690 680 960

Powódź, pożar promu, ewakuacja ludzi z wyspy i wypadek. Wszystko to jednocześnie musieli opanować ratownicy (zdjęcia)

Wczoraj w Kazimierzu Dolnym przeprowadzone zostały ćwiczenia służb ratunkowych. Ponad stu strażaków, ratowników medycznych, policjantów i żołnierzy doskonaliło swoje umiejętności na wypadek wystąpienia zagrożenia powodziowego.

W środę w Kazimierzu Dolnym odbyły się Międzypowiatowe Ćwiczenia Ratownicze „Kazimierz 2019”. Miały one na celu sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego do działań długotrwałych podczas powodzi. W manewrach wzięły udział jednostki państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych z powiatów lubelskiego, lubartowskiego, kraśnickiego, opolskiego, ryckiego, łęczyńskiego i puławskiego, policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Wojska Obrony Terytorialnej i WOPR. Do tego zespoły zarządzania kryzysowego zarówno lokalnych samorządów jak też Urzędu Wojewódzkiego oraz pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Podstawowym elementem działań była ochrona terenów oraz ludności przed zagrożeniem powodzią, wywołaną przelaniem się wód Wisły przez wały przeciwpowodziowe. Dodatkowo wystąpiło również wiele zdarzeń, z którymi musieli sobie poradzić ratownicy. Wśród nich były m.in. pożar jednostki pływającej, ewakuacja osób przebywających na wyspie, wypadek komunikacyjny czy też wybuch butli z gazem. Łącznie w działania zaangażowanych było 112 osób.

Celem ćwiczeń było nie tylko sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników w akcjach, w których na co dzień nie biorą udziału, lecz przede wszystkim skoordynowania poszczególnych służb, co jest niezwykle ważne przy tego typu działaniach. Miejsce również nie było przypadkowe, gdyż teren powiatu puławskiego nie raz był zagrożony powodzią więc ratownicy muszą być przygotowani do udziału w prawdziwej akcji ratunkowej związanej z przybieraniem wody w Wiśle.

(fot. kpt. Andrzej Szacoń, asp. Tomasz Stachyra)

Jeden komentarz

  1. co za głąb wymyśla ćwiczenia jak ludzi podtapia i dachy zrywa niech tam się szkolą a nie na sucho ale nie tam ciężko brawo ty

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas