielu domach znajdują się zdekompletowane łyżki i łyżeczki, których nikt nie używa. Mogą one posłużyć do stworzenia instalacji artystycznej na zbliżającą się Noc Kultury. Zbiórka już się rozpoczęła.

Trwają przygotowania do tegorocznej Nocy Kultury. Wydarzenie odbędzie się w Lublinie w nocy z 1 na 2 czerwca. Artyści, którzy zostali zaproszeni do udziału w imprezie przygotowują już wyjątkowe instalacje, których celem będzie wywołanie zachwytu wśród mieszkańców i turystów, którzy przyjadą do Lublina.

Jedną z nich jest Agata Zwierzyńska. Artystka pracuje w Galerii Białej, ale znana jest też publiczności Nocy Kultury m.in. z dwóch spektakularnych instalacji, których była współautorką. Chodzi o romantyczne lampiony z sukienek i Świeciuchy z ulicy Żmigród z 2015 roku. W tym roku, przygotowuje kolejną, do której wykorzystane zostaną łyżki.

Z uwagi, że potrzebna jest ich spora ilość, do tego różnych, właśnie ruszyła zbiórka tych sztućców. Jak wyjaśnia artystka, w wielu domach znajdują się zdekompletowane łyżki zalegające na dnie szuflady nie brakuje też osób posiadających też np. warząchew, czyli drewnianą łyżkę, której od dawna nie używa.

– Chętnie poznamy historię Waszych łyżek. Należały do kompletu po ukochanej babci? To była jedyna łyżka, z którą pojechałaś na studia do nowego miasta? A może zupełnie nie wiesz, skąd się wzięła w Twojej szufladzie? Wystarczą dosłownie dwa – trzy zdania, a my stworzymy z tego wirtualną galerię na naszym profilu na Facebooku oraz prawdziwą, zbudowaną z łyżek instalację artystyczną, którą zobaczymy w czerwcu podczas Nocy Kultury – mówi Agata Zwierzyńska.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy przynieść łyżki do Warsztatów Kultury w Lublinie mieszczących się przy ulicy Grodzkiej 7, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 17.00. Na pierwszym piętrze znajduje się specjalna skrzynia, do której można je wrzucić.

– Chcemy, aby nasze miasto znów zaskoczyło mieszkańców i mieszkanki, stałych bywalców, a także gości i gościnie. Postaramy się Lublin odmienić, zaczarować, a może nawet smacznie „udekorować”. Co ważne, każdy może się do nas przyłączyć. Wystarczy przynieść łyżkę. Zbieramy łyżki w całości wykonane z metalu, każdej wielkości i zastosowania. Mogą być powyginane i stare, ale czyste – dodaje dyrektorka Nocy Kultury Joanna Wawiórka – Kamienicka.

Obecnie nie ustalono jeszcze, w którym miejscu ustawiona zostanie łyżkowa instalacja. Miejsce będzie zależne od tego, ile łyżek i łyżeczek uda się zebrać.

13 komentarzy

 1. Artyści 🤣🤣🤣🤣🤣

 2. Ludziom naprawdę się nudzi.
  Zajmują się pierdołami.
  A putin czyha.

  • Pakuj manatki i uciekaj. Dla takich jak ty proponuję odebranie obywatelstwa z zakazem powrotu.

 3. Byłem pewny że to Artysta Koziara

 4. Ekologia na całego. Niszczyć sprawne sztućce. Z bezzwrotnych butelek po piwie niech robi, pełno tego się wala wokół ławek i chodników. Też pewnie mają wspaniałe historie.

 5. Mam zbędne łyżeczki, ale jak pani artystka sobie to wyobraża, że wezmę dzień wolny w pracy, kupię dwa bilety autobusowe, dzieci zostawię z sąsiadką i pojadę, do Warsztatów Kultury w Lublinie mieszczących się przy ulicy Grodzkiej 7, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 17.00, żeby je wrzucić do specjalnej skrzynki.
  Panią artystkę zupełnie nieźle pogięło. Kur… mać.

  • Zrób odwrotnie – dzieci wyślij z łyżeczkami (nie potrzebują biletów autobusowych), a sam zostań z sąsiadką :)))

 6. To nie łyżeczki trzeba zbierać, tylko treblinki od kombajnu.

 7. zebrane łyżeczki ( i inne sztućce) bardziej przydałyby się w domu brata Alberta. ostatnio pisali, że potrzebują.

 8. Syn Stanisława.

  Wszyscy artyści to prosty tutki.
  W oparach lepszych fajek, w oparach wódki!

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112