Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Redukcja punktów karnych droższa od jesieni

Od 17 września punkty karne będą kasowały się automatycznie co dwa lata, a nie, jak do tej pory, co rok. Ponadto kurs reedukacyjny będzie trwał 28 godzin przez cztery dni i będzie kosztował 500 zł. Jednak wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, które prowadzą szkolenia, chcą podwyższenia tej kwoty do 900 złotych – donosi serwis Prawo.pl.

W świetle obowiązujących od jesieni zasad, punkty karne mają być kasowane po dwóch latach od dnia zapłaty mandatu. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło również projekt rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak czytamy na łamach Prawo.pl, projekt określa szczegółowy program 28-godzinnego kursu, realizowanego podczas czterech dni w formie wykładów i warsztatów. Kurs obejmie m.in. przedstawienie skutków wypadków drogowych, wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie na funkcje percepcyjne kierującego oraz na podejmowane przez niego decyzje. Projekt określa opłatę za kurs w wysokości 500 zł. W chwili obecnej, w zależności od ośrodka, kosztuje on od 300 do 400 zł.

Prawo.pl przytacza jednak opinię Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, z której wynika, że proponowana kwota jest za niska, ponieważ ustawa ustanawiająca wysokość opłaty za udział w kursie reedukacyjnym została ogłoszona 11 lat temu. Od tego czasu, tylko przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 55 proc. (z 4004,35 zł w 2013 r. do 6220,80 zł na koniec ubiegłego roku).

Według cytowanego przez Prawo.pl Janusza Stachowicza, dyrektora WORD w Rzeszowie i przewodniczącego Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, nowa opłata, uwzględniająca proporcjonalny wzrost wynagrodzenia, powinna kształtować się na poziomie 940 zł.

Według opinii Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego „opłata za udział w kursie także powinna mieć charakter prewencyjny, z założenia powinna być wysoka, żeby mogła być dotkliwa i dzięki temu mogła stanowić jedną z form resocjalizacji”.

(fot. lublin112.pl, źródło informacji: PAP MediaRoom)

7 komentarzy

 1. Brakuje najważniejszej informacji! Ile kosztuje jesień?

 2. Jak tak dalej będzie paliwo drożała to i w ośrodkach nie będą mieli co robić

  • ale jakie odrodzenie starych zawodów i polskiej tradycji jezdzieckiej, będzie wiecej stajni, kowale wrócą do łask, łatwiej znajdziesz podkowe a wiadomo że to przynosi szczescie, jak się nie zabezpieczymy wczesniej to mozliwe problemy z paszą dla koni, trzeba wiecej owsa posiac…. przewozy dyliżansem… ułańska fantazja i oczywiście mniej wypadków drogowych…. same oszczednosci i czysta ekologia :):):):)

 3. Gdzie konkrety?? Co jaki czas można odbyć taki kurs to jest istotne a nie to że za tanio !!!! Im zawsze za mało!!! Ja myślę że 9 tys będzie kwotą satysfakcjonująca wszytkich i napewno będą mieli chętnych jak obecnie… śmiech na sali

  • „Pawcio” w obecnych czasach raczej trudno o konkrety.
   Jest również projekt aby taki kurs nie odejmował części punktów karnych z konta.
   Co w niczym nie przeszkadza aby był obowiązkowy aby po okresie „karnym” odzyskać prawo jazdy.
   Teraz na uchwalenie przepisów (nawet w formie ustawy) wystarczy jedna noc 🙂
   W każdej chwili coś może się zmienić…

 4. Kuwa, kto zarabia tą średnią? Dzisiaj znalazłem ogłoszenie o pracę , pilnie firma Kulczycki sp. z o.o. poszukuje pracowników na pełen etat z własnym dojazdem bo do firmy nic nie dojeżdża i proponuje 2500-2700 zł brutto na miesiąc! W zakresie obowiązków min. sprawne pakowanie paczek (do 30kg)! Za 2 tysie na m-c! Z takimi patologiami rząd powinien walczyć a nie jeszcze tarcze im fundować!