Czwartek, 16 maja 202416/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przyjmujesz ponad pięć leków? „Spotkaj się z farmaceutą w NFZ”

Polipragmazja to inaczej wielolekowość. Występuje w sytuacji, kiedy przyjmujemy jednocześnie ponad pięć leków. Zjawisko polipragmazji może być dla pacjenta bardzo niebezpieczne. W środę, 28 lutego NFZ Lublin zaprasza do Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ na cykliczne spotkanie organizowane pod hasłem „Spotkaj się z farmaceutą w NFZ”.

Leki, a także suplementy diety oraz zioła oddziałują na nasz organizm, ale także na siebie nawzajem. Dla pacjenta, który przyjmuje wiele substancji czynnych w tym samym czasie, może to mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje. W Sali Obsługi Klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ  28 lutego od godziny 11.00 do 14.00 farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i z Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej będą edukować na temat przyjmowania leków, suplementów oraz ziół. Będzie można dowiedzieć się jak przyjmować leki, czym  je popijać, a także skonsultować swoją listę przyjmowanych leków.

Polipragmazja jest groźna dla każdego, jednak najbardziej dla osób starszych, które zmagają się z wieloma chorobami i w związku z tym przyjmują wiele leków.

Czym grozi nieracjonalne zażywanie wielu leków równocześnie?

Najbardziej szkodliwe jest zażywanie wielu leków, które wchodzą ze sobą w interakcję, tzn. wzajemnie na siebie oddziałują.

Efektem tego jest odmienne działanie na organizm:

  • nasilenie lub osłabienie działania leków
  • skrócenie lub wydłużenie czasu ich działania
  • pojawienie się zupełnie nowego działania, w tym również toksycznego.

– Dane statystyczne wskazują, że wraz z wiekiem wzrasta ilość przyjmowanych leków przez pacjentów. W Europie, wśród osób w wieku od 65 roku życia włącznie około 30% przyjmuje 5 i więcej produktów leczniczych dziennie. Przyjmowanie wielu leków, szczególnie w starszym wieku, to często konieczność wynikająca ze stanu zdrowia. Jednak produkty lecznicze powinny być stosowane pod kontrolą lekarza lub farmaceuty – tłumaczy dr hab. n. farm., prof. UM Tomasz Baj, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie.

– Przestrzegam przed poradami sąsiadów i szukaniem rozwiązania problemów zdrowotnych w internecie. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy powinniśmy skonsultować je ze specjalistą. Dobrym miejscem jest apteka do której można przyjść nie tylko po doraźną poradę, ale także skonsultować przyjmowane leki – dodaje prof. Baj.

Leczenie często wymaga przyjmowania kilku leków w tym samym czasie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które często zmagają się z wielochorobowością i leczą się u kilku specjalistów. Może zdarzyć się, że różni lekarze nieświadomie przepisują pacjentowi ten sam lek (pod inną nazwą) lub pacjent otrzymuje leki wzajemnie znoszące swoje działanie terapeutyczne. Dlatego tak ważne jest informowanie lekarza o wszystkich chorobach i całej historii leczenia. Warto zadbać o to, aby na wizytach mieć spis przyjmowanych leków oraz zalecone dawki (w tym suplementy i leki bez recepty).

– Z naszych danych wynika, że w 2023 roku blisko 150 tys. pacjentów zażywało powyżej 10 substancji czynnych jednocześnie. Rekordziści, a było ich niemal 300, realizowali recepty na nawet ponad 40 leków w ciągu miesiąca – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Przynieś listę stosowanych leków i przejrzyj ją wspólnie z farmaceutą podczas akcji Lubelskiego OW NFZ. Eksperci czekają we środę, 28 lutego w Lublinie, przy ulicy Nadstawnej 2-4 w godzinach od 11 do 14.

Przyjdź i spotkaj się farmaceutą w NFZ! 

2 komentarze

  1. Ktoś wypisuje receptę, ktoś ją realizuje, ktoś na tym zarabia. I o ostatni punkt w obecnych czasach głównie chodzi

  2. Czyli NFZ szuka cięcia kosztów, bo im mniej leków refundowanych będziesz przyjmował, a najlepiej wcale to będą większe zyski NFZ.

Dodaj komentarz