Remontując kościół odkryli w ścianie skarb, część rzeczy zabrali dla siebie. Zostali skazani

Cztery osoby zostały skazane po tym, jak zniknęło część historycznych precjozów odnalezionych w kościele w Puławach. Wszystkie z nich są pracownikami firmy, która zajmowała się remontem świątyni.

Jest sądowy finał głośnej sprawy, dotyczącej odkrycia unikalnych zabytków oraz ich kradzieży, do której doszło pod koniec ub. roku roku w Kościele Świętego Józefa w Puławach. W trakcie remontu prowadzonego w związanej z rodziną Czartoryskich świątyni, pracownicy natrafili na ukrytą w jednym z filarów skrytkę. Kiedy rozkuli wnękę, okazało się, że znajduje się w niej kilkanaście przedmiotów, których wygląd jednoznacznie wskazywał na ich historyczną wartość.

Była tam szkatułka, a w niej pukle włosów, medaliony, złoty krzyżyk i pierścień ze szklanym oczkiem. We wnęce schowane były również tkaniny z wyhaftowanymi inicjałami „TC”, szylkretowe grzebienie, obrazek Matki Boskiej i inne, osobiste przedmioty. Już wstępne oględziny pozwoliły przypuszczać, że znalezisko stanowi niezwykłą wartość dla kultury. Szybko ustalono, że odnalezione przedmioty stanowiły własność Teresy Czartoryskiej – tragicznie zmarłej, pierworodnej córki Księżnej Izabeli Czartoryskiej i Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

W trakcie prowadzonych przez archeologów działań wyszło na jaw, że w skrytce znajdowało się więcej rzeczy. Brakowało między innymi złotego krzyżyka, medalionów oraz pierścienia. Część tych przedmiotów, została odzyskana od pracowników firmy remontującej kościół. Niestety, nadal brakowało pierścienia. Konserwator zabytków powiadomił o wszystkim policję. Funkcjonariusze niebawem zatrzymali pięć osób podejrzanych o przywłaszczenie cennych przedmiotów. Kryminalni odzyskali nie tylko zaginiony pierścień, ale także medalion.

W trakcie śledztwa ustalono, że za kradzieżą stoi czterech pracowników firmy budowlanej, która remontowała świątynię. Paweł J., Waldemar G., Leszek S. i Łukasz R. usłyszeli zarzuty, a następnie stanęli przed sądem. Wszyscy zostali uznani za winnych przywłaszczenia dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Każdy z nich usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności, przy czym wykonanie kary sąd zawiesił na okres próby wynoszący dwa lata. Dodatkowo mężczyźni mają zapłacić kary grzywny, z których najwyższa wynosi 1,5 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. Policja, UM Puławy)

Zobacz również

19 komentarzy

 1. MordawieckiMatełusz

  te dobra i tak były na złodzijstwie zdobyte przez kosiol

 2. a celebryci zabijają lub potrącają pieszych i nic im nie zrobili…

 3. A co z ludźmi od respiratorów – prokuratura działa również sprawnie czy zadowoli się dwoma tysiącami odzyskanymi przez komornika.
  ***** *** i pana z kotem

 4. znalezione nie kradzione

 5. Ciekawe ile wcześnie domów okradli podczas remontow?

 6. jest takie powiedzenie : lepiej z mądrym zgubić jak z głupim znaleźć

 7. MordawieckiMatełusz

  złodziej okradł złodzieja

 8. A piąta to pewnie Grażynka któregoś, co z palucha pierścionka już nie chciała oddać

 9. ksiąz mtodą na wnuczka zaj..ł jakiejś babce i schował

 10. a morawiecki razem z jakimś biskupem opedzlowali skarb państwa na 7mln zł i go..no mu zronbią
  tak samo pod wrocławiem nakupił za kilkadziesiaty tysiecy działek warte miliony

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska
Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka