Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rosyjski atak dronami na Lwów. Spłonęło muzeum dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Osypowycza Szuchewycza (wideo, zdjęcia)

W niedzielę wieczorem Rosjanie zaatakowali dronami Lwów. W wyniku ataku z powietrza spłonęło muzeum dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Osypowycza Szuchewycza.

Jak przekazał w mediach społecznościowych mer Lwowa Andrij Sadowy, w wyniku niedzielnego rosyjskiego ataku na Lwów, w dzielnicy Biłohorszcze doszczętnie spłonęło muzeum poświęcone pamięci głównego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Osypowycza Szuchewycza. W ataku nikt nie odniósł obrażeń. Uszkodzeniu uległ również uniwersytet w Dublanach, gdzie 100 lat temu studiował Stepan Bandera.

– W dniu urodzin Stepana Bandery Moskale całkowicie zniszczyli muzeum generała UPA Romana Szuchewycza – przekazał w mediach społecznościowych mer Lwowa.

Należy zaznaczyć, że Szuchewycz był główny dowódcą UPA i ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na polskiej ludności cywilnej w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim, których ofiarą padło około 100 000 osób, z czego na Wołyniu zginęło 40–60 tys. Polaków, w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim od 20-25 do 40 tys., zaś na ziemiach współczesnej Polski od 6 do 8 tysięcy Polaków.

12 października 2007 został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę. Dekret Juszczenki został uchylony prawomocnym orzeczeniem Okręgowego Sądu Administracyjnego w Doniecku. 2 sierpnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ukrainy utrzymał w mocy decyzję donieckiego sądu. Imię Romana Szuchewycza nadano ulicom m.in. we Lwowie, Równem, Drohobyczu, Łucku, Odessie i Kijowie. W marcu 2021 roku rada miejska w Tarnopolu podjęła uchwałę w sprawie nadania tamtejszemu stadionowi miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, co spotkało się z powszechną krytyką i protestami w Polsce i Izraelu oraz doprowadziło do zerwania przez kilka polskich miast umów partnerskich z Tarnopolem.

W sprawie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej Wołynia śledztwo prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. W sprawie zbrodni popełnionych w Małopolsce Wschodniej (województwa tarnopolskie, stanisławowskie i lwowskie) śledztwa prowadzi Oddziałowa Komisja ŚZPNP we Wrocławiu. Zbrodnie zostały zakwalifikowane prawnie jako ludobójstwo.

Wideo: DSNS Ukrainy

 

Rosyjski atak dronami na Lwów. Spłonęło muzeum dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Osypowycza Szuchewycza (wideo, zdjęcia)

DSNS Ukrainy

 

Rosyjski atak dronami na Lwów. Spłonęło muzeum dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Osypowycza Szuchewycza (wideo, zdjęcia)

DSNS Ukrainy

 

Rosyjski atak dronami na Lwów. Spłonęło muzeum dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Osypowycza Szuchewycza (wideo, zdjęcia)

DSNS Ukrainy\uniwersytet w Dublanach

 

Rosyjski atak dronami na Lwów. Spłonęło muzeum dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Osypowycza Szuchewycza (wideo, zdjęcia)

DSNS Ukrainy\uniwersytet w Dublanach

115 komentarzy

 1. Oby więcej takich wieści!!!

  • Jeszcze myślący...

   Pozwól, że skoryguję Twoją światłą wypowiedź:
   „Oby więcej takich dobrych wieści !!!

 2. Tak walczyli aby Ukraina byla wolna od Polakow, ani jednego lacha na ich ziemi, a sami tu teraz sciagaja. Niech walcza o swoja kraine.

 3. pirotechnik amator

  Zaraz „mienister budyń” Adam Bodnar POdeśle dotację, żeby odbudować.

 4. Zręczny materiał propagandowy, ruscy barbarzyńcy całkiem przypadkowo zbombardowali obiekty, które w polskiej historii mają negatywny charakter i całkiem przypadkowo znalazł się artykuł na tym portalu na ten temat, aby pokazać jacy to wspaniałe wojaki z tych bandytów pomagają Polsce. Zgraja durni już, to w komentarzach podchwyciła aby skłócać Polaków przeciw Ukraińcom. Tani chłam dla pożytecznych idiotów jak wiele tutaj.

  • do MW~Nazywasz Polaków zgrają durni, pożytecznymi idiotami. Plujesz w twarz tym, co jeszcze żyją i pamiętają rzezie na ludności cywilnej dokonywane przez banderowców. Walisz na groby zaszlachtowanych dzieci, starców, kobiety polskie. Kim jesteś, że śmiesz tak bezcześcić pamięć męczeńsko zgładzonych Polaków…
   Ukraińcy nigdy nie byli i nie będą naszymi przyjaciółmi. Wykorzystają naszą dobroć a potem siekiera w plecy! Taki naród.

  • Tak, sam putin wybudował to muzeum, aby oczernić ukraińców XD
   Czy może powstało z miłości ukraińców do Polaków?

   Saszka, wracaj na front.

   • Tylko dwóch trolli, lub pożytecznych idiotów zareagowało, jestem rozczarowany. Wolna i niepodległa Ukraina bez względu na sympatie, to najlepsza obrona i bufor przed barbarią zza Dniepru!

  • Jakby Twoja matke albo siostre zamordowali jednym ze swoich wymyslnych sposobow inaczej bys mowil. Niemieccy zolnieze dostawali mdlosci widzac pomordowanych lachow. Na poczatku wojny media przedstawily Rosjan jako nieprzyjacieli, a oni zrobili odwet za Mini Wolyn na majdanie.

  • Było muzeum ? – było. Zostało zniszczone ? -zostało. Napisanie kilku słów to już materiał propagandowy wg jakiegoś tam MW, ponieważ lepiej wsadzić głowę w piasek i zapomnieć o historii.
   „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem …” Znasz to płytki człowieku ?
   Bufor, buforem, ale już tak nie wypinaj…

  • Pojechałbym ja do Lwowa i pojade tylko jak i jak tylko Rosjanie was zdenazyfikują. Oby im się to udało prędko !

 5. Nasz Prezydent nie dał pośmiertnie orderu Romanowi?

 6. Jan Paweł Długi

  Wreszcie jakieś pozytywne informacje!

 7. Zbrodniarz Roman Osypowycz Szuchewycz

 8. Właśnie i19,30 ppłk,sienkiewicza podało, że moskale zniszczyli muzeum we Lwowie. Zapomnieli dodać ze to muzeum poświęcone ludobójcy Polaków…..

 9. No to bardzo dobra wiadomość na nowy rok. Jeszcze zostało kilka muzeuow takich akich bohaterów i wycięcie wideł z flagi państwowej i można prosić Polaków o przebaczenie.

 10. Cud, miód! Oby wszystkie przybytki nazwane po tych chorych ludobójcach zostały zmienione z powierzchni Ziemi.

Dodaj komentarz

Z kraju