Produkowali fałszywe dokumenty, są podejrzani o „wypranie” ponad 5 mln zł (wideo, zdjęcia)

Zorganizowana grupa przestępcza mogła wyprodukować co najmniej kilkanaście tysięcy fałszywych dokumentów. Trafiały one głównie do krajów Unii Europejskiej. Śledczy zarzucają zatrzymanym „wypranie” ponad 5 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku prowadzą śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku, aż do momentu jej rozbicia.

Jak ustalili śledczy, zamówienia na fałszywe dokumenty docierały nie tylko z kraju, ale także z państw Unii Europejskiej i Ameryki Północnej. Z zebranego materiału wynika, że członkowie grupy zajmowali się praniem pieniędzy oraz fałszowaniem dokumentów w postaci: dowodów osobistych i praw jazdy różnych krajów, kart pobytu cudzoziemców, świadectw kwalifikacji, zezwoleń, dokumentów określających nabycie konkretnych uprawnień oraz wszelkich innych dokumentów, na które składane były zamówienia. Swoje usługi oferowali na znanych stronach internetowych oferując wspomniane dokumenty jako tzw. „dokumenty kolekcjonerskie”.

 

 

Podczas policyjnej akcji zatrzymano 5 osób. Działania przeprowadzono na terenie Warszawy oraz województw: podlaskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Podczas przeszukań zabezpieczono fałszywe dokumenty w postaci dowodów osobistych czy praw jazdy. Policjanci przejęli także sprzęt komputerowy, profesjonalne drukarki, laptopy, matryce, telefony czy karty służące do produkcji dokumentów. W trakcie akcji zabezpieczono również bazę danych osób, które mogły dokonywać zakupu dokumentów, co obecnie jest dokładnie sprawdzane.

3 zatrzymanym postawiono w prokuraturze zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z artykułów przeciwko wiarygodności dokumentów. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Wszystkim 5 zatrzymanym grozi odpowiedzialność za pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

(fot. wideo CBŚP)

3 komentarze

 1. Buahahahaha ktoś po 5 latach jorgnął się że pakują uczciwych ludzi w ogromne kłopoty finansowe bo na ich skradzione dane ktos wyrobil dowod „kolekcjonerski” i wzial 30pozyczek w punktach „do5tys bez biku na dowod”?? Robienie takich dokumentow „kolekcjonerskich” powinno byc karane wiezieniem bezwzglednym.

 2. Były kolekcjonerskie saszetki, dokumenty to teraz czas na strzelby, bomby i granaty 😉

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja