Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzał Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie

W wyniku ostrzału wojsk Federacji Rosyjskiej 15 listopada doszło do zerwania połączenia ukraińskiej Elektrowni Jądrowej Chmielnicki z zewnętrznym zasilaniem energetycznym. Zdarzenie nie spowodowało zagrożenia radiologicznego. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie.

O zerwaniu zewnętrznego połączenia energetycznego w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej poinformował PAA ukraiński dozór jądrowy (SNRIU). Do zdarzenia doszło w wyniku ostrzału wojsk Federacji Rosyjskiej. Na terenie elektrowni znajdują się dwa, czynne reaktory jądrowe. Po ostrzale reaktory zostały wyłączone, a prąd potrzebny do ich chłodzenia zapewniają awaryjne systemy zasilania – generatory diesla.

Elektrownia Jądrowa Chmielnicki posiada łącznie 8 agregatów prądotwórczych. Chmielnicka siłownia składa się z tego samego typu bloków jak Elektrownia Jądrowa w Zaporożu, która do tej pory kilkukrotnie była odcinana od zasilania zewnętrznego. Wewnętrzne systemy zasilania w zaporoskim obiekcie za każdym razem uruchamiały się we właściwy sposób.

Awaryjne systemy zasilania w elektrowniach jądrowych

Zabezpieczenia w postaci wewnętrznych źródeł zasilania stosowane są współcześnie we wszystkich elektrowniach jądrowych. Scenariusze utraty zasilania zewnętrznego rozpatrywane są w analizach bezpieczeństwa już na etapie projektowania reaktorów. Ważne jest, żeby siłownia była wyposażona w awaryjne systemy zasilania (m.in. agregaty prądotwórcze, akumulatory). Stały dopływ energii elektrycznej jest niezbędny do prawidłowej pracy elektrowni jądrowej – zapewnia możliwość chłodzenia rdzenia reaktora, które jest potrzebne także po jego wyłączeniu. Wówczas reaktor nadal generuje tzw. ciepło powyłączeniowe. Brak chłodzenia może doprowadzić do wzrostu temperatury wody w reaktorach, a finalnie do uszkodzenia paliwa jądrowego. Dlatego niezwykle istotne w pracy elektrowni jądrowej jest stałe chłodzenie reaktora, które umożliwiają zewnętrzne połączenia z systemami zasilania oraz wskazane wyżej zabezpieczenia wewnętrzne.

Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie

Obecnie w związku z sytuacja na Ukrainie w Polsce nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Państwowa Agencja Atomistki stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju. Nie odnotowujemy żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station – PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Agencji.

Aktualny stan ukraińskich elektrowni jądrowych

Na terytorium Ukrainy znajdują się cztery, czynne elektrownie jądrowe:

  • Elektrownia Jądrowa Zaporoże z sześcioma reaktorami typu VVER (reaktory wodne ciśnieniowe) – wszystkie reaktory są obecnie wyłączone. Energia elektryczna potrzebna do chłodzenia i innych funkcji związanych z bezpieczeństwem jądrowym dostarczana jest obecnie z jednej, zewnętrznej linii energetycznej o napięciu 750 kV;
  • Elektrownia Jądrowa Chmielnicki z dwoma reaktorami typu VVER – zostały one wyłączone 15.11.2022 r. Obecnie energia elektryczna dostarczana jest za pośrednictwem wewnętrznych systemów zasilania;
  • Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa z trzema reaktorami typu VVER – obecnie siłownia pracuje normalnie;
  • Rówieńska Elektrownia Jądrowa Chmielnicki z czterema reaktorami typu VVER – obecnie siłownia pracuje normalnie.

Ostrzał Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie

(fot. źródło PAA)

Komentarze wyłączone

Z kraju